Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Jednou to bude ráj, předpověděli Hanzelka se Zikmundem

Začíná písmenem A a má všechno, co si může turistická destinace přát. Víte, o jakou středomořskou zemi se jedná? Pokud jste kývli na souhlas, jste mimo. V Albánii totiž lidé na kladnou odpověď podobně jako v Bulharsku hlavou vrtí a chtějí-li něco popřít, intenzivně přikyvují…

Ale taková maličkost by vás neměla od návštěvy této země odradit. Podnebím i plážemi, rozprostírajícími se na 330 km od Sarandy přes Dhermi až do Vlory, Albánie hravě nahradí oblíbený Egypt či Tunisko, o Chorvatsku nemluvě… Navíc má výbornou kuchyni, jež lákavým způsobem kombinuje čerstvé místní produkty s plody moře, a ačkoli albánštině málokdo porozumí, potěší vás vřelé úsměvy místních.

Co vědět, než se tam vydáte? Že věta „na zdraví sestry vlastní matky“, čili „tužja tjěta“, je dobrý den! Naopak „mirupávši“ znamená na shledanou. Pokud se to proloží výkřikem „nje bira“ – tedy jedno pivo! –, budete se tam cítit jako doma. Zvlášť když jakékoli setkání zakončí slovo „guzuár“, tedy na zdraví. Albánci nemají ke sklence brandy přezdívané honosně „koňak“ daleko, a není divu.

Albánská kuchyně je lehká a přitom velmi chutná 

Historický exkurz aneb od tyranů k uzurpátorům

Albánská historie byla totiž počínaje 3. stoletím, kdy si zemi podrobili Římané, až donedávna plná útlaku od bezpočtu diktátorů a mocností. Když byla v roce 1925 Albánie prohlášena republikou, prezident Zogu se vzápětí ustanovil doživotním králem. Pak ale zemi zabral Mussolini a s ním Němci, následovaní Jugoslávci, které vytlačili až Sověti. Albánský diktátor Enver Hodža, který se u moci udržel plných 40 let, se v roce 1961 drze postavil samotné Moskvě – navíc pod rozvinutým praporem maoismu. Během novočínské albánské éry vznikly i stavby, jež jsou dodnes pro Albánii typické. Bunkry.

Krajina je doslova posetá bunkry rozličných velikostí 

Bunkr, kam se podíváš… 

Samozřejmě, míříte tam za odpočinkem, ale všudypřítomné železobetonové hřiby nelze minout. Už proto, že slouží jako WC, stánky s občerstvením i diskotéky. Je jich na 800 000 a zabírají 25 % úrodné půdy. Vznikly jako prevence proti vstupu spojeneckých armád, které dorazily v srpnu 1968 pomáhat nám… Víte, že Albánie spolu s Rumunskem tehdy nabídla Československu pomoc, kdybychom snad chtěli agresi odvrátit? Bylo to nereálné už proto, že se jednalo o pár (doslova dvě) jaderné ponorky a letadla pamatující I. světovou válku. Ale na podobná gesta dobré vůle by se nemělo zapomínat.

Místní potěšíte také tím, že vyzdvihnete jejich národní hrdiny. Matku Terezu, hollywoodského herce Johna Belushiho a Jiřího Kastriotu řečeného Skanderbeg, po němž je v Tiraně pojmenováno náměstí velikosti golfového hřiště. V 15. století zastavil otomanskou agresi do své země, když odvrátil třináct vojenských tažení, a jeho jméno nesou i etikety již výše zmíněného „koňaku“.

Skanderbeg je národním hrdinou a přední postavou albánských dějin 

Vstříc přítomnosti

Byť turisty na pobytových zájezdech zajímají hlavně hotely v Drači a modravá hladina moře jen půlhodinku jízdy od mezinárodního letiště, měli by vědět, že přiletěli do země, která skrývá i obrovská naleziště ropy, zemního plynu a chrómu. Současně je zásobárnou přírodního asfaltu, o kterém se zmiňoval již Sofoklés, že „jest nejlepším na vyspravování lodí“. Právě jím jsou pokryty pařížské bulváry.

Statisíce Albánců, kteří kvůli neutěšené situaci v zemi po roce 1990 hromadně emigrovali do Itálie a Řecka (nemluvě o třech milionech lidí, kteří utekli do Černé Hory, Makedonie, ale i Bulharska, Turecka či USA), se dnes již vrátili a s ušetřeným kapitálem vybudovali novou Albánii. „Jednou to bude ráj. Půlka světa tam bude jezdit žasnout a druhá jí bude závidět,“ prorokovali tomuto kousku země cestovatelé Hanzelka a Zikmund v cestopise Obrácený půlměsíc z roku 1959. Přečtěte si ho a zjistíte, že se od té doby moc nezměnilo…

Turisty lákají do Albánie především nádherné pláže a azurové moře  

Toužíte poznat balkánskou krásku, která láká na nádherné moře i divokou přírodu? Vydejte se s námi do Albánie a nasajte autentickou atmosféru země, která ještě není zavalená davy turistů, přesto ale nabízí vše, co od své pohodové dovolené očekáváte. Vybrat si můžete některý ze zájezdu s jógou nebo turistikou, případně zájezd poznávací.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627