Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Peruánská kuchyně – nenápadná hvězda gastronomického světa

Když se obyvatel jihoamerického Peru zeptáte, na co jsou nejvíce hrdí, třetina z nich bez váhání uvede slavné ruiny Machu Picchu. A dokonce téměř čtyřicet procent se dme pýchou nad národní kuchyní, která je stejně barevná a pestrá jako přírodní bohatství této země. Pro zbytek světa přesto peruánská gastronomie zůstává zatím velkou neznámou. 

Peru, ráj pro gurmány

Rozmanitá příroda a památky legendární incké říše, to jsou hlavní důvody, proč do Peru míří čím dál víc turistů. V 25 zdejších regionech poznají hned několik světů – drsné štíty And, zelenou džungli amazonských nížin, svěží tichomořské pobřeží i písečné duny v rozlehlé poušti. Jedním slovem ráj cestovatelů a také gurmánů, které nadchne specifická gastronomie každé z těchto oblastí.

Chutě regionů jsou jedinečné, s jednou surovinou se ovšem setkáte téměř všude. Součástí většiny místních pokrmů jsou brambory. Pěstovali je už Inkové a dnes si můžete vybírat z několika tisíc druhů. Jak velký význam tato původní plodina pro Peruánce má, dokazuje i národní den brambor, který se slaví 30. května.

Spolu s kukuřicíquinoou patří brambory také do tradičních hliněných hrnců, v nichž se na svazích And pomalým vařením na ohni připravují výživná zdravá jídla stále stejným způsobem jako za dávných dob Inků.

Žena prodávající brambory – nejznámější původní plodina Peru 

Tradiční chutě z dob incké říše

Na brambory i kukuřici narazíte v celé řadě tvarových i barevných variací. Pozornost si zaslouží zejména fialová kukuřice, ze které se kromě dezertů vyrábí také velmi chutný nápoj chicha morada. Alkoholická verze kukuřičnéhopiva“ se už v dobách incké říše používala jako obětina bohům.

Osvěžující nápoj se vám bude hodit, pokud na svém talíři narazíte na tradiční omáčku z chilli papriček ají. A jelikož zlí jazykové říkají, že Peruánci chilli dávají snad i do dezertů, určitě se s ní setkáte. Složení a přísady se liší kraj od kraje, nicméně se můžete spolehnout, že bude vždy příjemně pikantní.

Zmínky o pálivé omáčce, datované už v půlce minulého tisíciletí, jsou dalším důkazem, že moderní peruánská kuchyně zůstává věrná tradicím, přestože její dnešní podoba je velice pestrá a zahrnuje snad všechny styly, které si dokážete vybavit.

Promítl se do ní vliv mnoha kultur, jež se během staletí potkaly na území Peru – španělských dobyvatelů i afrických otroků, které kolonizátoři posléze přivezli, či asijských přistěhovalců. Obrovské čínské komunitě z 19. století například vděčí za oblíbený rýžový pokrm arroz chaufa.

Na chilli papričky v Peru narazíte všude 

Jídlo jako národní dědictví

Správné trávení můžete při cestách po Jižní Americe podpořit piscem, vyhlášeným destilátem z plodů vinné révy, kterou kdysi přivezli Španělé. Vyrábí se v několika zemích, ale nejlepší pochází právě z Peru. Zde si pisca považují natolik, že ho prohlásili za součást národního dědictví. Kromě čisté pálenky najdete v nápojovém lístku pisco sour, míchaný drink s limetkovou šťávou a bílkem. Bez jeho ochutnání by vaše seznámení s peruánskou gastronomií nebylo úplné.

Místní kuchyně naplno využívá celoroční dostupnosti kvalitních čerstvých surovin, ať už jde o nejrůznější zeleninu nebo ryby. Na pobřeží či přímo v hlavním městě Limě vás tak čeká další milá povinnost – ochutnat národní poklad zvaný ceviche. Vyhlášený pokrm z čerstvých ryb či mořských plodů marinovaných v limetové šťávě s chilli papričkami a cibulí podle názoru mnohých turistů předčí i pečené morče, které je pro nás Evropany vyhledávanou atrakcí.

Ceviche, pokrm z čerstvých ryb a mořských plodů 

Lima v posledních letech zastává nejen roli hlavního města Peru, ale především hlavního města dobrého jídla a vytříbené gastronomie. Maximum kulinárních zážitků pak návštěvníkům dopřává při každoročním prestižním food festivalu Mistura, během nějž se restaurace z celé země předhánějí v nabídce lahodných pokrmů.

Toužíte poznat Peru, ochutnat typické peruánské pokrmy nebo se dozvědět spoustu pikantností z historie? Vydejte se spolu s námi na zájezdy do Peru s archeoložkou Evou Farfánovou Barriosovou. Budete nadšeni!

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627