Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Za romantikou do malých slovinských Benátek

Slovinsko má pouhých 47 kilometrů jadranského pobřeží, ale právě na této riviéře leží „nejitalštější“ ze všech slovinských měst. Středověký klenot a turistické lákadlo Piran doslova dýchá romantikou horkých letních večerů okořeněných hudbou a šumem mořských vln.

Pětitisícové městečko je půvabně rozložené na svazích malého poloostrova vybíhajícího do Jaderského moře. Řada lidí ho srovnává s Benátkami, čemuž nahrává i charakteristická zvonice u kostela sv. Jiří, přesná kopie slavné věže na benátském náměstí sv. Marka. Už v roce 1283 sem zasahoval vliv rozpínající se mocné Benátské republiky a to se samozřejmě odrazilo na podobě Piranu, kterému dominuje nádherná benátská architektura měšťanských domů.

Věž kostela sv. Jiří je přesnou kopií věže na náměstí sv. Marka v Benátkách  

Našinec by možná Piran připodobnil k Telči či Českému Krumlovu, kde se také čas zastavil někdy v patnáctém století. Můžete se toulat malebnými úzkými uličkami, vyšplhat se na městské hradby, ze kterých je úžasný výhled na členité pobřeží, a nakonec si dát výbornou kávu na přímořské kolonádě. Ony hradby obepínající město, kam je mimochodem automobilům vjezd zakázán, pocházejí už ze sedmého století a za euro se můžete projít po všech přístupových lávkách a vyšplhat i na některou ze strážních věží.

Výstupů skýtá město více, zdaleka nejpopulárnější je však ten, který vás po úzkých dřevěných schodech dovede na ochoz zvonice kostela sv. Jiří. Právě zde si nejlépe uvědomíte ono mísení kultur, které se v Piranu otisklo: nalevo pobřeží Itálie, napravo Chorvatsko a kdesi za modrým obzorem přímo před vámi Benátky.

Kávu si můžete v Piranu vychutnat v jedné z malebných kaváren s úchvatným výhledem na moře 

Labyrint uliček pod kostelem vás pak spolehlivě zavede do samého srdce města – na impozantní ošoupanou kamennou dlažbu náměstí Tartinijev trg. Co obdivovat dříve? Kamenné vlajkové sloupy z 15. století, nebo bronzovou sochu místního rodáka, houslového virtuosa a skladatele Giuseppe Tartiniho, na jehož počest se ve městě pořádá týdenní festival vážné hudby. Večer se rozsvěcí lampy, od moře voní sůl a z restaurací na kolonádě čerstvě upečené ryby. Ten nejlepší podnik se jmenuje hezky česky Pavel & Pavel a v oblasti rybích specialit nemá ve městě konkurenci.

Když už je řeč o mořské soli, rozhodně byste neměli minout rozsáhlé solné pláně za městem, Sečoveljské soliny. V místním muzeu se dozvíte vše o tradici dobývání soli z mořské vody, nakoupíte si tu pravou hrubozrnnou mořskou sůl, a pokud bude víc času, můžete navštívit i originální solný wellness pod širým nebem.

Náměstí Tartinjev trg. nese jméno slavného skladatele a místního rodáka Giuseppe Tartiniho  

Ti, kteří dávají před historií přednost soudobým turistickým lákadlům, by mohl zlákat i aquapark v blízké Portoroži s dokonalým vodním hradem a trampolínami nataženými nad vodní hladinou. A další den pak pro změnu výlet do pár kilometrů vzdáleného přírodního parku Strunjan, kde křivolaké cestičky mezi útesy vedou přímo na opuštěné divoké pláže. Ať už v Piranu budete trávit celou dovolenou, nebo si sem uděláte jen výlet během zájezdu do Slovinska, v každém případě se vám dostane pod opálenou kůži a zanechá vzpomínky vonící solí, sluncem a historií.

Národní park Strunjan ukrývá mezi útesy liduprázdné pláže  

Poznejte neobyčejné přírodní a kulturní krásy Slovinska na našem pobytovém zájezdu do termálních lázní Snovik, kde si dosyta užijete spojení aktivního poznávání a odpočinku. Zažijte s námi výlety za historickými památkami, úžasnými jezery a v neposlední řadě skvělou relaxaci v příjemném lázeňském prostředí v lůně přírody.

Pro aktivní cestovatele jsme pak připravili zájezd plný pěších túr s názvem Turistika ve Slovinsku.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627