Jen málokteré hlavní město je pocitově i napohled typickým velvyslancem své země. Lisabon takovou výjimkou je. V nezapomenutelné atmosféře míchá opojný koktejl ze slavné historie vyšperkované designovou modernou.
Kde jinde začít poznávat Portugalsko než na místě, které bylo svého času jedním z nejbohatších měst Evropy? V 15. a 16. století ho na samotný vrchol vynesl obchod s exotickým zbožím z Indie, Afriky i objev zlata v Brazílii. O to tvrdší byl jeho pád. Zapříčinilo ho děsivé zemětřesení, které přišlo v den křesťanského svátku Všech svatých roku 1775.
Na obyvatele modlící se v kostelech a katedrálách se doslova sesypaly kamenné oblouky a stropy, další zahynuli v plamenech. Zkázu dokončila obrovská vlna tsunami. Jako by se nebe na město nahněvalo a rozhodlo se ho zničit. Přesto se Lisabon vzchopil a pod dohledem markýze de Pombal vyrostl do ještě větší krásy.
Staré turistické tramvaje projíždějí nejen úzkými uličkami města, ale také kolem Lisabonské katedrály
Dnešní návštěvník míru té apokalypsy nepochopí, tedy pokud nenavštíví multimediální expozici na náměstí Praça do Comércio. Tam se s ním zachvěje země, a když pak vyjde ven, uvidí vše jinýma očima. Na stejném místě býval královský palác a vítali tu mořeplavce připluvší z dlouhých cest.
Náměstí obehnané ze tří stran vznosným sloupořadím totiž z té čtvrté lemuje přístaviště a řeka Tejo. Natolik široká, že ji budete v neznalosti pokládat za sedmnáct kilometrů vzdálený Atlantický oceán. Po mramorové ploše náměstí dnes živě korzují turisté i místní a veškeré dění němě sleduje triumfální oblouk, na jehož vrchol lze vystoupat.
Pohled na řeku Tejo a náměstí Praça do Comércio, obehnané ze tří stran vznosným sloupořadím
Výtahem vzhůru k nebesům
Z vrcholu oblouku je vidět starý Lisabon zvedající se vzhůru až k hradu Castelo de Sao Jorge nad čtvrtí Alfama, jež pamatuje ještě Maury. Nejvíce architektonických detailů však nabízí blízká Baixa, srdce města rozřezané jako podle pravítka do pravoúhlých ulic. Dříve tam sídlily hlavně bankovní domy, dnes tam profitují malé hotýlky a výlohy známých módních značek.
Pár kroků od náměstí Rossio se vypíná železná konstrukce výtahu Elevador de Santa Justa z roku 1902, jehož dřevěná kabina vyjede do výšky 32 metrů. Dírami v litinové podlaze je vidět hluboko dolů, a tak ti se závratěmi spěchají po vzdušné lávce pryč – směrem do čtvrti Chiado a Bairro Alto. Odtamtud totiž jezdí vyhlídková tramvaj 28, která se někdy až ve třicetistupňovém náklonu proplétá mezi stále menšími uličkami postavenými hned na sedmi pahorcích.
Hrad Sao Jorge neboli hrad Svatého Jiří, postavený na kopci nad centrem Lisabonu, býval maurskou pevností a sídlem portugalských králů
Půjdem spolu do Beléma
Samozřejmě, nejlepší je poznávat Lisabon pěšky. Budete se kochat balkónky zarostlými květinami a v nose vás bude šimrat lákavá vůně miniaturních hospůdek. Jenže na konci dne vás budou tak bolet nohy, že rádi sednete na cokoli, co pofrčí kolem. Město, které má jen málo přes půl milionu obyvatel, je překvapivě rozsáhlé. Například „vycházka“ z centra do moderní oblasti postavené pro Expo 98 čítá nějakých deset kilometrů. Ale stojí za to, protože na konci čeká jedno z největších akvárií v Evropě.
Z centrálního náměstí Praça do Comércio je to podobně daleko do čtvrti Belém. Jistě, měli byste vidět zdobný klášter Monasterio dos Jerónimos i Památník objevitelů. Ale ve vzpomínkách vám podobně silně uvízne i blízká elektrárna z počátku 20. století. Na její gigantický cihlový skelet navazuje supermoderní budova uměleckého centra MAAT.
Ze střechy je navíc krásně vidět tříkilometrový závěsný most přes řeku Tejo zakončený obrovitou sochou Krista s rozpaženýma rukama. Shlíží na Lisabon, jako by ho nejraději objal v náručí. Tohle město si totiž hluboký cit zaslouží. I vy se zajisté budete ze zájezdu vracet zamilovaní až po uši.
Socha Krista zvaná Cristo Rei vzhlíží k řece Tejo, červenému mostu Ponte 25 de Abril a centru města Lisabon
Navštivte s námi zájezd Za historií země mořeplavců, kde vás čeká návštěva Lisabonu a dalších nádherných koutů Portugalska! Na nabitém poznávacím zájezdu si prohlédnete místa zapsaná na seznamu UNESCO, kam patří například město Porto, poutní místo Bom Jesus do Monte, tisíc let staré hradby ve městě Guimarães, klášter Kristova řádu či Královský palác v Sintře. Čeká vás také nejzápadnější pevninský bod celé Evropy, degustace portského vína a významné historické památky Portugalska.
Foto: shutterstock.com