Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Kostarika a Panama

Putování džunglí k sopkám a karibským plážím

Pojeďte s námi na strhující výpravu středoamerickým rájem do Kostariky a Panamy. více

Kostarika a Panama, to jsou země obklopené neskutečnou přírodou. Při pěších túrách s námi projdete kostarické pralesy, kde vás bude na každém kroku doprovázet velké množství vzácných živočichů a exotických rostlin. Pěší stezky vás zavedou také k impozantním vulkánům a rajský plážím Karibiku, kde si zaslouženě odpočinete po túrách plných nevšedního poznávání. Závěr zájezdu pak bude patřit Panamě a jejím pozoruhodnostem, krásným plážím a příjemnému odpočinku. Vydejte se s nám i vy na zájezd plný dobrodružství a dechberoucí přírody.

 

Program

1. den: PŘÍLET

Let s přestupem do San José, hlavního města Kostariky. Přílet, transfer do hotelu.

2. den: VULKÁN POÁS

Sopka Poás je považována za jedno z nejimpozantnějších míst v Kostarice. Se svou výškou 2 708 m n.m. je jednou z nejvyšších a nejaktivnějších kostarických sopek. Čeká vás zde krátká společná procházka s úchvatným výhledem na vulkán Poás.

Procházka národním parkem – cca 2km | 45 min | ⭡ 66m | lehká turistika

Odpoledne se vydáte zpět do hlavního města San José, kde vás čeká prohlídka města, která započne na centrálním tržišti. Dále navštívíte i unikátní muzea zlata v jehož sbírce se nachází více než 1600 kusů předkolumbovských zlatých artefaktů z období 500-1500 n.l.

3. den: TÚRY NÁRODNÍMI PARKY IRAZÚ A TAPANTI

Dnešní túru začnete samotným výstupem na vrchol sopky Irazú, která se nachází ve stejnojmenném národním parku. Po cestě narazíte snad na všechny druhy a formy vegetace – od kávových plantáží až po kapradiny. Dojdete až k velkolepé vyhlídce na mohutný kráter, v němž se nachází magicky zelená laguna obklopená rozeklanými skalisky. Pokud je příznivé počasí, lze z vrcholu spatřit Atlantský a zároveň i Tichý oceán.

Túra dlouhá cca 4,5km | 1h 15min | ⭡ 122 m | středně těžká turistika

Poté se vydáte na krátkou prohlídku Kartága s následným přesunem do národního parku Tapanti. Během této krásné trasy se seznámíte s různými ekosystémy, které jsou typické právě pro deštný prales Kostariky. Spatříte rašeliniště, savanu, prales, močál, ale i překrásné dubové háje. Milovníci přírody si přijdou na své!

Túra dlouhá cca 3km | 1h 30min | ⭡ 279 m | středně těžká turistika

4. den: PŘEJEZD DO MONTEVERDE, VOLNÝ DEN

Po snídani vás čeká přejezd do oblasti Monteverde, kde si užijete zbytek dne podle svého gusta. Pro zájemce bude připraven odpolední fakultativní výlet – návštěva jedné z typických kostarických kávových plantáží.

5. den: MLŽNÝ PRALES MONTEVERDE

Přírodní rezervace mlžného pralesa Monteverde je jedním ze sedmi divů Kostariky a jeho návštěvu byste si neměli nechat ujít.

Právě zde se vydáte na pěší túru po stezkách kolem vodopádů a řek, po zavěšených mostech, a to vše v bujném prostředí džungle plné rostlin a vzácných živočichů. Možná zde spatříte i vzácného kvesala chocholatého, jehož si Mayové cenili více než zlata.

Túra dlouhá cca 6,5km | 3h 30min | ⭡ 104 m | lehká turistika

6. den: PŘÍRODNÍ REZERVACE MISTICO A VÝŠLAP K SOPCE ARENAL

Místní průvodce znalý kostarických krás vám v přírodní rezervaci Mistico otevře dveře do fascinujícího světa tropického pralesa. Impozantní cesta po zavěšených mostech s výhledem na sopku Arenal vám přinese opravdu nezapomenutelný zážitek.
Procházka pralesem | cca 4km | 2h | ⭡ 77 m | lehká turistika

Odpoledne se vydáte na dobrodružnou cestu k samotnému vulkánu Arenal, který patří mezi nejkrásnější sopky v Kostarice. Čeká vás strhující cesta deštným pralesem, kde budete pozorovat ohromné množství rostlin a ptactva. Projdete se i po lávových polích, která vznikla sopečnou erupcí v roce 1968. Tento výbuch sopky tehdy pohltil obrovskou plochu okolní džungle a dal tak jméno místní turistické trase jméno – Arenal 1968.

Túra dlouhá cca 4,8 km | 3h | ⭡ 123 m | středně těžká turistika

Navečer se můžete zúčastnit fakultativního výletu do termálních lázní Ecotermales Fortuna. Po příjemném odpočinku v lázních následuje v rámci výletu výborná večeře.

7. den: PUERTO VIEJO, VOLNÝ DEN

Dnes vás čeká přejezd do oblasti Puerto Viejo. Poté se ubytujete a volný čas využijete dle libosti.

8. den: TÚRA NÁRODNÍ PARK CAHUITA A GANDOCA MANZANILLO

Národní park Cahuita je známý především zdejším korálovým útesem, ale opravdové poklady na vás čekají i v jeho pevninské části. Pěší etapa vás povede mezi písečnou pláží Karibiku a výběžkem Punta Cahuita. Doprovázet vás bude obrovské množství zvířat a ptactva – volavky popelavé, několik druhů tukana, mývali, mravenečníci nebo třeba opice a lenochodi. O diverzitu rostlin tu také není nouze – překrásné orchideje, kapradiny, zimolezy a léčivé byliny rozzáří vaši cestu tímto přírodním rájem.

Túra dlouhá cca 3,2km | 1h | ⭡ 6 m | lehká turistika

Vaše další dobrodružství se odehraje v chráněné oblasti Jairo Mora Sandoval Gandoca Manzanillo. Během krátké procházky si zde opět užijete mnoho jedinečných zvířecích druhů. Během odlivu pak můžete objevovat zdejší skvostné pláže a jeskyně.

9. den: PŘESUN DO PANAMY

Vaše kostarické dobrodružství právě končí a vy se vydáte dále do sousední Panamy. Do Isla Colon (souostroví Bocas del Toro) pak doplujete lodí. Následuje transfer do hotelu

10. den: VOLNÝ DEN / FAKULTATIVNÍ VÝLET - OSTROVY ZAPATILLA A CORAL

Zasloužený den odpočinku můžete strávit podle svých představ. Pro zájemce je připraven fakultativní lodní výlet ke dvěma neobydleným ostrovům Zapatilla a Coral. Celý den strávíte odpočinkem na rajských plážích, plaváním nebo šnorchlováním. Navštívíte místo, kde se natáčela televizní reality show Survivor a můžete si obejít i celý ostrov. Chutný oběd bude během tohoto výletu servírován přímo na pláži.

11. den: VOLNÝ DEN

Další odpočinkový den vám poskytne mnoho příležitostí k pobytu na plážích ostrova Isla Colon, procházkám podél pobřeží nebo objevování krás v nejbližším okolí. Užijte si jej podle libosti!

12. den: PŘELET DO PANAMA CITY

Z Bocas del Toro se vydáte místním přeletem do hlavního města Panama City. Následuje ubytování a odpočinek.

13. den: PANAMA CITY

Objevování krás hlavního města Panama City započnete prohlídkou Panamského průplavu, konkrétně u zdymadla Miraflores. Uvidíte velké nákladní lodě proplouvající kanálem a dozvíte se spoustu informací o stavbě kanálu, o jeho historii a významu pro Panamu a celosvětový obchod.

Odpoledne vyrazíte na ochutnávku typického panamského rumu Pedro Mandinga – z oblasti Chriqui, v okolí sopky Baru, pochází organický hnědý cukr, hlavní složka tohoto rumu. Vy se od odborníka dozvíte nejen o historii této značky, ale seznámíte se s procesem výroby rumu a zjistíte, proč je zrovna tento nápoj v Panamě tak výjimečný. Ochutnáte tři druhy rumu: Silver, Spiced, Bar Blend a k tomu vás čeká malé pohoštění.

14.den: PANAMA CITY, ODLET

Prohlídku dnešního dne zahájíte v historické čtvrti Panama City v Casco Viejo, kde se vrátíte v čase a nahlédnete do zákoutí úzkých romantických cestiček, působivých kostelů a nebudou chybět ani typické koloniální domy.

Poté vyrazíte k Amadorské hrázi, která spojuje tři ostrovy v Tichém oceánu a nabízí úžasný výhled na samotný průplav a na panorama hlavního města. Prohlídku zakončíte na slavné promenádě Costa Citera, odkud budete mít výhled na město a lodě plující směrem k průplavu. Na památku se můžete vyfotografovat u slavného nápisu „Panamá“.

Tady vaše kostaricko-panamské dobrodružství končí a následuje let s přestupem do Prahy.

15. DEN: PŘÍLET

V odpoledních hodinách přílet do Prahy.

POZNÁMKA

  • Minimální počet účastníků zájezdu: 15.
  • Změna programu vyhrazena.
  • Pořadí navštívených míst může být změněno. CK si vyhrazuje právo na změnu v programu.
  • CK si vyhrazuje právo na zvýšení ceny zájezdu z důvodu zvýšení ceny letenky či letištních poplatků.
  • Upozorňujeme, že doba platnosti pasu musí přesahovat dobu pobytu minimálně o 6 měsíců!

PROČ S NÁMI

  • S námi máte jistotu, že náš průvodce vám bude k dispozici každý den. Nemusíte mít strach, že něco nezvládnete, někde zabloudíte, nedomluvíte se.
  • Program je koncipován tak, abyste poznávali krásy Kostariky a Panamy.

NÁROČNOST

Zájezd je vhodný pro všechny aktivní turisty. Technicky se jedná se o nenáročnou turistiku 🥾 po dobře značených stezkách v pralesech a v oblasti vulkánů. Délka jednotlivých etap se pohybuje od 2 do 7 kilometrů.

V pralesích očekávejte teplé prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Proto upozorňujeme, že pro některé klienty může být turistika a fungování v tomto podnebí náročnější.

Podmínkou účasti je vhodná obuv uzpůsobená pro turistiku – optimální je pevnější treková bota odolná vodě. Doporučujeme skládací trekové hole. Nutností je vzdušné sportovní oblečení vhodné do vlhkých partií pralesa a samozřejmě kvalitní turistická pláštěnka.

Rezervovat Termín Délka Stravování Doprava Hotel Poznámka Cena
Rezervovat

18. 11. – 2. 12. 2024

13 nocí

15 dní

Snídaně

letecky

Kostarika a Panama - Putování džunglí k sopkám a karibským plážím

Akce

záloha 7 000 Kč / osoba (při nákupu zájezdu do 30.4.2024)

99 990,-

Rezervovat
Rezervovat

18. 2. – 4. 3. 2025

13 nocí

15 dní

Snídaně

letecky

Kostarika a Panama - Putování džunglí k sopkám a karibským plážím

Akce

záloha 7 000 Kč / osoba (při nákupu zájezdu do 30.4.2024)

99 990,-

Rezervovat

Cena za osobu zahrnuje:

  • leteckou dopravu Praha – San José a Panama City – Praha (s jedním přestupem)
  • místní přelet Bocas del Toro – Panama City
  • ubytování 13 nocí v hotelu 3*/4* ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
  • stravování dle uvedeného programu (13x snídaně)
  • transfery dle programu
  • vstupy dle programu
  • služby česky / slovensky hovořícího průvodce během celého zájezdu
  • garanci vrácení peněz v případě, že zájezd nebude uskutečněn

Cena za osobu nezahrnuje:

  • příplatek za jednolůžkový pokoj 22 490 Kč
  • fakultativní výlet a vstupy: termální lázně Ecotermales (cca 80 USD/os.), ostrovy Zapatilla a Coral (cca 95 USD/os.). kávová plantáž v Monteverde (cca 55 USD/os.)
  • vstupy do objektů nad rámec uvedeného programu
  • spropitné ani jiné vedlejší výdaje
  • cestovní pojištění včetně připojištění storna zájezdu a připojištění pro případ COVID-19 či jiné pandemie
ODLET DO DESTINACE NÁVRAT DO ČR
TERMÍN Číslo letu Odlet Přílet Číslo letu Odlet Přílet
18. 11. – 2. 12. 2024KL135018. 11. 2024 06:00
Letiště Václava Havla Praha
18. 11. 2024 07:35
letiště Amsterdam - Schiphol
KL 7581. 12. 2024 18:45
Letiště Panama City - Tocumen
2. 12. 2024 10:50
letiště Amsterdam - Schiphol
KL 71718. 11. 2024 12:40
letiště Amsterdam - Schiphol
18. 11. 2024 17:25
Letiště San José-Juan Santamaría
KL13552. 12. 2024 12:15
letiště Amsterdam - Schiphol
2. 12. 2024 13:40
Letiště Václava Havla Praha
18. 2. – 4. 3. 2025AF 158318. 2. 2025 06:30
Letiště Václava Havla Praha
18. 2. 2025 08:25
Charles de Gaulle Airport
AF 4753. 3. 2025 21:15
Letiště Panama City - Tocumen
4. 3. 2025 13:35
Charles de Gaulle Airport
AF 42818. 2. 2025 13:10
Charles de Gaulle Airport
18. 2. 2025 17:50
Letiště San José-Juan Santamaría
AF 10824. 3. 2025 15:45
Charles de Gaulle Airport
4. 3. 2025 17:25
Letiště Václava Havla Praha

*výše uvedené časy jsou orientační. Přesné časy odletů / odjezdů obdržíte v pokynech, které vám budou před vaší cestou zaslány e-mailem.

  • Letecká společnost KLM Royal Dutch Airlines

    Renomovaná nizozemská společnost KLM Royal Dutch Airlines byla založena v roce 1919 a je nejstarší leteckou společností na světě, která stále funguje pod svým původním názvem. Společně s AIR France stojí v čele evropského leteckého průmyslu.

    Váhové limity zavazadel

    Cestující si smí vzít na palubu jedno zavazadlo. Váha tohoto příručního zavazadla nesmí přesáhnout 8 kg o max. rozměrech 55 × 35 × 25 cm. Přepravce má právo zkontrolovat váhu a rozměry. Příruční zavazadla cestujícího nesmí obsahovat určité položky, jako např. zbraně, předměty s ostrými špičkami nebo hranami apod. Tekutiny a gely musí být v baleních do 100 ml. Bližší informace v přepravních podmínkách.

    Cestující je dále oprávněn převážet zavazadlo uložené v nákladním prostoru neboli odbavené zavazadlo. Tyto zavazadla mají formu kufrů nebo jiného vhodného balení zajišťujícího bezpečný převoz. Hmotnost odbaveného zavazadla musí vyhovovat limitu 23 kg povolenému každému cestujícímu a součet jeho rozměrů nesmí přesáhnout 158 cm (délka ⨉ šířka ⨉ hloubka – včetně koleček a rukojeti!).

Letecká přeprava – obecné podmínky

Letecká přeprava je zajišťována charterovými lety smluvních leteckých společností, příp. jejich pravidelnými linkami. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny v pokynech na cestu.

Jednotlivá místa v letadle jsou přidělována cestujícím leteckou společností a CK bohužel nemůže předem zaručit přidělení vámi preferovaného místa v letadle. Z tohoto důvodu doporučujeme dostavit se na letiště 2 hodiny před plánovaným odletem.

Letový řád může být z technických důvodů dopravcem změněn, a to i jen několik hodin před odletem. Cestovní kancelář tyto změny nemůže ovlivnit. V případech, kdy letecká společnost případnou změnu času oznámí, jsou všichni klienti informováni na kontaktech uvedených ve smlouvě o zájezdu. Prosíme, mějte v den odletu a příletu zapnutý mobilní telefon, aby bylo možné se s Vámi telefonicky spojit.

Letecká společnost odbavuje cestující na základě jmenného seznamu zaslaného cestovní kanceláří. Odbaveni budete na základě předložení svého cestovního dokladu.

U leteckých zájezdů je první a poslední den určen k přepravě klientů do cílové destinace, nikoli k vlastní rekreaci.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou odpovědnost letecká společnost. Pokud dojde ke škodě, musí být tato skutečnost nahlášena ihned po příletu na příslušném místě na letišti a sepsán protokol (P.I.R.), který je potřebný pro další jednání s leteckou společností. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient. Dojde-li v průběhu letecké přepravy k poškození či ztrátě zavazadla, je nutné, aby cestující tuto skutečnost nahlásil ihned po příletu příslušnému pracovišti na letišti, kde bude sepsán reklamační protokol, nezbytný pro další jednání s leteckou společností. Za poškození či ztrátu zavazadla nenese cestovní kancelář odpovědnost.

Podrobný přepravní řád smluvních leteckých společností je k dispozici na https://www.delfintravel.cz/dokumenty-ke-stazeni/.

POZOR! ZMĚNY V BEZPEČNOSTNÍ KONTROLE ODBAVENÝCH ZAVAZADEL

V rámci zvyšování ochrany cestujících a v souladu s platnou legislativou Evropské unie provádí pracovníci bezpečností kontroly na Letišti Václava Havla Praha od 15. 5. 2017 detekční kontroly uvnitř zapsaných zavazadel. Během tohoto procesu mohou být některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost stopových prvků po výbušninách. Postup má chránit cestující a předejít naložení výbušných látek do nákladního prostoru letadla. Abyste předešli možnému poškození zavazadla při detekční kontrole, je nejlepší používat kufry s tzv. TSA zámky (jsou označeny červeným diamantem) balící fólie či visací zámky, které je možné přeštípnout bez poškození zavazadla. Více informací na stránkách Letiště Václava Havla: http://www.prg.aero/kontrola/

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT

  1. pohledy na impozantní kostarické vulkány
  2. pěší toulky džunglí v národních parcích
  3. exotická zvířata a pestrobarevné divoké květiny
  4. koupání v Karibiku
  5. stará koloniální centra měst
  6. Panamský průplav - jeden z nejdůležitějších průplavů pro světových obchod

PRAKTICKÉ INFORMACE KOSTARIKA

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE

Oficiální název: Kostarická republika
Hlavní město: San José
Rozloha: 51 100 km2
Náboženství: římští katolíci 76,3%, evangelíci 13,7%. Svědkové Jehovovi 1,3%. jiní protestanti 0,7%, jiné náboženství 4,8%, bez vyznání 3,2%
Nejvyšší hora: Cerro Chirripó (3820 m.n.m)
Počet obyvatel: 4 987 142 (k roku 2018)
Měna: kostarický colón (CRC)
Jazyk: španělština, angličtina, limonská kreolština
Předvolba: + 506

2. CESTOVNÍ DOKLAD

Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s minimální délkou platnosti 6 měsíců! po datu plánovaného opuštění země. Další podmínkou ke vstupu do země je prokázání se zpáteční letenkou. V případě neprokázání se palubní vstupenkou vás stát bere jako potenciálního žadatele o azyl a může po vás požadovat finanční prostředky na životní náklady za období jednoho měsíce, což může být až částka několik set dolarů.

3. TURISTICKÁ VÍZA

Občané ČR mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza.

4. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA

Měnou je kostarický colón, pojmenovaný po Kryštofu Kolumbovi (španělský Cristóbal Colón). Doporučujeme vzít si s sebou dostatečné množství USD, které si můžete na místě směnit. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro.
Zpravidla je všude platit i dolary, ovšem převážně malými bankovkami (s bankovkou vyšší 50 USD může být problém). Platební karty jsou ve městech běžně přijímané, bankomatů je zde dostatek.
Používají se mince i bankovky, zejména u vyšších bankovek zde často probíhají kontroly, jelikož často dochází k padělání. Spousta obchodníků má u poklady speciální lampy pro rozeznání falešných bankovek.

1000 colónů = cca 2 USD = cca 43 CZK

5. CENY

Kostarika je jednou z nejdražších zemí ve Střední Americe. Spousta věcí je dražší až o 50%, což je způsobeno minimální domácí produkcí – země je odkázaná na import a turismus.

Orientační ceny:
Pečivo = 800 colónů
Balená voda = 600 colónů
Hlavní jídlo v restauraci = 3500 colónů
Pivo = 1000 colónů
Mléko = 315 colónů
Ananas = 450 colónů
Repelent = 4200 colónů
Opalovací krém = 7400 colónů
Tričko (suvenýr) = 4200 colónů

Spropitné v restauracích se nedává, většinou na účtence naleznete položku „servicio“, která je již v částce započítána. Pokud jste však byli spokojení s jídlem a službami, můžete samozřejmě dát spropitné.
Naopak místnímu průvodci či řidiči je vhodné dát spropitné. Dle spokojenosti služeb je vhodné věnovat 1-5 USD denně/os. Za skupinku bude částku vybírat průvodce.

6. CELNÍ PŘEDPISY

  • Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího, případně k výkonu jeho povolání (vše v přiměřeném množství).
  • Povinná směna valut neexistuje. Veškeré bankovní transakce nad 10 000 USD musí být nicméně registrovány.
  • Dovoz rostlin a rostlinných produktů upravuje zákon č. 6248 z 2.5.1978. Veškeré rostliny a rostlinné produkty dovážené do Kostariky musejí být doprovázeny fytokaranténním povolením k dovozu, které vydává kostarické ministerstvo zemědělství, a fytosanitárním osvědčením (včetně tzv. dodatkového prohlášení) vydávaným zemí vývozu. Při vývozu z Kostariky musejí být rostliny a rostlinné produkty doprovázeny příslušným fytosanitárním osvědčením vydávaným Ministerstvem zemědělství a povolením, které vystaví ministerstvo životního prostředí na základě předloženého dokladu o zakoupení rostliny/produktu.
  • Podmínky dovozu, průvozu a vývozu zvířat a živočišných produktů upravuje zákon č. 6243 z 2.5.1978 a prováděcí nařízení č. 14584-A z 24.6.1983 a č. 21858 z 28.9.1992. Dovoz, průvoz a vývoz povoluje ministerstvo zemědělství Kostarické republiky na základě:
    1) předložení žádosti na kolkovaném papíře,
    2) veterinárního povolení k dovozu/průvozu,
    3) veterinárního osvědčení,
    4) u vývozu navíc povolení, které vystaví ministerstvo životního prostředí (na základě předloženého dokladu o zakoupení zvířete).

7. BEZPEČNOST

Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat tyto základní zásady:

  • uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe
  • cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz
  • nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci – videokameru, fotoaparát atd.
  • objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven
  • cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice
  • dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách

8. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Nouzové telefonní číslo: 911
Policie: 117
Hasiči: 118

9. ZDRAVÍ

Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha dle závažnosti onemocnění/zranění (cca 1.000 USD).
V Kostarice hrozí nákaza malárií a dengue – jako ochrana před komáry přenášejícími tyto nemoci se používají repelenty s obsahem látky permethrin a profylaxe, která spočívá v užívání tablet několik dní před příjezdem, v průběhu a několik dní po opuštění rizikové oblasti. Nemoc dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením, při těchto příznacích ihned vyhledejte lékaře.

10. OČKOVÁNÍ

Pokud jste přicestovali ze země s výskytem žluté zimnice (Angola, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Demokratická republika Kongo, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea, Libérie, Nigérie, Sierra Leone, Súdán, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Francouzská Guyana a Venezuela), ke vstupu do země je nutné, abyste byli proti této nemoci očkovaní. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. Očkování však nejsou nutná.

11. LÉKY

Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách je velký výběr různých druhů léků.

12. CESTOVNÍ ZAVAZADLA

Kufr klasický a menší batůžek na výlety.

13. CO SI ZABALIT S SEBOU

Na turistiku doporučujeme hlavně pevné a kvalitní boty. Mějte s sebou také pokrývku hlavy, opalovací krém, repelent, plážovou obuv. V určitých oblastech může být vlhko a chladněji, tudíž doporučujeme nepromokavou bundu, dlouhé kalhoty a pláštěnku. Zájemci si můžou vzít dalekohled.

14. POČASÍ

Kostarika leží na pomezí tropického subtropického podnebného pásu. Proto se tu střídají dvě roční období – období sucha (léto) a období dešťů (zima). Je však třeba počítat s tím, že kostarické počasí je i přes vyhraněné dvojí období značně proměnlivé. Může se stát, že v případě týdenní návštěvy v období sucha bude po celou dobu pršet a naopak v období dešťů krásné počasí. V období sucha počítejte s teplotami 15-26°C, moře bývá vyhřáté až na 27°C. V období dešťů jsou to teploty 17-21°C, teplota moře se drží kolem 25°C.

15. STRAVOVÁNÍ

Kostarická kuchyně je pod španělským vlivem, ale mísí se zde i prvky místních Indiánů. Založena je hlavně na rýži, fazolích, tropickém ovoci, plantainu a kokosovém mléku. Maso převažuje hovězí, kuřecí a vepřové, poté také mořské plody. Kostarika je největším producentem ananasu na celém světě.
Typické pokrmy jsou: casado – směs rýže, fazolí, dušeného masa, smaženého plantainu a salátu, gallo pinto – smažená směs rýže a fazolí, tamales – plněné kukuřičné bochánky plněné masovou či zeleninovou směsí zabalené v banánovém listu, empanada – smažená plněná kapsa z kukuřičného nebo pšeničného těsta plněné trhaným nebo mletým masem, šunkou, tuňákem, fazolemi nebo zeleninou, ceviche – pokrm ze syrové ryby nebo mořských plodů podávaný s citrónem a chilli nebo patacones, kousky smaženého banánu

16. ČASOVÝ POSUN

Oproti ČR je v Kostarice -7h v zimním čase, v letním čase je to -8h.

17. ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

V Kostarice je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. Budete potřebovat adaptér.

18. INTERNET, MEZINÁRODNÍ HOVORY

V městských internetových kavárnách naleznete vcelku rychlé a kvalitní připojení. Některé hotely nabízí wifi připojení zdarma. V menších oblastech je dobré zeptat se místních obyvatel, vždy vám doporučí, kde se můžete bezpečně připojit k síti.
Zkontrolujte si, zda váš telefonní tarif podporuje roaming. Doporučujeme si koupit mistní sim kartu, obecně jsou mezinárodní hovory finančně nákladné. Telefonní budky naleznete i ve vzdálenějších oblastech mimo větší města.

19. DOPORUČENÉ KAPESNÉ

Doporučujeme si s sebou vzít na celý zájezd kapesné 800 USD/os.

20. OSTATNÍ

Hygienické podmínky

Hygiena je v Kostarice na dobré úrovni, voda z vodovodu je pitná, přesto se doporučuje dbát na její kvalitu (nejlépe je pít vodu v balené formě). Potraviny je před požitím vždy třeba omýt pitnou vodou a tepelně zpracovat.

Doprava

Autobusy – v Kostarice asi nejlépe funguje velká síť autobusové dopravy. Pokud však máte v plánu cestovat do více bodů/měst, je třeba, abyste si předem zjistili spojení. Často se totiž stává, že vybrané spoje jezdí jen jednou týdně. Připravte se na to, že obecně můžete strávit na cestách dost času, jelikož silnice nebývají v dobrém stavu, často dochází k nehodám a odklizení bývá hodně zdlouhavé.
Pronajaté auto – pokud jste dobrodružné povahy, můžete si půjčit auto. Doporučujeme půjčení 4×4 auta a rozhodně si vždy zkontrolujte, zda a jaké pojištění se vztahuje na zapůjčení.

 

PRAKTICKÉ INFORMACE PANAMA

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE

Oficiální název: Panamská republika
Hlavní město: Panama City (Ciudad de Panamá)
Rozloha: 75 517 km2
Náboženství: římští katolíci 80%, protestanti 10%, muslimové 5%, ostatní náboženství/bez vyznání 5%
Nejvyšší bod: Volcán Barú (3474 m.n.m.)
Počet obyvatel: 4 218 808 (k roku 2019)
Měna: panamská balboa, americký dolar
Jazyk: 
španělština (úřední), angličtina
Předvolba: +507

2. CESTOVNÍ DOKLAD

Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s minimální délkou platnosti 6 měsíců! po datu plánovaného opuštění země. Další podmínkou ke vstupu do země je prokázání se zpáteční letenkou. V případě neprokázání se palubní vstupenkou vás stát bere jako potenciálního žadatele o azyl a může po vás požadovat finanční prostředky na životní náklady za období jednoho měsíce, což může být až částka několik set dolarů.

3. TURISTICKÁ VÍZA

Občané ČR, držitelé platných českých cestovních dokladů s minimální platností 6 měsíců, mohou vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz až 90 dnů, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. Při vstupu na území Panamské republiky je nutno si vyžádat vstupní razítko do cestovního dokladu, a to při překročení panamské hranice na kterémkoliv hraničním přechodu. Vyhnete se tak vážným problémům při vycestování z Panamské republiky (zadržení, finanční pokuta až 1000,- USD, deportace, zákaz vstupu).

4. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA

Měnou je panamský balboa, ovšem setkáte se pouze s mincemi, papírové bankovky se vidí pouze zřídka.
Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard). Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. To lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Panamá), ale ve velmi nevýhodném kurzu, doporučujeme tedy směnu s předstihem.

5. CENY

Panama je cenově srovnatelná s Českou republikou. Výrazně levnější jsou především benzin, ovoce nebo jízda taxi. Naopak ceny v restauracích bývají často vyšší, drahé jsou i cigarety, jelikož Panama je nekuřácká země.

Orientační ceny:
Balená voda 1l = 1 dolar
Hlavní jídlo v restauraci = cca 15 dolarů/chod
Pivo = cca 2 dolary
Mléko = 1 dolar
Cigarety = cca 6 dolarů
Repelent = 10 dolarů
Opalovací krém = 15 dolarů
Káva = cca 3 dolary

Spropitné v restauracích není součástí ceny, i když to tak při pohledu na účtenku může vypadat. K ceně inzerované v jídelním lístku jsou totiž nakonec ještě připočítány daně. Běžně se dává spropitné 5–10 %.

6. CELNÍ PŘEDPISY

Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby; léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát apod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat. Při převozu přes hranice je třeba přihlásit sumu vyšší než 10.000 USD.

7. BEZPEČNOST

V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality – kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd.. Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách – např. Chorillo a Curundú, v městě Colón nábřežní oblasti. Doporučujeme:

  • uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe
  • cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz
  • nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci – videokameru, fotoaparát atd.
  • objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven
  • cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice
  • dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách

8. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Předvolba: +507
Nemocnice: Clínica Hospital San Fernando  (305 6300), Hospital San Tomás (507 5830)
Policie: 104
Rychlá záchranná služba: 911
Hasiči: 103

9. ZDRAVÍ

Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V hlavním městě existuje několik zdravotnických zařízení se špičkovým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň nižší.

10. OČKOVÁNÍ

Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. Očkování nejsou povinná, pouze doporučena, záleží zcela na vás, zda se necháte očkovat.

11. LÉKY

Doporučujeme vzít s sebou mezi jinými léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.

12. CESTOVNÍ ZAVAZADLA

Kufr klasický a menší batůžek na výlety.

13. CO SI ZABALIT SEBOU

Na turistiku doporučujeme hlavně pevné a kvalitní boty. Mějte s sebou také pokrývku hlavy, opalovací krém, repelent, plážovou obuv. V určitých oblastech může být vlhko a chladněji, tudíž doporučujeme nepromokavou bundu, dlouhé kalhoty a pláštěnku.

14. POČASÍ

Průměrné teploty se po celý rok drží kolem 30°C, tudíž nemusíte mít obavy, že byste se neohřáli. Tak jako v Kostarice, i v Panamě se střídá období sucha a dešťů. I když je v Panamě období dešťů, prší zde výrazně méně než v Kostarice, kde byste si pobyt neužili. V Panamě kolikrát déšť ani nepřijde.

15. STRAVOVÁNÍ

Oblíbenou přípravou pokrmů je smažení, tudíž se připravte na to, že v Panamě nejspíš nezhubnete. Hojně zde jedí kuřecí maso, ryby a mořské plody. Jednou z místních specialit je ceviche – kousky syrové ryby nebo mořských plodů naložené v limetkové šťávě a dochucené kořením jako třeba koriandr nebo chilli. Jako příloha jsou nejtypičtější smažené banány nebo rýže s fazolemi. Porce jsou tu veliké, často se stává, že se maso či ryba ani nevejdou na talíř.
Jistě nepohrdnete ani místním pivem. Typickými značkami jsou Panamá nebo Atlas.

16. ČASOVÝ POSUN

V Panamě je o 6 hodin méně než v České republice.

17. ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. Budete potřebovat adaptér.

18. INTERNET, MEZINÁRODNÍ HOVORY

V městských internetových kavárnách naleznete vcelku rychlé a kvalitní připojení. Některé hotely nabízí wifi připojení zdarma. V menších oblastech je dobré zeptat se místních obyvatel, vždy vám doporučí, kde se můžete bezpečně připojit k síti.
Zkontrolujte si, zda váš telefonní tarif podporuje roaming. Doporučujeme si koupit mistní sim kartu, obecně jsou mezinárodní hovory finančně nákladné.

19. DOPORUČENÉ KAPESNÉ

Doporučujeme si s sebou vzít na celý zájezd kapesné 500 USD/os.

20. OSTATNÍ

Hygienické podmínky

Hygiena je v Panamě na dobré úrovni, voda z vodovodu je pitná, přesto se doporučuje dbát na její kvalitu (nejlépe je pít vodu v balené formě). Potraviny je před požitím vždy třeba omýt pitnou vodou a tepelně zpracovat.

Doprava

Silniční síť v Panamě je poměrně dobrá, existují pouze 3 úseky silnice se 4 jízdními pruhy: Panamá-letiště, Panamá-Colón (30 km) a Panamerická silnice směrem na jih do Kostariky (200 km).

Kompletní ceník

Termín Počet nocí Cena za osobu 55+ ve dvoulůžkovém pokoji Cena za 3. osobu na přistýlce Příplatek za jednolůžkový pokoj Cena za 1. a 2. dítě**

18. 11. – 2. 12. 2024

13 nocí

15 dní
99 990,- 99 990,- +22 490,-

18. 2. – 4. 3. 2025

13 nocí

15 dní
99 990,- 99 990,- +22 490,-

Další zájezdy do této destinace

Všechny zájezdy

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627