Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

5 lákadel magického Jordánska

Je to obdivuhodná země beduínů a pouští, kaňonů, fascinujících přírodních krás a hlavně vzácných památek, jaké jinde nenajdete. Přitom Jordánské hašemitské království není od Evropy letadlem nijak zvlášť daleko a je to nejstabilnější území na celém Blízkém východě. Pokud rádi putujete ve stopách zaniklých civilizací, vydejte se právě sem, dokud zemi ještě úplně neopanoval turistický ruch. Což se tedy netýká jordánské atrakce číslo jedna zařazené mezi sedm novodobých divů světa.

Tam, kde se točil Indiana Jones

Petra se na seznam divů dostala právem, nic podobného na světě neexistuje. Monumentální město je vytesané do pískovcových skal, které hrají všemi tóny růžové, červené a okrové. Odehrává se tu detektivka Agathy Christie Schůzka se smrtí a poté, co se zde natáčel film Indiana Jones a poslední křížová výprava, se Petra stala nejnavštěvovanějším místem Jordánska.

Za sebou má velice pohnutou historii. Kdysi patřila k divům starověkého světa a bývala bohatou metropolí na křižovatce karavanních cest. Když ji však v 8. století postihlo zničující zemětřesení, upadla na dlouho v zapomnění. O její existenci věděli jen místní kmeny a beduíni „ztracené město“ bedlivě chránili před znovuobjevením.

Palácová hrobka, jedna z famózních staveb města Petra  

Až v roce 1812 švýcarský dobrodruh Burckhardt v přestrojení za Araba pronikl do tajemného pohádkového světa úzkou strmou soutěskou Sík. Na jejím konci zahlédl oslnivý zlatorůžový záblesk a poté se ocitl před nejznámější památkou zvanou Pokladnice. Tou však velkolepá podívaná pro turisty teprve začíná.

Od Pokladnice vede široká dlážděná cesta vroubená desítkami dalších staveb, k nimž patří Palácová hrobka, dva tisíce let staré divadlo, Sloupová kolonáda a mnohé další. Pak můžete odbočit k malebnému Klášteru nebo se vydat do vedlejších údolí, kde na vás čekají další překvapení. Ale teprve když po příkré stezce vystoupáte na plošinu Obětiště, uvědomíte si, jak rozlehlá a fascinující Petra doopravdy je.

První nádhernou památkou, se kterou se po vstupu do města Petra setkáte, je majestátní Al Khazneh neboli Pokladnice 

Tajemství dávných civilizací

Nabatejci (tak se jmenoval národ, který Petru vybudoval) rychle zbohatli obchodováním, ale nakonec se neubránili náporu Římanů a posléze zmizeli v propadlišti dějin. V Jordánsku však objevíte i další pozoruhodná místa spjatá se starověkými kulturami.

Jerash, jedno z nejlépe zachovalých antických měst na světě, vám vyrazí dech svou neuvěřitelnou rozlohou a stačí jen zapojit trochu fantazie, abyste si představili, jak nádherné muselo být. Pyšnilo se mimo jiné dvěma velikými divadly, mnoha vznešenými chrámy, úžasnými lázněmi a obrovským náměstím, jež dodnes lemuje zachovalé sloupořadí.

Také Madaba, kde byla objevena vzácná starověká mozaiková dlažba s nejdůležitějšími místy Svaté země, má obdivovatelům historických památek co nabídnout. A rozhodně nemůžete vynechat ani hlavní město Ammán, krásné, výstavné, moderní i historické zároveň, které zůstává poklidnou oázou v rozbouřené oblasti Blízkého východu.

Římské divadlo v Ammánu postavené ve 2. století n. l. s kapacitou až 6 000 diváků 

Úžasné hrady uprostřed pouště

Raritou jsou mohutné pouštní hrady, které sloužily nejen jako pohraniční pevnosti, ale také coby bezpečná útočiště pro znavené poutníky. Působivé ruiny hradů Hallabat, Azrak, Mushatta či Amra pamatují boje s nájezdníky z různých končin světa, k nimž patřili i křižáci. Ti si ovšem prozřetelně vybudovali vlastní opevněné hrady, v nichž uchovávali zásoby vody a potravin.

K nejznámějším patří ShobakKarak a při prohlídce budete žasnout, jak důmyslní byli jejich stavitelé a jak dokonalý obranný systém v hradech fungoval.

V podhradí křižáckého hradu Karak z 12. století si dnes můžete prohlédnout archeologické muzeum 

Na safari i za legendami

Ani milovníci přírodních krás nepřijdou v Jordánsku zkrátka. Do pitoreskní písečné krajiny Wadi Rum je možné vyrazit v džípu na safari a prohlédnout si tamní pravěké rytiny. Ve Wadi Mujib je zase k vidění jordánský „Grand Canyon“. Je hluboký jeden kilometr a široký čtyři kilometry a srovnání s tím americkým si doopravdy zaslouží.

Na vrcholku hory Nebo s prostým kostelíkem, který je vyhlášeným poutním místem, prý Bůh ukázal Mojžíšovi zaslíbenou zemi. Byla na dohled, ale starý muž, který vyvedl svůj lid z egyptského otroctví, tam už nedošel a byl zde pohřben. A když už jsme se opět ocitli v historii, kousek odtud na břehu řeky Jordán, tvořící část hranice s Izraelem, vyvěrá pramen, kde byl údajně pokřtěn sám Ježíš.

Skalnaté útvary ve Wadi Rum mohou návštěvníci obdivovat například při projížďce džípy 

Odpočinek v mořských vlnách

Pokud ovšem toužíte hlavně po relaxaci, čeká na vás letovisko Akaba na břehu Rudého moře, kde si užijete koupání, šnorchlování i potápění v korálových zahradách pod hladinou. Pobyt u Mrtvého moře zase ocení zejména ti, kdo mají zdravotní problémy. I v této oblasti turistiky jde Jordánsko s dobou a zdejší slanou mořskou vodu a bahenní lázně, v jejichž léčivé účinky věřila i královna Kleopatra, si návštěvníci nemohou vynachválit.

Akaba patří k oblíbeným místům pro poznávání podmořského světa 

Pojeďte s námi na zájezd do Jordánska! Na tomto exotickém zájezdu se můžete těšit na jeden ze sedmi nových divů světa, město Petra, ve kterém strávíte celé dva dny! Nádherný 2 000 let starý poklad doplní projížďka v džípech a přenocování v 5* kempu na nejkrásnější poušti světa Wadi Rum. V nabitém programu můžete také čekat koupání v Rudém a Mrtvém moři či návštěvu nezapomenutelných historických památek.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627