Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

La Gomera, dobře utajený ráj

Ze sedmi Kanárských ostrovů je sice La Gomera druhý nejmenší, ale možná ze všech ten nejzajímavější. Až vás překvapí, co všechno se na sopečném ostrůvku o průměru sotva dvaceti kilometrů dá najít.

Masový turismus zde ještě zůstává neznámým pojmem. Hornatý reliéf ostrova neumožňuje výstavbu velkého letiště, takže turisté, kteří sem chtějí přijet, si užívají dvouhodinovou plavbu lodí z Tenerife. I to je důvod, proč tady nejsou velké hotelové komplexy s diskotékami a bary, ale spíš jen rodinné hotýlky a penzióny.

La Gomera je především rájem pro pěší turisty. Pobyt můžete začít rovnou výstupem na nejvyšší vrchol Alto de Garajonay (1 484 m n. m.) ležící přímo uprostřed. Za dobrého počasí je odsud nádherný výhled nejen po celé La Gomeře, ale i daleko na oceán (a na další z Kanárských ostrovů La PalmaEl Hierro). V noci na zdejší vyhlídce potkáte amatérské hvězdáře s dalekohledy, protože na tomhle ostrově neznají světelný smog a podmínky k pozorování vesmírných těles jsou zde téměř ideální.

Výhled z nejvyššího vrcholu Alto de Garajonay na sousední ostrov Tenerife  

Místní znalci doporučují jako poznávací stezku použít okružní turistickou trasu La Ruta 18městečka El Cedro (800 m n. m.) dlouhou sedmnáct kilometrů s celkovým převýšením necelých 1 000 m. Je to příjemný šesti až osmihodinový trek (podle toho, jak moc se kocháte okolní krajinou a jak často zastavujete) s mnoha vyhlídkami a hlavně s návštěvou jedinečného mlžného vavřínového lesa ve zdejším národním parku.

Tento typ pralesů latinsky zvaných laurisilva je unikátem – nikde jinde na světě (s výjimkou Madeiry) se tento typ vegetace neuchoval, přitom ve Středomoří, a dokonce i ve střední Evropě ještě ve třetihorách tvořil většinu lesů. Vavříny dorůstají až do dvacetimetrové výšky a vytvářejí neprostupný zelený strop.

Když vystoupáte na samotný vrchol Garajonay, uvidíte kamennou napodobeninu obřadního místa zdejších původních obyvatel Guančů ze 6. století. Na alternativní, mnohem kratší trasu výstupu na nejvyšší horu ostrova je možné vyrazit z parkoviště u vyhlídky Mirador de Igualero (1 321 m n. m.), odkud jsou to na vrchol pouhé dva kilometry chůze. Nebo se odtud můžete vydat na stolovou horu La Fortaleza nad vesnicí Chipude.

Turistická stezka mezi vavříny v národním parku Garajonay 

Rozhodně si nenechte ujít návštěvu malebné vesnice El Cercado s barevnými domy a její proslulou tradiční řemeslnou keramikou. Oblast v okolí Mirador de Igualero je rovněž proslulá jazykem Silbo Gomero, což je zvláštní způsob komunikace prostřednictvím pískání, který se používá již po tisíce let na ostrově a dodnes se vyučuje v gomerských školách. Tímto specifickým jazykem se údajně na ostrově domluví úplně každý.

Při koupání hned zaujme skutečnost, že zdejší pláže mají kvůli sopečnému původu černý písek. Nejlepší přírodní místa ke koupání naleznete na jihu – v Playa Santiago, odkud taky můžete sledovat fantastické západy slunce, případně v letovisku Valle Gran Rey.

Ve vodách v okolí ostrova se vyskytují ve velkých počtech delfíni a velryby, zejména kulohlavci, vorvani a plejtváci. Z Valle Gran Rey vyplouvají turistické lodě k místům nejčastějšího výskytu těchto mořských savců. V programu čtyřhodinové plavby bývá oběd a někdy i zastávka v některém zálivu vhodném ke koupání.

Pláž Playa del Ingles s černým sopečným pískem ve Valle Gran Rey 

La Gomera má také přezdívku „Kolumbův ostrov“, protože slavný janovský mořeplavec se při své první plavbě do Nového světa zastavil právě tady, aby doplnil zásoby ovoce, zeleniny a hlavně vody. Mnohé ulice, domy i obchody v hlavním městě ostrova San Sebastianu dodnes nesou Kolumbovo jméno. Na náměstí Plaza de la Constitución můžete navštívit původní celnici Casa de la Aguada, z jejíchž studní nabírali námořníci před pokračováním výpravy pitnou vodu.

Ostrov La Gomera je stále pro turisty poněkud utajeným rájem a bylo by dobře, kdyby si tuto nálepku ještě nějaký čas uchoval.

Východ slunce nad hlavním městem San Sebastian 

Prochoďte s námi ostrov La Gomera křížem krážem. Na našem aktivním zájezdu Pěší turistika na ostrově La Gomera s námi absolvujete 6 túr vedených přes malebné vesničky i hory, odkud budete obdivovat nádherné výhledy na moře a okolní ostrovy.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627