Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Severní Peru

Za tajemstvím peruánských pyramid a zlatých hrobů

Vydejte se na sever Peru a odhalte tajemství těch nejstarších civilizací, které jsou skryté pod zasněženými vrcholky And. více

Vydejte se s námi prozkoumat kolébku těch nejstarších civilizací, jež po sobě zanechaly fantastické kulturní dědictví. Tajemné chrámy, pyramidy, které svým stářím předčí i slavnější egyptské sourozence, či velkolepé hrobky místních velikánů. To vše se ukrývá v lůně překrásné divoké přírody pod bedlivým dozorem andských velehor, jejichž bělostným sněhem pocukrované vrcholky se tyčí vysoko k nebesům. Na našem poznávacím zájezdu si užijte čarovné stavby starověkých kultur, toulky indiánskými vesničkami i rituály místních šamanů a bylinkářů, jejichž umění pochází přímo z  hloubi amazonského pralesa. Necháte se i vy očarovat magickou atmosférou severního Peru, které stále zůstává ukryto před davy turistů?

Program

1. den: ODLET DO DESTINACE

V dopoledních hodinách odlet do Limy s přestupem. Přílet v nočních hodinách, transfer na hotel a ubytování.

2. den: LIMA

Prohlídka moderní Limy: čtvrť Miraflores – Love Park, umístěný na útesech Miraflores s nádherným výhledem na limský záliv, návštěva předkolumbovského chrámu Pucllana s 25 metrů vysokou pyramidou, náměstími a rampami. Dále navštívíte čtvrť San Isidro, která byla v dobách španělské nadvlády velkou olivovou farmou.

Můžete se těšit také na prohlídku historické Limy  – koloniální centrum s náměstím San Martín, Plaza Mayor, prezidentským palácem, radnicí a katedrálou.

3. den: PACHACAMAC – MUZEUM LARCO

V dopoledních hodinách vás čeká návštěva náboženského centra Pachacamac, které se nachází v údolí řeky Lurin 40 km jižně od Limy a jež bylo po více než tisíc let nejvýznamnějším náboženským centrem na centrálním pobřeží. Odpoledne si prohlédnete muzeum Larco, kde budete moci obdivovat sbírku předkolumbovského umění v prostorách koloniálního domu z 18. století.

4. den: POSVÁTNÉ MĚSTO CARAL (UNESCO) - HUARAZ

První zastávku dne učiníte u pozůstatků posvátného města Caral (UNESCO), jež bylo náboženským a administrativním centrem nejstarší civilizace na americkém kontinentě. Archeologická lokalita čítá na 32 pyramid, které jsou o více než 400 let starší než ty egyptské. Poté již začnete stoupat do And k jezeru Conococha (4 080 m) a tento den zakončíte ubytováním ve městě Huaraz (3 100 m).

5. den: NÁRODNÍ PARK HUASCARÁN (UNESCO) - KAŇON PATO

Průjezd údolím Santa River, mezi Bílými a Černými Kordillerami, s malebnými indiánskými vesničkami Carhuaz, Mancos, Yungay a Caraz. Během cesty budete sledovat nejvyšší vrcholy Bílých Kordiller. V národním parku Huascarán (UNESCO) spatříte jezero Llanganuco (3 800 m) s jeho tyrkysovou vodou a původní andskou floru a faunu.

Navštívíte i památník československých horolezců, kteří zde zahynuli v roce 1970 při velkém zemětřesení. Vystoupáte až do vesničky Portachuelo de LLanganuco (4 775 m) odkud se vám naskytne pohled na nejvyšší vrchol celého Peru – Huascarán (6 768 m). Navštívíte také místo, kde dříve stávalo městečko Yungay, pohřbené pod metry hlíny a skal po velkém zemětřesení v roce 1970.

Poté na vás již čeká odjezd do města Caraz a sjezd údolím ke kaňonu Pato. Cestou budete moci obdivovat měnící se faunu a flóru, především pak různé druhy kaktusů. V kaňonu Pato vás jistě okouzlí roztodivné skalní útvary a stěny vysoké až tisíc metrů, mezi nimiž protéká řeka Santa.

6. den: CERRO SECHÍN - TRUJILLO

Po předešlých výpravách do hor se tentokrát vydáte k pobřeží na prohlídku chrámu Cerro Sechín, který byl postaven kolem roku 1500 př.n.l.

Vnější zdi chrámu jsou postaveny asi ze čtyř stovek žulových bloků. Na každém z nich je vyryta hlubokými čarami lidská postava nebo její část. Jedná se ale jen o půlky těl nebo dokonce jejich torza, z nichž vylézají vnitřnosti. Nohy a ruce jsou oddělené od těla, oči navlečené na šňůrkách jako náhrdelníky… Bylo to obětní místo nebo snad škola, kde se vyučovala anatomie? To už budete muset posoudit sami.

Odpoledne se vydáte přes údolí Nepeña a Pañamarca do koloniální perly severního Peru, města Trujillo.

7. den: TRUJILLO

Prohlídka města Trujillo, jež bylo důležitým centrem během doby španělské kolonie a které si zachovalo mnoho nádherných sídel. Prohlédneme si centrum, spatříte kostely Santa ClaraEl Carmen a San Francisco, vrchní soudní dvůr, hlavní náměstí s katedrálou či arcibiskupský palác. Na závěr prohlídky si budete moci vychutnat pohled na malebné náměstí El Recreo a starou hradební zeď.

Odpoledne navštívíte náboženské a administrativní centrum kultury Moche, která se rozvíjela přibližně mezi lety 200 až 750 n.l. Zhlédnete pyramidy, které patří mezi největší stavby předkolumbovské Ameriky, pyramidu Slunce a pyramidu Měsíce. Budete moci navštívit i dílnu tradičních řemeslníků a místní muzeum, kde jsou vystaveny předměty dokreslující aspekty života dávných Mochiků.

8. den: CHRÁM HUACA DRAGÓN - MĚSTO CHAN CHAN (UNESCO)

Dopoledne navštívíte chrám Huaca Dragón, který zde vybudovala slavná kultura Chimú. Jedná se o velké náboženské centrum postavené z cihel sušených na slunci, jehož zdi jsou zdobené reliéfy postav.

Poté si prohlédnete jedno z nejvýznamnějších center předkolumbovské Ameriky – město Chan Chan (UNESCO) s rozlohou téměř 20 km², které je největším městem na světě postaveným z hlíny. Centrum města se skládá z deseti částí, jimž se říká citadely nebo paláce.

Na závěr dne zavítáte do rybářské zátoky Huanchaco na pobřeží Tichého oceánu. Zde budete moci spatřit tzv. “koníky z rákosu”, neboli tradiční rákosové vory, které zde rybáři používají již několik tisíc let.

9. den: ARCHEOLOGICKÝ KOMPLEX EL BRUJO

Vydáte se podél pobřeží na sever do údolí Chicama, kde se nachází archeologický komplex mochické kultury El Brujo (Čaroděj) a Cao Viejo – pyramidy vysoké až 45 metrů.

První z pyramid byla zasvěcena bohu zvanému Chicopaec, jenž ovlivňoval “životodárný dech” udržující při životě vše živé a ochraňoval svět mrtvých předků. Na druhé se vyznával kult boha zvaného Ai-apaec, jemuž se přisuzoval vliv slunce na život rostlin, zvířat i člověka. Na jejím vrcholku odkryli archeologové 1 600 let starý tajuplný hrob. Byla zde pochována mladá žena s tělem potetovaným obrazy hadů a pavouků. Dnes je veřejnosti známá jako Paní z Caa. Na zdech kolem najdete malby vztahující se k magickým a náboženským rituálům. Odpoledne přejezd do města Chiclayo.

10. den: SIPÁN - KOMPLEX MOCHICKÝCH PYRAMID

V údolí řeky Reque projedete silničkou mezi plantážemi cukrové třtiny do vesničky Sipán. Zde se nachází komplex mochických pyramid z nepálených cihel. Nejznámější z nich je tzv. Huaca Rajada. Místo se stalo slavným v roce 1987, kdy zde hledači pokladů našli starý neporušený hrob. Později zde archeologové našli několik dalších hrobů, z nichž jeden patřil i vládci zdejšího kraje, známému dnes jako Pán ze Sipánu. Jedná se o jediný neporušený hrob vládce, který byl nalezen na americkém kontinentu. Pro ohromné bohatství, které obsahoval, ho mnoho lidí nazývá též “americký Tutanchamon“.

Následně vás čeká návštěva lokality Bosque de Pomac, kde se nachází největší les stromů algarrobo (rohovníků) na planetě a ty nejstarší jsou více jak 400 let staré. Nalézá se zde také 36 pyramid postavených lidmi z kultury Sicán v 10. a 11. století. Archeology nejlépe prozkoumaná je pyramida Huaca del Loro, v jejíž blízkosti byly objeveny hroby několika sicánských velmožů s mnoha předměty ze zlata a drahých kovů.

Poté si ve městečku Ferreñafe prohlédnete Národní muzeum věnované kultuře Sicán, kde se dozvíte podrobnosti o životě místních lidí, výrobě keramiky a zpracování kovů.

11. den: LAMBAYEQUE - TUCUME - CHICLAYO

Dopoledne se vydáte do města Lambayeque a prohlédnete si místní muzeum královských hrobek. Jeho největší atrakcí jsou předměty z nejvýznamnější nevykradené hrobky na americkém kontinentě, hrobky Pána ze Sipánu. Navštívíte také místní řemeslnou tržnici s rukodělnými výrobky. Poté se přesunete do dávného města Tucume, které se po roce 1 100 stalo hlavním městem lidu kultury Sicán.

Komplex zabírá plochu přes 26 hektarů a naleznete zde celkem 26 pyramid. Po obědě v typické místní restauraci se vrátíte do města Chiclayo a prohlédnete si jeho centrum s hlavním náměstím a katedrálou Santa Maria, navrženou slavným Gustavem Eiffelem. Chiclayo je dodnes významným centrem šamanů a bylinkářů, proto zde navštívíte jedinečný trh a dozvíte se více o účincích místních bylinek, které šamani využívají při svých obřadech.

12 den: CESTA SKRZ PRALESY

Přes pohoří And pojedete do suchého pralesa v oblasti Chachapoyas. Cestou překonáte nejnižší andský průsmyk na peruánském území. Na východní straně hor dosahuje až do výšky 2 800 metrů hustý prales, který Peruánci nazývají Vysoký prales nebo také Amazonské Andy. Budete zde moci obdivovat překrásnou přírodu. Poté překonáte řeku Marañon a ocitnete se v oblasti prastaré civilizace Chachapoyas.

13. den: KUÉLAP - MACHU PICCHU SEVERU

Tento den si prohlédnete Kuélap, hlavní centrum národa Chachapoyas, jemuž se přezdívá Machu Picchu severu. Tato civilizace se začala rozvíjet kolem roku 800, ale později byl národ poražen inckými vojáky a začleněn do velké říše Inků. K pevnosti do výšky 3 000 m vás pohodlně vyveze lanovka. Odpoledne si prohlédnete historické centrum města Chachapoyas – tradiční koloniální domy s balkony, hlavní náměstí s radnicí a katedrálou.

14. den: HUANCA - VODOPÁD GOCTA

Odjezd autobusem do města Huanca, kde žije místní indiánská komunita proslavená svým hrnčířským uměním po celém širokém okolí. Cestou zastavíte na vyhlídce Huanca Urco Canyon, kde je možné zdálky spatřit vodopád Gocta. Ten je se svými 780 metry třetím nejvyšším vodopádem na světě.

Následně se zastavíte na vyhlídce s překrásným výhledem na kaňon Sonche a zdejší Amazonské Andy. Odpoledne přejezd do města Cocachimba k vodopádu Gocta. Na závěr dne navštívíte tradiční hrnčířský dům, kde vám místní indiáni ukáží proces výroby keramiky.

15. den: CHACHAPOYAS – CHICLAYO

Přejezd zpět na pobřeží do Chiclaya.

16. den: ODLET

Transfer na letiště, odlet z Chiclaya do Limy a poté do Prahy s přestupem.

17. den: PŘÍLET DO PRAHY

Přílet na letiště Václava Havla v Praze.

POZNÁMKA

 • Minimální počet účastníků zájezdu: 15.
 • Změna programu vyhrazena.
 • Změna odletového dne vyhrazena.
 • CK si vyhrazuje právo na zvýšení ceny zájezdu z důvodu navýšení letištních poplatků.
 • Upozornění: doba platnosti pasu musí přesahovat dobu pobytu minimálně o 6 měsíců!

PROČ S NÁMI

 • Náš delegát se o vás bude starat od samého začátku a po celou dobu pobytu vám bude k dispozici. Nemusíte mít strach, že něco nezvládnete, někde zabloudíte, nedomluvíte se.
 • Program je koncipován tak, abyste během vašeho zájezdu poznali nejdůležitější místa severního Peru.
 • Zájezd není vhodný pro klienty s pohybovým omezením.
Rezervovat Termín Délka Stravování Doprava Hotel Poznámka Cena

vyprodáno

14. 9. – 30. 9. 2024

15 nocí

17 dní

Snídaně

letecky

Severní Peru - Za tajemstvím peruánských pyramid a zlatých hrobů

vyprodáno

Cena za osobu zahrnuje:

UPOZORŇUJEME, ŽE ODLETOVÝ DEN SE MŮŽE ZMĚNIT DLE AKTUÁLNÍ SITUACE.

 • leteckou dopravu Praha – Lima – Praha s přestupem  (včetně letištních poplatků)
 • místní přelet Chiclayo – Lima
 • 15 nocí se snídaní v 3*/4* hotelu, ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
 • 10x oběd (1x formou balíčku na cesty)
 • transfery dle programu
 • výlety dle programu včetně vstupů
 • služby česky/ slovensky hovořícího průvodce během celého zájezdu
 • garanci vrácení peněz v případě, že zájezd nebude uskutečněn
 • BONUS: každý účastník zájezdu obdrží knihu „Sexuální život ve starém Peru“ s podpisem Evy Farfánové Barriosové, autorky a průvodkyně zájezdu

Cena za osobu nezahrnuje:

 • příplatek 11 990 Kč za jednolůžkový pokoj
 • spropitné ani jiné vedlejší výdaje
 • cestovní pojištění včetně připojištění storna zájezdu a připojištění pro případ COVID-19 či jiné pandemie

Vaším zájezdem vás může provázet:

 • Eva Farfánová Barriosová

  Průvodkyně

  Narodila se v Chrudimi. Začala studovat prehistorii a etnografii na Karlově univerzitě v Praze, ve studiu pokračovala na univerzitě v Utahu, v USA a studia dokončila na Univerzitě svatého Marka v Limě, v Peru. Zaměřila se na peruánskou archeologii a etnografii And. Řídila několik archeologických výzkumů na peruánském pobřeží a v Cuzcu a studovala současné obyvatele And a jejich zvyky přežívající ještě z dob Inků. Pracovala jako profesorka na dvou vysokých školách v Limě. V Peru strávila dvacet osm let. Koncem roku 2001 se vrátila do Čech. Teď žije v Praze a publikuje články o Peru v různých novinách a časopisech. Je autorkou knih Peruánské obrázky, Pohřbená tajemství starého Peru, Sexuální život ve starém Peru a Synové boha Slunce – Vzestup a pád říše Inků.

ODLET DO DESTINACE NÁVRAT DO ČR
TERMÍN Číslo letu Odlet Přílet Číslo letu Odlet Přílet
14. 9. – 30. 9. 202414. 9. 2024
Letiště Václava Havla Praha
14. 9. 2024
letiště Amsterdam - Schiphol
29. 9. 2024
Letiště Lima Jorge Chavez
30. 9. 2024
letiště Amsterdam - Schiphol
14. 9. 2024
letiště Amsterdam - Schiphol
14. 9. 2024
Letiště Lima Jorge Chavez
30. 9. 2024
letiště Amsterdam - Schiphol
30. 9. 2024
Letiště Václava Havla Praha

*výše uvedené časy jsou orientační. Přesné časy odletů / odjezdů obdržíte v pokynech, které vám budou před vaší cestou zaslány e-mailem.

Letecká přeprava – obecné podmínky

Letecká přeprava je zajišťována charterovými lety smluvních leteckých společností, příp. jejich pravidelnými linkami. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny v pokynech na cestu.

Jednotlivá místa v letadle jsou přidělována cestujícím leteckou společností a CK bohužel nemůže předem zaručit přidělení vámi preferovaného místa v letadle. Z tohoto důvodu doporučujeme dostavit se na letiště 2 hodiny před plánovaným odletem.

Letový řád může být z technických důvodů dopravcem změněn, a to i jen několik hodin před odletem. Cestovní kancelář tyto změny nemůže ovlivnit. V případech, kdy letecká společnost případnou změnu času oznámí, jsou všichni klienti informováni na kontaktech uvedených ve smlouvě o zájezdu. Prosíme, mějte v den odletu a příletu zapnutý mobilní telefon, aby bylo možné se s Vámi telefonicky spojit.

Letecká společnost odbavuje cestující na základě jmenného seznamu zaslaného cestovní kanceláří. Odbaveni budete na základě předložení svého cestovního dokladu.

U leteckých zájezdů je první a poslední den určen k přepravě klientů do cílové destinace, nikoli k vlastní rekreaci.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou odpovědnost letecká společnost. Pokud dojde ke škodě, musí být tato skutečnost nahlášena ihned po příletu na příslušném místě na letišti a sepsán protokol (P.I.R.), který je potřebný pro další jednání s leteckou společností. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient. Dojde-li v průběhu letecké přepravy k poškození či ztrátě zavazadla, je nutné, aby cestující tuto skutečnost nahlásil ihned po příletu příslušnému pracovišti na letišti, kde bude sepsán reklamační protokol, nezbytný pro další jednání s leteckou společností. Za poškození či ztrátu zavazadla nenese cestovní kancelář odpovědnost.

Podrobný přepravní řád smluvních leteckých společností je k dispozici na https://www.delfintravel.cz/dokumenty-ke-stazeni/.

POZOR! ZMĚNY V BEZPEČNOSTNÍ KONTROLE ODBAVENÝCH ZAVAZADEL

V rámci zvyšování ochrany cestujících a v souladu s platnou legislativou Evropské unie provádí pracovníci bezpečností kontroly na Letišti Václava Havla Praha od 15. 5. 2017 detekční kontroly uvnitř zapsaných zavazadel. Během tohoto procesu mohou být některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost stopových prvků po výbušninách. Postup má chránit cestující a předejít naložení výbušných látek do nákladního prostoru letadla. Abyste předešli možnému poškození zavazadla při detekční kontrole, je nejlepší používat kufry s tzv. TSA zámky (jsou označeny červeným diamantem) balící fólie či visací zámky, které je možné přeštípnout bez poškození zavazadla. Více informací na stránkách Letiště Václava Havla: http://www.prg.aero/kontrola/

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT

 1. kulturní dědictví těch nejstarších civilizací
 2. velkolepé hrobky slavných vládců
 3. jedny z nejstarších pyramid na světě
 4. monumentální andské velehory
 5. překrásnou divokou přírodu

Praktické informace Severní Peru

1. Základní informace

Oficiální název Peru: Peruánská republika
Rozloha: 1.285.215,6 km2
Obyvatelstvo: 27 544 305 (r. 2004) obyvatel
Národnostní složení: Peruánci 61 %, Kečuové 34 %, Ajmarové 3 %
Jazyk: Španělština, Kečuánština
Měna: Nuevo sol (PEN)
Časové pásmo: SEČ -6 hodin
Hlavní město: Lima
Další velká města: Arequipa, Cusco, Iquitos

2. Cestovní doklad

Délka pobytu v Peru nesmí přesáhnout dobu 90 dnů. Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas přesahující dobu pobytu minimálně o 6 měsíců!
Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován. V případě odcizení cestovního dokladu vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Limě.

3. Turistická víza

Při turistických cestách do Peru tudíž není vyžadováno vízum.

4. Platební karty, měna

Měna : Nuevo sol (PEN)

Platební karty lze uplatnit v turistických centrech a jen výjimečně obchodech ve velkých městech. Cestovní šeky pouze ve velkých městech. Vzhledem k úrovni kriminality považujeme za nejvhodnější způsob placení kreditními nebo debetními kartami ovšem s upozorněním, že s narůstající vzdáleností od Limy se snižuje pravděpodobnost výskytu bankomatů, které jsou schopny zpracovat kartu vydanou v Evropě. Finanční hotovost je vhodné rozložit na menší částky a uschovat v různých částech oděvu a ve speciální tělové ledvince na peníze.

Jakou konvertibilní měnu s sebou: nejlépe USD, ale i EUR lze v současné době směnit za místní měnu v dobrém kurzu. Kromě národní měny (Nuevo Sol – PEN) lze v hotelích platit americkými dolary většinou ale v dost horším kurzu, než jaký dostanete v nejbližší směnárně, kterých je v Peru opravdu hodně. Doporučujeme vyvarovat se směny valut u pouličních směnárníků, kde existuje reálné nebezpečí prodeje falešných bankovek.

5. Ceny

– běžné obědové menu (polévka, druhé jídlo a nápoj) 5-8 S
– lepší obědové menu (polévka, druhé jídlo a nápoj) 8-10 S
– jídlo z jídelního lístku v restauraci evropského typu od 12 S
– pizza 7 – 20 S
– pivo 6 – 8 S. (lahev 620 ml)
– voda 0,33 l – 1,6 S
– cappuccino – 7,6 S
– espresso káva – 5,3 S
– domácí pivo – 6 S

6. Celní předpisy

V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, více než 200 ks cigaret, 3 litr alkoholických nápojů, pochopitelně drogy. Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. že je vždy vyžadován mezinárodní veterinární resp. fytosanitární certifikát a dle druhu zvířete příp. očkovací průkaz. Od 1. ledna 2000 není povoleno vyvážet žádné živočichy odchycené ve volné přírodě. Povolován je pouze vývoz zvířat narozených v zajetí (v chovných stanicích) s příslušnými certifikáty a v případě ohrožených druhů i registračními čipy či jinou dokumentací. Platí to i pro vývoz rostlin, takže sběratelé musí mít příslušná povolení.

Samozřejmě je rovněž zakázán vývoz/dovoz narkotik v jakékoliv formě. Obzvláště upozorňujeme na značný důraz a výrazné zvýšení úspěšnosti zásahů proti pašerákům drog. Platí to i pro balený čaj vyrobený z koky (z velkého objemu listů koky se vyrábí kokain) který je v Peru běžně v prodeji v každém obchodě s potravinami.

Dále se nesmí vyvážet žádné originální artefakty, ať již v podobě keramiky či tkaniny. K vývozu starožitností je třeba mít certifikát jejich původu a vývozní povolení vystavené státní kulturní institucí tj. Instituto Nacional de Cultura.

7. Bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti se Peru řadí mezi obecný průměr zemí Latinské Ameriky, proto se doporučuje:

Poslouchat pokyny průvodce, nechodit ve velkých městech do méně bezpečných oblasti. To platí nejvíce zvláště pro Limu, naopak Cuzco je výrazně bezpečnější.
Když jdete do méně bezpečného místa, doporučuje se jít ve skupině. V noci je vhodné se problematickým místům raději vyhnout.
Mít své věci pod neustálým dohledem – to je nejlepší způsob jak zabránit drobným krádežím.
Rozdělit si hotovost a uschovat na více částí, v peněžence mít jen to nejnutnější.
Snažit se být spíše nenápadným turistou. Lehce obnošené oblečení je vždy dobrou pojistkou proti nenechavcům. Nedávat na odiv drahé šperky či hodinky.
Udělejte si fotokopii dvoustrany pasu s vaší fotografií. Můžete si udělat i fotokopie vašich platebních karet. Fotokopie noste odděleně od vašich dokladů.

8. Důležitá telefonní čísla

Policie 105
Hasiči 116
První pomoc 115
Červený kříž 01-266 04 81
Turistická policie: 0800-22221

9. Zdraví

Zdravotnictví je v Peru na úrovni obvyklé pro latinskoamerické země – špičková a velmi drahá zařízení kontrastují se státními klinikami – nutno však říci, že se státní nemocnice v poslední době velmi zlepšují. Obecně platí, že by cestovatel měl mít vždy vyřízeno pojištění pro případ úrazu. Z četných zkušeností zraněných českých občanů ovšem vyplývá, že ačkoliv jednotlivé pojišťovny deklarují, že jejich pojištění se vztahuje i na území Peru, v případě nutnosti ošetření v podstatě v jakémkoliv zdravotnickém zařízení je vyžadována úhrada v hotovosti (ve většině případů dokonce předem). Tady je důležité upozornit na nevyhnutelnost řádného uschování všech dokladů o zaplacení, aby vzniklé náklady mohly být pojištěnci proplaceny dodatečně.

10. Očkování

Pro cestu do Peru není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a při cestě do amazonského pralesa proti žluté zimnici.

11. Léky

Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách je možné mnoho druhů léků koupit, cena je na úrovni běžných cen ve městech je lékáren dostatek. Lékařské ošetření v nemocnicích pro cizince je dobré.

12. Cestovní zavazadla

Můžete cestovat s kufrem či sportovní taškou. Doporučujeme malý batůžek pro kratší výlety.

13. Co si zabalit sebou

Doporučujeme pohodlné letní oblečení, do hor a vyšších nadmořských výšek pak dlouhé kalhoty, teplý svetr či mikinu. Můžete zažít kratší přeháňky, doporučujeme tedy přibalit nepromokavou bundu. Nemusíte být však vybaveni speciální trekovou obuví. Stačí pohodlné pevné tenisky. Můžete cestovat s kufrem či sportovní taškou. V Peru je nezbytné myslet na ochranu kůže proti silnému slunci. Doporučujeme tedy opalovací krém se silným ochranným faktorem a pokrývku hlavy. Nezbytná je také dostatečná konzumace vody (cca 3 litry denně).

14. Počasí

Pásmo And dělí celou zemi do několika klimatických oblastí. Na pouštích při pobřeží Tichého oceánu je podnebí chladné a suché díky vlivu Humboldtova proudu, na severním pobřeží je výrazně tepleji neboť studený proud se zde odklání k západu. Podnebí And je vysokohorské a rozdílné podle nadmořské výšky. V severovýchodní části země, která spadá do Amazonské nížiny, je po celý rok horké klima. Hlavní město Lima ležící nedaleko pobřeží Tichého oceánu má teplotu 18 – 28 °C. V Andách se teplota pohybuje přes den v rozmezí 10 – 20 °C. V noci však může klesat až k bodu mrazu a rána tak bývají velice chladná.

15. Stravování

Peruánská kuchyně je opravdu rozmanitá a vynikající. Nejdůležitějším jídlem dne je oběd. Snídaně je minimální a večeře se podává pozdě večer. Ke zpracování se používá hovězí, maso lam, kuřecí a ryby (zejména na pobřeží Peru), častí jsou pstruzi. Peruánskou specialitou je pečené morče. Jídla jsou kořeněná a podávají se obvykle s velkým množstvím různě zpracované zeleniny. Vynikající jsou vydatné peruánské polévky, např. z quinoa z merlíku. Oblíbené jsou v Peru bylinkové čaje a samozřejmě čaj z koky, který pomáhá zejména nově příchozím turistům v aklimatizaci a zahání únavu. Populární je místní nápoj Inca cola. Z alkoholických nápojů je oblíbené a chutné pisco – brandy z bílých hroznů. Nejvíc navštěvované jsou turistické restaurace, které nabízí široké spektrum jídel od místních až po typicky evropská. Někteří turisté využívají i lidovější podniky, v případě, že budete jíst jenom tepelně upravené potraviny je i v nich stravování poměrně bezproblémové.

16. Časový posun

Časový posun je – 6 hodin v době zimního času a -7 hodin v době času letního.

17. Elektrické napětí

Napětí v el. síti v Peru je 220 V, 60 Hz. Zásuvky jsou s plochými kolíky, ale malé vidlice (např. nabíječka fotoaparátu) jdou mnohdy do zásuvek zasunout. Vhodný adapter pro vidlice se silnějšími kolíky (např. notebook) je nutný, ale dá se koupit bez problémů i na místě, není univerzální, ale je malý a lehký.

18. Internet, mezinárodní hovory

Internet: v turistických centrech dostupný doslova na každém rohu
Internetový telefon: dostupný stejně jako internet a volání na pevnou linku v ČR za velmi dobré ceny
Mobil: v turistických centrech a velkých městech je pokrytí bez problémů na konkrétní ceny a roomingové partnery se zeptejte v infocentru vašeho operátora. Mimo města se ale se signálem potkáte jen podél významných silnic, v horách je mobil prakticky nepoužitelný (… Andy nejsou Alpy)
Místní telefon: po zakoupení “tarjety 747” a navolení kódu karty na kterémkoli telefonu v Peru voláte s použitím kreditu vaší karty kamkoli po Peru nebo po světě více jak 2x levnější než volání z českých mobilních telefonů. Veřejné telefony jsou i v nejmenších městech a často i na vesnicích
Pošta: známky na poštách a v některých turistických obchodech, doba doručení min 1,5 týdne

19. Doporučené kapesné

Na stravu a nápoje cca 450 USD/osoba + přelet nad planinou Nazca 100 USD/osoba.

20. Ostatní

Fotografování a filmování

V turistických centrech Peru jako je například Cuzco, Puno, Nazca, Arequipa, Pisac, Machu Picchu pueblo, Trujillo, Chiclayo, Cajamarca, a v mnoha dalších se běžně setkáte se skupinami hezky oblečených lidí, kteří vás přímo vybízejí k fotografování. Tito lidé se často pracně oblékli do místních pro ně často dost drahých krojů, když jsou na místě proto, aby je lidé fotografovali, je vhodné zaplatit, získáte tím na fotografii úsměv. Není potřeba platit USD, soly postačí, cena je opět dána vašimi vyjednávacími schopnostmi.

Jiné je to s fotografováním na městských tržištích a na venkově, Peruánci často věří, že s fotografií jim vezmete kus jejich duše, “nezcizujte” jejich podobizny v tomto případě je na místě opatrné vyjednávání, když nedostanete svolení, raději nefotografujte, stejně nezískáte fotku, na které by byl úsměv.

Taxi

U většiny taxikářů je cena smluvní, a určitě se vyplatí zeptat se předem na cenu, která se obecně používá pro vaši trasu a pak si v konkrétním voze dohodnout cenu předem.

Hygienické podmínky

Je třeba vzít v úvahu problémy s pitnou vodou, nedoporučujeme používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem. V horských oblastech je voda lepší kvality, balená voda je ale i zde pro turistu jistota (má-li neporušený uzávěr).

Kompletní ceník

Termín Počet nocí Cena za osobu 55+ ve dvoulůžkovém pokoji Cena za 3. osobu na přistýlce Příplatek za jednolůžkový pokoj Cena za 1. a 2. dítě**

14. 9. – 30. 9. 2024

15 nocí

17 dní
99 990,- 99 990,- +11 990,-

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627