Hledat

Kuba

To nejlepší z „ostrova svobody“

Navštivte Kubu – ostrov, který se jakoby ztratil v čase. Uvidíte to nejlepší co Kuba nabízí, a také si odpočinete na úžasné pláži ve Varaderu. více

Zažijte Kubu a s ní vše, co tato neobyčejná země nabízí. Poznejte její tradice, kulturu i minulost, která je všudypřítomná a stále jako by se zdráhala odejít. Kromě svérázných koloniálních městeček budete obdivovat také nádhernou přírodu údolí Viñales a bělostné pláže Karibiku či Atlantského oceánu. Projedete si Havanu ve starých „Amerikách“ a ochutnáte poctivé daiquiri v oblíbeném baru papá Hemingwaye. Samozřejmě nebude chybět ani odpočinek v komfortním resortu s all inclusive programem, kde poznávací zájezd Kubou zakončíte.

Program

1. den: ODLET DO DESTINACE

Let s přestupem do hlavního města Kuby – Havany. Přílet na Kubu v pozdních večerních hodinách, transfer do hotelu. Ubytování.

2. den: STARÁ HAVANA (UNESCO)

Váš první den na Kubě a bližší seznámení s hlavním městem tohoto ostrova. Stará koloniální Havana s honosnými domy, koloniálními paláci i polorozpadlými vilkami, které dávají Havaně tu pravou tvář. Poznáte nejvýznamnější památky staré Havany a možná právě zde ochutnáte váš první drink – slavné daiquiri v baru Floridita, kde si ho dopřával i papá Hemingway. Vydáte se po stopách tohoto slavného spisovatele – navštívíte např. hotel Ambos Mundos, ve kterém Hemingway během svého pobytu pobýval, nebo si dáte drink v jeho oblíbené a proslulé Bodeguitě del Medio. Na závěr váš čeká návštěva muzea slavného rumu Havana, kde budete mít příležitost tento kubánský rum ochutnat.

Ubytování.

3. den: PINAR DEL RÍO, ÚDOLÍ VIÑALES (UNESCO)

Po snídani odjezd do západní části ostrova, která je známá pěstováním jednoho z nejlepších tabáků na světě. Zastávka ve fabrice, kde názorně uvidíte, jak slavný kubánský doutník vzniká. Cestou do údolí Viñales, oblasti pěstování tabáku a chráněnou oblastí UNESCO, navštívíte orchideárium a místní farmu na pěstování tabáku. V průběhu dne zastávka na oběd (zdarma v rámci programu).

4. den: HAVANA VE STARÝCH „AMERIKÁCH“

Dnes poznáte Havanu z trochu jiného pohledu – čeká vás návrat do 50. let 20. století a projížďka v tzv. starých Amerikách, kdy uvidíte např. Náměstí revoluce, mafiánský hotel Nacional, proslulý Malecón, Kapitolpevnost El Moro a jiné.

5. den: KROKODÝLÍ FARMA, ZÁTOKA SVINÍ

Po snídani opustíte Havanu a vydáte se směrem na východ ostrova k Zátoce sviní, kde se poprvé vykoupete v Karibiku. Cestou vás čeká zastávka u krokodýlí farmy, v indiánské vesnici Guama a jeskyni Cueva de los Peces, kde si budete moci pořídit krásné fotografie. Ubytování v oblasti Cienfuegos s all inclusive.

6. den: CIENFUEGOS (UNESCO), TRINIDAD (UNESCO)

Návštěva města Cienfuegos, kterému se nazývá „perla jihu“ nebo „kubánská Paříž“. Nejelegantnější a nejčistší město Kuby leží u jedné z nejlepších přírodních zátok Karibiku. Navštívíte zde historické centrum, pobřežní promenádu Malecónvýstavní paláce a jednu z největších botanických zahrad Karibiku. Přesun autobusem do Trinidadu, nejkrásnějšího kubánského koloniálního města, které zbohatlo zejména díky cukrovarnictví. Městu se často přezdívá „kubánský Český Krumlov“ – po jeho návštěvě poznáte proč. Ubytování v oblasti Trinidad s all inclusive – hotel přímo u pláže.

7. a 8. den: TRINIDAD - VOLNÝ DEN

Volné dny, abyste si dosyta užili all inclusive v hotelu přímo u Karibiku.

Pro zájemce možnost dopoledního FAKULTATIVNÍHO VÝLETU:

Cesta vlakem do Valle de Ingenios (památka UNESCO) – údolí cukrovarů a cukrových plantáží, po stopách známé rodiny Iznaga. Návštěva stejnojmenné strážní věže Iznaga, a zejména také projížďka vlakem s místními, bude jistě neopakovatelným zážitkem.

9. den: CAMAGÜEY (UNESCO)

Vaše cesta pokračuje dál na východ ostrova, do třetího největšího města Kuby  Camagüey. Jeho koloniální architektura je naprosto odlišná od ostatních koloniálních měst nejen zde na Kubě. Město vás okouzlí svou spletí úzkých křivolakých uliček, jež sloužila jako obrana proti pirátům. Camagüey je poměrně rozlehlé, proto si ho projedete na tzv. bici-taxi. Ubytování v oblasti Camagüey.

10. den: BAYAMO

Po snídaní přejezd do jedné z nejvýchodnějších částí ostrova. Dnešním cílem bude Santiago de Cuba, ale cestou se ještě zastavíte v městečku Bayamo, kde vznikla kubánská hymna a které je spjato s kubánskou revolucí. Město, kde Fidel Castro pronesl svůj poslední projev před předáním moci svému bratrovi Raúlovi. Před konečným cílem v Santiago de Cuba vás ještě čeká zastávka u kostela El Cobre – kostel, jež je zasvěcen Panně Marii del Cobre – patronce ostrova. Ubytování v oblasti Santiago de Cuba.

11. den: SANTIAGO DE CUBA

Dnes vás čeká návštěva původního hlavního města Kuby, Santiago de Cuba – města revoluce Fidela Castra. Na první pohled je zde znát ostrý kontrast “bohatého západu“ a “chudého východu“. Navštívíte historické centrum města a hlavní náměstí, kde Fidel vyhlásil vítězství revoluce, kasárny Moncada (organizovaný útok Fidela 26.7. 1953), pevnost El Morro nebo hřbitov Infigenia, kde jsou pochováni jak José Martí, tak i Fidel Castro. Ubytování v oblasti Santiago de Cuba.

12. den: SANCTI SPÍRITUS

Váš program se pomalu chýlí ke konci, a tak vás čeká dlouhý transfer směrem k Varaderu. Cestou zastávka na oběd, cílový bod tohoto dne je městečko Sancti Spíritus, jedno z prvních sedmi založených měst na Kubě.
Ubytování v oblasti Sancti Spíritus.

13. den: SANCTI SPÍRITUS, SANTA CLARA

Ve městě Sancti Spíritus vás čeká obdobná atmosféra, jakou jste již zažili v koloniálním městečku Trinidad, avšak bez davů turistů a fotek chtivých nadšenců. Navštívíte staré koloniální centrumnejstarší most na ostrově přes řeku Yayabo nebo hlavní nákupní promenádu s bohatými paláci. Přejezd do města spjatého s „Che“ Guevarou – Santa Clara a návštěva mauzoela Che Guevary. Poté vás již čeká přesun do vašeho cílového bodu celého programu – do letoviska Varadero.
Ubytování ve Varadero.

14. - 17. den: VARADERO – VOLNÝ DEN

Zasloužený odpočinek a relax na krásných plážích Atlantského oceánu, ve 4* hotelu s all inclusive přímo na pláži. Pro náročnější klienty možnost objednání 5* hotelu ve Varaderu (za příplatek).

18. den: ODLET

Transfer do Havany a odlet s přestupem do Prahy (váš průvodce vás doprovází i při zpáteční cestě).

19. den: PŘÍLET DO PRAHY

Přílet na letiště Václava Havla v Praze.

POZNÁMKA

 • Minimální počet účastníků zájezdu: 14.
 • Změna programu vyhrazena.
 • Pořadí navštívených míst může být změněno. CK si vyhrazuje právo na změnu v programu.
 • CK si vyhrazuje právo na zvýšení ceny zájezdu z důvodu zvýšení ceny letenky či letištních poplatků.
 • Upozorňujeme, že doba platnosti pasu musí přesahovat dobu pobytu minimálně o 6 měsíců!

PROČ S NÁMI

 • S námi máte jistotu, že náš průvodce vám bude k dispozici každý den. Nemusíte mít strach, že něco nezvládnete, někde zabloudíte, nedomluvíte se.
 • Program je koncipován tak, abyste poznávali krásy Kuby a na závěr vašeho pobytu odpočívali. Žádná náročná honička nabitého poznávacího zájezdu vás nečeká.
Rezervovat Termín Délka Stravování Doprava Hotel Poznámka Cena
Rezervovat

16. 2. – 6. 3. 2022

17 nocí

19 dní

Snídaně

letecky

Kuba - To nejlepší z "ostrova svobody"

Akce

záloha 2 500 Kč / osoba (při nákupu zájezdu do 31.12.2021)

71 990,-

Rezervovat

Cena za osobu zahrnuje:

 • leteckou dopravu Praha – Havana – Praha
  (s přestupem v Paříži nebo Amsterdamu) s leteckou společností Air France / KLM
 • ubytování 17 nocí v hotelu 3*/4* ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
  (kromě dvou nocí v hotelu 2*)
 • stravování dle níže uvedeného programu (snídaně / polopenze / all inclusive)
 • transfery dle programu
 • výlety dle programu
 • služby českého průvodce během celého zájezdu (doprovod již z Prahy)
 • garanci vrácení peněz v případě, že zájezd nebude uskutečněn

Navíc k ceně zájezdu: ZDARMA

 • vstupy dle uvedeného programu
 • oběd v rámci programu 3. a 12. dne
 • all inclusive stravování u vybraných dní zájezdů
 • 1x drink v baru v Havaně

Cena za osobu nezahrnuje:

 • příplatek za jednolůžkový pokoj
 • příplatek za 5* hotel ve Varaderu vč. all inclusive (8 990,- Kč)
 • zajištění vstupních víz
 • fakultativní výlety a vstupy během fakultativních výletů
 • vstupy do objektů nad rámec uvedeného programu
 • kapesné
 • spropitné ani jiné vedlejší výdaje (cca 50 CUC na osobu a pobyt)
 • cestovní pojištění včetně připojištění storna zájezdu a připojištění pro případ COVID-19 či jiné pandemie
 • (pokud je vyžadován) RT-PCR test (cca 814 Kč) a/nebo Rapid Antigen test (cca 201 Kč) na COVID-19
ODLET DO DESTINACE NÁVRAT DO ČR
TERMÍN Číslo letu Odlet Přílet Číslo letu Odlet Přílet
16. 2. – 6. 3. 202216. 2. 2022 06:05
Letiště Václava Havla Praha
16. 2. 2022 15:00
Letiště Havana Jose Marti
AF 8255. 3. 0200 17:40
Letiště Havana Jose Marti
6. 3. 2022 17:00
Letiště Václava Havla Praha

Letecká přeprava – obecné podmínky

Letecká přeprava je zajišťována charterovými lety smluvních leteckých společností, příp. jejich pravidelnými linkami. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny v pokynech na cestu.

Jednotlivá místa v letadle jsou přidělována cestujícím leteckou společností a CK bohužel nemůže předem zaručit přidělení vámi preferovaného místa v letadle. Z tohoto důvodu doporučujeme dostavit se na letiště 2 hodiny před plánovaným odletem.

Letový řád může být z technických důvodů dopravcem změněn, a to i jen několik hodin před odletem. Cestovní kancelář tyto změny nemůže ovlivnit. V případech, kdy letecká společnost případnou změnu času oznámí, jsou všichni klienti informováni na kontaktech uvedených ve smlouvě o zájezdu. Prosíme, mějte v den odletu a příletu zapnutý mobilní telefon, aby bylo možné se s Vámi telefonicky spojit.

Letecká společnost odbavuje cestující na základě jmenného seznamu zaslaného cestovní kanceláří. Odbaveni budete na základě předložení svého cestovního dokladu.

U leteckých zájezdů je první a poslední den určen k přepravě klientů do cílové destinace, nikoli k vlastní rekreaci.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou odpovědnost letecká společnost. Pokud dojde ke škodě, musí být tato skutečnost nahlášena ihned po příletu na příslušném místě na letišti a sepsán protokol (P.I.R.), který je potřebný pro další jednání s leteckou společností. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient. Dojde-li v průběhu letecké přepravy k poškození či ztrátě zavazadla, je nutné, aby cestující tuto skutečnost nahlásil ihned po příletu příslušnému pracovišti na letišti, kde bude sepsán reklamační protokol, nezbytný pro další jednání s leteckou společností. Za poškození či ztrátu zavazadla nenese cestovní kancelář odpovědnost.

Podrobný přepravní řád smluvních leteckých společností je k dispozici na https://www.delfintravel.cz/dokumenty-ke-stazeni/.

POZOR! ZMĚNY V BEZPEČNOSTNÍ KONTROLE ODBAVENÝCH ZAVAZADEL

V rámci zvyšování ochrany cestujících a v souladu s platnou legislativou Evropské unie provádí pracovníci bezpečností kontroly na Letišti Václava Havla Praha od 15. 5. 2017 detekční kontroly uvnitř zapsaných zavazadel. Během tohoto procesu mohou být některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost stopových prvků po výbušninách. Postup má chránit cestující a předejít naložení výbušných látek do nákladního prostoru letadla. Abyste předešli možnému poškození zavazadla při detekční kontrole, je nejlepší používat kufry s tzv. TSA zámky (jsou označeny červeným diamantem) balící fólie či visací zámky, které je možné přeštípnout bez poškození zavazadla. Více informací na stránkách Letiště Václava Havla: http://www.prg.aero/kontrola/

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT

 1. autentickou atmosféru země
 2. jízdu ve starých “Amerikách” v Havaně
 3. stará koloniální centra měst zapsaná v UNESCO
 4. návštěvu tradiční fabriky na výrobu vyhlášených doutníků
 5. krásnou přírodu údolí Viñales chráněná UNESCO
 6. pohádkové koupání a odpočinek v all inclusive resortu na pláži

PRAKTICKÉ INFORMACE KUBA

1. Základní informace

Hlavní město: Havana
Rozloha: 109 886 km²
Počet obyvatel: 11 147 407 osob
Jazyk: španělština
Státní zřízení: socialistický stát
Měna: kubánské peso a peso convertible (CUP, CUC)
Telefonní předvolba: 0053

2. Cestovní doklad

Vedle vyřízení turistických víz je potřeba zároveň vlastnit cestovní pas se 2 volnými stránkami a s platností minimálně 6 měsíců po vašem návratu do ČR. Pro vyřízení cestovních víz je třeba nám zaslat čitelnou kopii dvojstránky vašeho pasu s vašimi osobními údaji, a to nejpozději 3 měsíce před vaším odletem na Kubu. V případě nedodání dokladu do uvedeného data nenese naše CK zodpovědnost za případné následky z toho plynoucí.

DOPORUČUJEME: Kopii dvojstránky pasu s vašimi údaji si okopírujte i na cestu s sebou, pro případ, že byste v destinaci ztratili váš cestovní pas.

Pojištění

Kuba od 1. 5. 2010 bezpodmínečně vyžaduje uzavření cestovního pojištění pro případ hrazení léčebných výloh a to po celou dobu pobytu. Klienti, kteří nebudou mít uzavřeno cestovní pojištění při příletu do země, budou mít povinnost uzavřít pojištění přímo na letišti. CK důrazně doporučuje uzavřít pojištění již z ČR, protože jeho obstarání na letišti může být značně komplikované a může ovlivnit časový harmonogram zájezdu.

Zájezd nezahrnuje pojištění do zahraničí, proto se před cestou nezapomeňte pojistit.

3. Turistická víza

Pro vstup do země je nutností vlastnit turistická víza, která uděluje Kubánský konzulát. Cestovní kancelář zajišťuje všem svým klientům tato víza a to za nevratný poplatek.

Dovolujeme si upozornit, že turistická víza nelze zakoupit na místě, proto je nezbytně nutné vyřídit si je s předstihem již před Vaším odletem.

Po příletu na Kubu klienti vyplní vstupní formulář, který je rovněž nutnou součástí povolení vstupu do země. Vstupní formulář je v angličtině a vyplníte zde základní údaje o sobě a o svém plánovaném pobytu. Průvodce vám bude v případě dotazů k dispozici.

Po příletu na Kubu rovněž předložíte vystavená víza, mějte je proto, prosím, připravená spolu s vaším cestovním pasem. Jeden výtisk cestovních víz odevzdáte na letišti v Havaně po příletu, druhý výtisk mějte po celou dobu vašeho pobytu u sebe, odevzdává se při odletu z Havany.

4. Platební karty, měna

Turisty používanou měnou na Kubě je konvertibilní peso (CUC) – 1 CUC = 1 USD. Měnu lze směnit nejlépe za EUR a to ihned po Vašem příletu na letišti v Havaně.

Jedná se o téměř jediné místo na Kubě, kde si lze peníze směnit, proto pečlivě uvažte, kolik peněz si na váš pobyt směníte. Může se stát, že poté již nebude možnost si během zájezdu peníze proměnit.

V Havaně a ve Varaderu už bývá možnost platit i měnou EUR.

Našim klientům nedoporučujeme při výměně CUC použít jako výchozí měnu USD – za americký dolar si zde účtují speciální poplatek a jejich výměna potom není výhodná.

DOPORUČUJEME tedy proměnit si pro jistotu vyšší hotovost a zbylé neutracené peníze si směnit za EUR opět na letišti v Havaně při vašem odletu.

Směnárna se nachází hned na letišti u příletové haly. Vzhledem k tomu, že si zde budou pravděpodobně proměňovat své peníze všichni, kteří na Kubu přiletěli, může se stát, že se u směnárny vytvoří fronta. Nebojte, autobus a průvodce počká na všechny klienty, aby si mohli peníze směnit.

V každém muzeu / památkách se většinou platí za použití videokamer či fotoaparátů (počítá se i s využitím mobilních telefonů pro pořizování fotografií) – zde počítejte s částkou 1 – 3 CUC.

Na Kubě se také počítá s tím, že na konci pobytu „odměníte“ vašeho řidiče a kubánského oficiálního průvodce. Doporučené spropitné je pro každého cca 25 CUC/ os./ pobyt.

V hotelech je zvykem odměnit pokojskou / portýra částkou 1 CUC.

5. Ceny

Jídlo na Kubě seženete za hodně různorodé ceny.

Oběd v restauraci pořídíte za cca 15 CUC / os. – zpravidla obsahuje: polévku, hlavní jídlo, dezert a sklenku vody
Láhev rumu (0,7 l): od 4 CUC (nejlevnější) až po 85 CUC (15-ti letý rum)
Mojito v baru: cca 3 –  5 CUC
Běžné taxi v Havaně – 12 CUC
Láhev vody v obchodě – 2 CUC / 1,5 l balení

6. Celní předpisy

Je striktně zakázán dovoz potravin (včetně svačiny z letadla). Podrobné pokyny pro dovoz věcí naleznete na internetové adrese: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/stredni_amerika/kuba/cestovani/duty.html

Nalezené nelegálně dovezené potraviny budou zabaveny a bez náhrady zničeny, dovážející osoba se navíc vystavuje riziku dalších postihů.

7. Bezpečnost

Kuba je nejbezpečnější zemí v oblasti celého Karibiku – jedna z výhod socialismu. Turista je na Kubě chráněnou osobou, ale přesto i tak doporučujeme obezřetnost a dodržování základních pravidel:

 • chraňte si svůj fotoaparát
 • používejte kabelky, které si dejte přes rameno a vždy je mějte vpředu vašeho těla
 • v hotelech bezpodmínečně používejte trezor!!!

Dostanete-li se do kontaktu s místními, od kterých si zakoupíte nelegální cigarety, doutníky nebo alkohol, vystavujete se riziku, že při bezpečnostní kontrole vašeho odbavovaného zavazadla na letišti v Havaně o tyto věci přijdete. Bez originálního certifikátu se vám nemusí podařit zboží dovést až do ČR.

Noste vždy u sebe kopii pasu pro případnou potřebu identifikace. Velvyslanectví ČR doporučuje všem cestovatelům vyhotovení fotokopie datové stránky pasu ještě před samotnou cestou. V případě, že dojde ke ztrátě cestovního pasu, výrazně se tak urychluje a zjednodušuje vyhotovení náhradního cestovního dokladu potřebného pro návrat do ČR.

8. Důležitá telefonní čísla

Policie 867 7777
Hasiči 867-5555

Mobilní síť na Kubě je na dobré úrovni, před vaši cestou si jen ověřte u vašeho mobilního operátora, že máte aktivovaný roaming pro volání z této země.

Pro telefonování do ČR nezapomeňte na předvolbu 00420 + telefonní číslo účastníka.

Poznačte si nonstop telefonické číslo asistenční služby vaší pojišťovny.

9. Zdraví

Úroveň hygieny na Kubě je srovnatelná například se státy jižní Evropy.
DOPORUČUJEME pít pouze originální balenou vodu.

10. Očkování

Žádné povinné očkování pro cestu na Kubu není povinné.
Doporučené očkování: pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.

11. Léky

Dostatečné množství léků, které užíváte. Informujte vašeho spolucestujícího či průvodce CK o vašich případných zdravotních omezeních a jiných důležitých informacích co se týče vašeho zdraví.
Pokud máte s sebou osobní léky na předpis, správně byste měli mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od vašeho lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíte. Zároveň mějte léky v originálním balení, na kterém bude napsáno vaše jméno.

12. Cestovní zavazadla

Doporučená zavazadla: kufr, batoh, brašna. V autobusech je pod nohama místo na batůžek a vodu.

13. Co si zabalit sebou

Doporučujeme pohodlnou obuv, letní oblečení a „teplejší“ oblečení do autobusu pro přejezdy během zájezdu (dlouhé kalhoty, mikina). Přibalte si i pokrývku hlavy, sluneční brýle, pláštěnku a kvalitní opalovací krém s vyšším faktorem. Vlhčené ubrousky nebo malou lahvičku dezinfekce na ruce. Bude se hodit na očištění rukou, nebude-li možné si je umýt vodou a mýdlem. Milovníci šnorchlování přibalte své potápěčské brýle a šnorchl. Vybavení lze také za malý poplatek zapůjčit. Zabalte si s sebou i nějaké sušenky nebo malou čokoládu – bude se vám hodit jako svačina při vašich výletech. Pokud si toto zabalíte do odbavovaného zavazadla, neměl by nastat problém s tím, že vám pochutiny zabaví při bezpečnostní kontrole.
Při dovozu elektroniky obecně platí, že 1 osoba má nárok na dovoz 1 ks elektroniky k vlastním účelům. Může se stát, že pokud při kontrole objeví více jak 1 ks vlastní elektroniky / os., budou si účtovat dovozní clo v hodnotě 100% ceny výrobku. Tyto případy jsou ovšem zcela ojedinělé, přesto doporučujeme – pokud není potřeba, cestujte bez svého tabletu, notebooku apod.

14. Počasí

V době vašeho pobytu panuje na Kubě teplé, letní počasí a teploty přes noc neklesnou většinou pod 20 stupňů Celsia. Přes den jsou teploty vysoké, průměrně kolem 30 stupňů Celsia. Teplota Karibského moře i Atlantského oceánu bude velmi příjemná a teplá.

15. Stravování

Na Kubě převažuje konzumace vepřového a drůbežího masa nebo také masa hovězího. Obvyklé menu kubánské kuchyně začíná ovocným salátem (grapfruit, pomeranč, ananas a mandarinky), typická je také hustá polévka (frijoles negros), jako hlavní chod je podáváno kuřecí nebo vepřové maso, přílohou bývá nejčastěji rýže s tmavými fazolemi (moros y cristianos) nebo kubánské sladké brambory (boniatos). Máte možnost se stravovat v pouličních stáncích, kde je možné zakoupit sendviče, hot dogy, bulku s teplým mletým masem a pizzu. Další možností je se stravovat ve státních veřejných nebo soukromých restauracích. Kromě pizzy je na výběr z aroz morro (rýže s černými fazolemi), okurkového či rajčatového salátu a pokrmů s masem (bistek).

Typická kubánská jídla:

Polomilla steak – smažené vepřové maso s černými fazolemi, cibulí a petrželkou
Congri – pečené vepřové maso s černými fazolemi a rýží
Aroz morro – rýže s fazolemi

16. Časový posun

Časový posun je – 6 hodin oproti času v ČR (stejné v době letního i zimního času).

17. Elektrické napětí

Elektrické napětí je 110 V – 220 V. Při cestě na Kubu je třeba pořídit si adaptér jako např. pro cesty do USA – jedná se o stejný typ. DOPORUČUJEME zakoupení tohoto adaptéru před vaší cestou na Kubu, neboť na místě se nic takového neprodává.

18. Doporučené kapesné

Doporučené kapesné: 400 CUC / os. / pobyt. V doporučeném kapesném je zohledněno zakoupení obědů v rámci každého dne zájezdu + láhev vody + finanční rezerva na zakoupení drobností a suvenýrů.

Na Kubě se také počítá s tím, že na konci pobytu „odměníte“ Vašeho řidiče a kubánského oficiálního průvodce. Doporučené spropitné je pro každého cca 25 CUC/ os. / pobyt.

19. Ostatní

Internet

Jste na Kubě, kde donedávna nebyl povolen přístup na internet obecně. Dnes se již lze setkat s několika hotely (zejména na Varaderu), kde je k dispozici Wi-Fi na hotelu (zdarma či za poplatek). Přesto počítejte spíše s tím, že se k internetu během vašeho pobytu nepřipojíte.

Služby a socialismus

Základním jmenovatelem pro pochopení nejen kvality hotelů na Kubě, ale celkového pojetí služeb na Ostrově svobody, je socialismus. Mnozí si jistě pamatují, v jakém stavu byly hotely a služby v dobách této neslavné éry i u nás – to stejné existuje dodnes i na Kubě. Přesto je zde patrný hlavní rozdíl mezi tehdejší dobou u nás a stávající dobou na Kubě – neskutečná úslužnost místních.

Na Kubě je třeba počítat také s přístupem místních – ať už v hotelech či v restauracích. Většina místních se zde řídí heslem „Co můžeš udělat hned, odlož na zítra.“ Jinými slovy – jste na Kubě a zde čas plyne tak trochu jiným stylem než v „hektické“ Evropě.

Ubytování

Pro poznávací část našeho zájezdu jsme pro vás rezervovali hotely odpovídající 3* hotelům v Evropě (kromě dvou nocí v hotelu 2*) – pokoje jsou v pořádku, avšak luxus evropských hotelů zde nečekejte. Kdo si potrpí na luxusnější ubytování, doporučujeme si při závěrečném pobytu na Varaderu připlatit za 5* hotel (viz nabídka CK).

Doprava po Kubě

Autobusové transfery po Kubě budou zajištěny kvalitními autobusy, většina z nich disponuje i WC, nicméně jen málokdy je WC funkční. Během cesty se bude dělat dostatečné množství zastávek, kdy bude možnost dojít si na toaletu.

Silnice na Kubě jsou v mnohem horším stavu než u nás, přesto ostrov disponuje základními dálnicemi a rychlostními silnicemi, po kterých budete většinou jezdit i vy.

V rámci jednoho dne v Havaně se projedete i typickými „Amerikami“ – starými vozy z 50. let 20. stol., které se na Kubě dodnes zachovaly. Věříme, že na tento zážitek budete vzpomínat ještě dlouho po vašem návratu.

Na závěr

Chcete-li udělat radost místním, vezměte z domova drobnosti, které nevyužijete – absolutním nedostatkem na Kubě jsou propisky, zapalovače, ale radost uděláte i nošeným tričkem, starým telefonem, baterkou, kabelkou nebo sponkou do vlasů. Mnoho z toho, co my vyhodíme, Kubánci ještě ocení.

Kompletní ceník

Termín Počet nocí Cena za osobu 55+ ve dvoulůžkovém pokoji Cena za 3. osobu na přistýlce Příplatek za jednolůžkový pokoj Cena za 1. a 2. dítě**

16. 2. – 6. 3. 2022

17 nocí

19 dní
71 990,- +9 490,-

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

Doporučujeme

Přehled dalších zájezdů

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
19
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
427

Chcete dostávat aktuální informace? přihlášení k newsletteru

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627