NEPÁL
1. Základní informace
Hlavní město: Káthmandú (samotné město přibližně 1,5 miliónu obyvatel; širší metropolitní oblast – spolu s městy Lalitpur a Bhaktapur, jež dnes tvoří prakticky předměstí hlavního města – je populace 5-6 miliónů osob).
Rozloha: 147 181 km2 (93. na světě)
Počet obyvatel: 29 384 297 (45. na světě, 2017)
Jazyk: nepálština (úřední), dále kolem 30 dialektů a jazyků
Státní zřízení: federativní demokratická republika
Měna: nepálská rupie (NPR)
Nejvyšší bod: Mount Everest (8 848 m n. m.)
Náboženství: 81,3% hinduisté, 9% buddhisté, 4,4% muslimové, 1,4% křesťané, 3,9% ostatní náboženské směry
2. Cestovní doklad
Občan ČR může cestovat do Nepálu na základě platného cestovního pasu. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a nesmí být poškozený (zejména vazba).
3. Turistická víza
Vízum do Nepálu lze získat na hraničních přechodech a mezinárodních letištích. Víza se vydávají na dobu 15, 30 nebo 90 dní, poplatky za 15-denní vízum (potřebné pro daný zájezd) je cca 50 USD – poplatek je třeba zaplatit v hotovosti. Pro vyřízení víza bude potřeba také 1 fotografie pasového formátu.
4. Platební karty, měna
Platí se nepálskou rupií (NPR), aktuální kurz (červen 2025) je 100 NPR = 16 CZK. Částečně lze platit i přímo v USD, spíše jen větší položky, kurz je ale horší a je vždy lepší mít u sebe dostatek místní hotovosti. Výměna peněz není nijak omezena a je bezproblémová na většině navštívených míst.
Bankomaty jsou bez problémů hojně dostupné ve větších městech jako je Káthmandú a Pókhara, v méně turistických oblastech a na venkově je počet bankomatů omezený. Zároveň je třeba počítat s faktem, že objem vybírané hotovosti bývá v Nepálu v bankomatech omezen (dle konkrétní banky v přepočtu na 100-340 USD/jeden výběr).
Platby kartou lze očekávat ve městech a především za větší položky, případně v dražších hotelech a restauracích. V menších městech a vesnicích s bezhotovostní platbou a výběry spíše nepočítejte. Doporučujeme proto mít s sebou dostatek hotovosti.
5. Ceny v Nepálu
Všeobecně je Nepál relativně levnou zemí, zejména mimo turistická centra. Tam se ceny mnohdy blíží úrovni v ČR, mnohdy je i přesahují. Poměrně drahý je zejména alkohol, především dovážený.
Především za suvenýry je obvyklé smlouvat, je třeba si ale zachovávat zdravý odstup, humor a zvažovat, o jaké částky se vlastně jedná. Smlouvání v Nepálu rozhodně není podobné například smlouvání v arabských zemích – jednak ceny nebývají tak přemrštěné (a to ani pro turisty), jednak není obvyklé se opravdu dohadovat. Cena bývá snížena spíše „pro zachování tváře“ obou stran, tzn. že kupující nepřijal první nabízenou cenu a prodávající mu vyšel vstříc.
Ceny v běžných obchodech a restauracích, jsou víceméně fixní. Totéž platí pro jízdné za běžné autobusy, je naopak dobré smlouvat za ceny taxi – přinejmenším se vždy zeptat předem.
Orientační ceny běžných položek: voda (1 litr) – cca 30-50 NPR, místní pivo cca 250 NPR, jednoduché jídlo v restauraci 300-400 NPR, káva cca 200 NPR.
6. Dovoz hotovosti
Povinná směna neexistuje. Je ale zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií. Stejně tak dovoz indických rupií je omezen.
7. Celní předpisy
Platí přísný zákaz dovozu a vývozu narkotik, zbraní a lihovin. Z alkoholických a tabákových výrobků se povoluje se dovoz věcí osobní potřeby.
Bezcelně lze vyvézt pouze to, co bylo do Nepálu dovezeno. Jiné předměty budou zpravidla bez cla propouštěny, pokud jejich hodnota nepřesahuje 800 NPR. Při odletu/odjezdu turistů bývají prováděny namátkové kontroly s cílem zamezit vývozu starožitností a drahokamů a polodrahokamů – je třeba mít certifikát.
Je zakázáno vyvážet jakékoliv předměty z živočichů (zejména kůže a trofeje).
8. Bezpečnost
Nepál je obecně bezpečnou zemí, kriminalita je na nízké úrovni. Při zachování běžné opatrnosti je riziko problémů (zejména okradení) velmi nízké. Přesto je třeba dodržovat běžná bezpečnostní opatření, chránit si cennosti a zejména pas a mít své věci pod dohledem.
V průběhu pobytu se můžete setkat s politicky motivovanými protesty, demonstracemi či nepokoji, z nichž některé lze stěží předvídat. Proto je třeba dbát principů obezřetnosti a vyhýbat se těmto formám shromažďování.
Je třeba poslouchat pokyny průvodce, nechodit ve velkých městech do méně bezpečných oblastí.
Taktéž v horách během pochodu je nutno dbát na osobní bezpečnost a v případě zdravotních problémů neprodleně o tomto faktu průvodce informovat.
Udělejte si fotokopii dvoustrany pasu s vaší fotografií. Můžete si udělat i fotokopie vašich platebních karet. Fotokopie noste odděleně od vašich dokladů (doporučujeme např. naskenovat si pasy do e-mailu).
9. Důležitá telefonní čísla
- Předvolba pro Nepál: +977
- Honorární konzulát Káthmandú: +97714259528
- Policie: 100
- Hasiči: 101
- Záchranná služba: 102
- Turistická policie: 1144/014247041
10. Zdraví
V hlavním městě lze najít zdravotní péči na obstojné úrovni, přestože hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Ve venkovských a zejména horských oblastech je situace mnohem horší.
Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit, často v hotovosti, je proto nutné před cestou sjednat zdravotní pojištění a mít dostatečnou finanční zásobu. V případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře. Z tohoto důvodu se doporučuje zdravotní pojištění na cestu. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh na místě v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.
Doporučujeme: užívejte cestovní probiotika (probiotika obsahující Saccharomyces Boulardii ), a to nejméně 2 týdny před plánovanou cestou a po celou dobu zájezdu! Předejdete tak nepohodlí, které pro vaše zažívání může změna klimatu představovat.
11. Očkování
Očkování do Nepálu se doporučuje proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu, tetanu a obrně.
12. Léky
Je vhodné si s sebou vzít dostatečnou zásobu užívaných léků, několik sterilně balených obvazů, injekčních stříkaček a jehel, neboť ty nejsou vždy k dispozici.
Nezapomeňte! Nepál se nachází ve zcela jiném klimatickém pásmu. Některé běžné místní bakterie tak mohou s naším zažíváním poměrně zapracovat. Užívejte proto cestovní probiotika alespoň 14 dnů před odletem a po celou dobu zájezdu. Doporučujeme si taktéž přibalit tabletky či kapsle aktivního uhlí (typu Carbo Sorb, Carbofit, atp.) a rehydratační nápoj a elektrolyty (např. Enhydrol, Iontia prebio, atp.). Vhodným doplňkem na cesty je i hroznový cukr.
13. Cestovní zavazadla
Pro samotnou cestu je možné zvolit jakékoliv zavazadlo dle vlastní preference klienta – kufr, tašku na kolečkách, či batoh.
14. Co si zabalit s sebou
Hodit se bude menší batůžek či taška na běžné chození po městech a lehké výlety (na doklady, vodu).
Během zájezdu doporučujeme jakékoliv pohodlné a prodyšné oblečení, kvůli vyšší vlhkosti vzduchu. Pro dny s návštěvami chrámů budou potřeba přikrytá ramena (stačí tričko) a kalhoty/sukně pod kolena. Obecně jsou lepší přírodní materiály, které dobře „dýchají“. Pro procházky po městech se budou hodit turistické sandále, či lehké pohodlné boty. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy.
15. Počasí
Počasí se v nepálském Káthmándú pohybuje během května okolo 28 °C přes den, v noci pak kolem 17 °C.
16. Stravování
V Nepálu se potkávají a prolínají poměrně odlišné kuchyně Číny, Indie a Tibetu a každá z kuchyní přispívá ke zdejší unikátní, nepálské kuchyni. Ta je obvykle spíše bez masa, jen mírně kořeněná.
Mezi nejznámější nepálské jídlo patří dhál bhát – čočkové karí s plackami a rýží, které Nepálci milují a konzumují téměř neustále. Z indické kuchyně jsou pak běžná různá karí – oproti běžné nepálské kuchyni pálivější. Tibetská kuchyně nabízí vynikající knedlíčky momo, z Číny pak přicházejí nudle a závitky.
Z místních nápojů stojí za zmínku výborné pivo a především kořeněný čaj. Káva moc dobrá nebývá, s výjimkou měst, kde je kávová scéna nastavená na turisty.
Voda z kohoutku není považována za pitnou a její pití se nedoporučuje. Balená voda je ale dostupná na všech navštívených místech.
17. Časový posun
Časový posun je v Nepálu +3,45 hod v letním čase, +4,45 hod v zimním čase.
18. Elektrické napětí a internetové připojení
V Nepálu jsou sítě o napětí 230 V / 50 Hz. Lze se setkat s různými zástrčkami a to i v rámci jednoho pokoje – je lepší mít s sebou adaptér (bývají běžně k zapůjčení i na recepci). Časté bývají výpadky elektřiny, a to i v oblasti Káthmandú – místní elektrická síť je dlouhodobě přetížená a málo udržovaná. Hotely bývají vybaveny generátory proudu právě pro tyto případy.
Vzhledem k rozšířenému turismu je internet široce dostupný ve městech (internetové kavárny), v hotelích formou wifi v lobby i přímo na pokojích. Obecně je ale třeba počítat s pomalejším připojením, než bývá zvykem v Evropě. Mimo turistická centra se dostupnost internetu i pokrytí signálem snižuje.
Pro místní volání je možné si pořídit místní SIM – ty bývají snadno dostupné za nízké ceny a obvykle tarif obsahuje i výhodné připojení k internetu (bývá rozdílný objem dat pro denní a noční využití, který operátoři poskytují). Cena mezinárodních hovorů se řídí cenami českých operátorů a bývají vysoké.
19. Ostatní
Na stravu a nápoje doporučujeme přibližně 250 USD/pobyt/osoba, záleží na úrovni preferovaných restaurací – rozdíly v cenách při stravování v místních jídelničkách oproti turistickým restauracím bývají značné.
Fakultativní vyhlídkový let k Everestu stojí přibližně 240 USD/os.
TIBET
1. Základní informace
Hlavní město: Lhasa
Státní zřízení: autonomní oblast Čínské lidové republiky
Rozloha: 1 228 000 km²
Počet obyvatel: 3 648 100
Jazyk: tibetština, mandarínská čínština
Měna: čínský jüan (CNY)
Průměrná výška: 4 500 m n. m.
Náboženství (odhad): 78,5 % tibetský buddhismus, 12,5 % bön, 9 % čínská lidová náboženství
2. Cestovní doklad
Občan ČR může cestovat do Tibetu, resp. Číny na základě platného cestovního pasu. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a a musí obsahovat nejméně 2 prázdné stránky.
3. Turistická víza a režim vstupu do Tibetu
Pro cestu do Tibetu je nutné získat vízum do Číny a dále zvláštní vstupní povolení do Tibetu. Obojí bude vyřízeno po příletu do nepálského Káthmándú.
4. Platební karty, měna
Platí se čínskými jüany (CNY), aktuální kurz (červenec 2025) je 1 CNY = 2,93 CZK.
Mezinárodní karty (Visa, MasterCard) jsou přijímány méně běžně, často jen ve větších hotelech nebo některých obchodech ve městech jako Lhasa. Bankomaty vydávající čínské juany jsou přítomné ve větších městech jako je Lhasa nebo Shigatse, ale ani bankomaty nemusí akceptovat mezinárodní karty (Visa, MasterCard). Doporučujeme proto mít u sebe dostatečnou hotovost v juanech.
Výměna valut je možná na mezinárodních letištích, ve větších hotelech a v bankách. Směnu poskytují take vybrané směnárny v ČR.
5. Ceny v Tibetu
Ceny jsou v Tibetu obecně vyšší než v Nepálu, zejména v turistických centrech jako Lhasa. Ve srovnání s ČR jsou ceny srovnatelné nebo i vyšší (i když kvalita může být nižší), což je dáno i tím, že většina turistických služeb je regulována a zajišťována prostřednictvím agentur.
Smlouvání v Tibetu, podobně jako v jiných asijských zemích, je běžnou praxí zejména při nákupu suvenýrů, na trzích a v malých obchodech, ale ne v restauracích, hotelech, ve větších obchodech a u zboží prodávaného na váhu. Hlavním principem je zdvořilost a respekt k prodavači.
Smlouvat můžete také při využití služeb taxi. Doporučujeme dohodnout cenu za celou trasu předem, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.
Orientační ceny běžných položek: voda (1,5 litru) – cca 4 – 8 CNY, místní pivo cca 6 – 10 CNY, jednoduché jídlo v restauraci 20 – 40 CNY, káva cca 15 – 25 CNY.
6. Dovoz hotovosti
Dovoz i vývoz valut není nutné deklarovat, pokud hotovost není větší než 5000 USD. Hotovost ve vyšší hodnotě je třeba deklarovat.
7. Celní předpisy
V rámci neobchodního dovozu lze přivážet zboží pro osobní potřebu v rozumné míře. Povinná výměna valut není uplatňována. Zajištění finančních prostředků pro cestu do ČLR je nutné prokazovat při podání žádosti o čínské vízum.
Platí zákaz dovozu a vývozu zbraní, výbušnin, falešných peněz, jedů, mediálních materiálů, které by mohly poškodit čínskou politiku, ekonomiku, kulturu nebo etiku, dále živých zvířat a rostlin, drog a návykových látek a potravin živočišného původu a živočišných produktů. Alkoholické nápoje mohou být převáženy pouze v zavazadlovém prostoru letadla. Toto opatření se nevztahuje na alkoholické nápoje zakoupené v bezcelních obchodech letiště, které budou obchodem speciálně zabalené. Platí také zákaz cestovat se zapalovačem či zápalkami, včetně zavazadel v nákladovém prostoru.
Vyvážet je dále zakázáno vzácné kulturní historické předměty a tiskoviny, které nejsou volně prodejné, a vzácné živočichy a rostliny, včetně semen a vzorků.
8. Bezpečnost
V Tibetu je kriminalita obecně na nízké úrovni. Při zachování běžné opatrnosti je riziko problémů (zejména okradení) velmi nízké. Přesto je třeba dodržovat základní bezpečnostní opatření, chránit si cennosti a zejména pas a mít své věci pod dohledem.
Vyhněte se v soukromí i na veřejnosti politickým tématům (např. nezávislost Tibetu, negativní komentáře o čínské vládě apod.) a buďte ohleduplní a kulturně citliví k náboženským tradicím.
Je třeba poslouchat pokyny průvodce, nechodit ve velkých městech do méně bezpečných míst.
Udělejte si fotokopii dvoustrany pasu s vaší fotografií. Můžete si udělat i fotokopie vašich platebních karet. Fotokopie noste odděleně od vašich dokladů (doporučujeme např. naskenovat si pasy do e-mailu).
9. Důležitá telefonní čísla
- Předvolba pro Tibet (Čínu): +86 (0086)
- Velvyslanectví ČR v Pekingu: +86 108 532 95 00
- Generální konzulát ČR v Šanghaji: +86 216 256 52 11
- Policie: 110
- Hasiči: 119
- Záchranná služba: 120
10. Zdraví
Tibet se nachází ve výšce 3 000–5 000 m n. m., což znamená nižší obsah kyslíku ve vzduchu, může se proto objevit výšková nemoc. Mezi běžné příznaky výškové nemoci patří bolest hlavy, únava, nechutenství, nespavost nebo nevolnost. Nejlepší prevencí je pomalá aklimatizace, proto program v Tibetu začíná ve Lhase a teprve po několika dnes následuje přesun do vyšších nadmořských výšek. Ke zmírnění příznaků mohou pomoct zázvorové žvýkačky nebo tablety. Dodržujte také pitný režim – min. 2 litry vody denně. Doporučujeme konzultovat cestu, váš zdravotní stav a vaši schopnost aklimatizace s lékařem.
Zdravotní péče je v Tibetu omezená, zejména mimo města. Ve větších městech jako Lhasa nebo Shigatse fungují nemocnice, ale standard péče neodpovídá evropským zvyklostem. Důrazně doporučujeme komplexní zdravotní pojištění na cestu pro turistiku nad 3 000 m (budete se pohybovat i ve výšce okolo 5 000 m), které kryje i případné komplikace spojené s výškovou nemocí.
Hygienické standardy jsou také nižší, doporučujeme proto jíst pouze tepelně upravená jídla, pít balenou vodu a mít s sebou dezinfekční gel či vlhčené ubrousky.
V případě jakýchkoliv zdravotních problémů neprodleně o tomto faktu informujte průvodce.
11. Očkování
Očkování do Tibetu se doporučuje proti žloutence typu A a B, tetanu a proti břišnímu tyfu.
12. Léky
Mějte s sebou zásobu léků, které užíváte, v originálních baleních a na celou dobu zájezdu. Dále doporučujeme léky typu Ibuprofen či Paracetamol, pastilky na bolest v krku a několik sterilně balených obvazů.
Podobně jako pro cestu do Nepálu doporučujeme užívat cestovní probiotika alespoň 14 dnů před odletem a po celou dobu zájezdu. Doporučujeme si taktéž přibalit tabletky či kapsle aktivního uhlí (typu Carbo Sorb, Carbofit, atp.) a rehydratační nápoj a elektrolyty (např. Enhydrol, Iontia prebio, atp.). Vhodným doplňkem na cesty je i hroznový cukr.
13. Cestovní zavazadla
Pro samotnou cestu je možné zvolit jakékoliv zavazadlo dle vlastní preference klienta – kufr, tašku na kolečkách, či batoh.
14. Co si zabalit s sebou
Hodit se bude menší batůžek či taška na běžné chození po městech a lehké výlety (na doklady, vodu).
Vzhledem k proměnlivému počasí a vysoké nadmořské výšce je pro přizpůsobení se aktuálním podmínkám klíčové vrstvené oblečení. Do zavazadla si zabalte funkční termoprádlo, teplou/fleece mikinu, softshellovou bundu jako ochranu proti větru a chladu, teplé ponožky, čepici, rukavice a pevnou turistickou obuv. Pro chladnější dny či večerní hodiny doporučujeme lehkou péřovou bunda. Vzhledem k silnému horskému slunci jsou nezbytné také sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy.
15. Počasí
V Tibetu se v květnu pohybují maxima od 11 do 20 °C, v noci mohou teploty klesat i ke 3 °C.
16. Stravování
Voda z kohoutku není považována za pitnou a její pití se nedoporučuje. Doporučujeme proto nákup balené vody.
17. Časový posun
Časový posun v Tibetu je +6 hod v letním čase, +7 hod v zimním čase.
18. Elektrické napětí a internetové připojení
V Tibetu jsou sítě o napětí 220 V / 50 Hz. Lze se setkat se zástrčkami různého typu – A, C a I., proto doporučujeme mít s sebou adaptér. Hodit se může také powerbanka.
Internet je ve větších městech dostupný (v hotelech, kavárnách a některých restauracích formou Wi-Fi), na venkově či v horských oblastech ale může kolísat, vypadávat nebo zcela chybět. Některé stránky nebo služby jsou díky přísné kontrole internetu blokovány (např. Google, Youtube, Facebook, nekteré zpravodajské servery).