Je to trochu historický paradox, že nejsvětější křesťanské místo, kde se podle legendy narodil Ježíš, se nachází na území dnes obývaném převážně muslimy. Navíc v části světa, která je rozdělena nejen nábožensky, ale také etnicky, kulturně a hlavně politicky. Uvědomíte si to teprve, když nasednete na linku 231 na arabském autobusovém nádraží u Damašské brány ve východním Jeruzalémě a vydáte se na krátkou, pouze osmikilometrovou cestu do Betléma.
Biblické třicetitisícové město leží na Západním břehu Jordánu, v takzvané Palestině, která je od Izraele oddělená až desetimetrovou betonovou zdí. Směrem do Betléma projedete izraelskými kontrolními stanovišti celkem rychle, při návratu však počítejte s tím, že si na hraničním odbavení klidně hodinku dvě počkáte.
Jméno Betlém pochází z hebrejského Beit Lechem, což znamená Dům chleba. Odedávna do zdejších pekáren přicházeli lidé směřující do pouště, aby si doplnili zásoby chleba na cestu. Původně to bylo převážně křesťanské město, žila zde jedna z nejstarších křesťanských komunit na světě, ale v průběhu staletí se muslimským přistěhovalcům podařilo nad původními křesťanskými obyvateli získat početní převahu.
Když se po prohraných arabsko-izraelských konfliktech ve 20. století do města uchýlili také arabští uprchlíci z území obsazených Izraelem, byl proces islamizace Betléma definitivně dokončen.
Betlém – nejsvětější křesťanské místo světa
Dnešní Betlém není architektonicky nijak zvláštní město. Převládají zde typické arabské novostavby, z nichž převážná většina není záměrně dostavěná, a to z velice prozaického důvodu, aby se jejich majitelé vyhnuli povinnosti platit daň z nemovitosti.
Většina návštěvníků si však město stejně příliš neprohlíží, prakticky všichni směřují rovnou k jedinému místu – k Bazilice Narození Páně. Cestou je dobré si zopakovat základní informace z Nového zákona. Marie se o svém neposkvrněném početí dozvěděla v Nazaretu, ale Božího syna porodila v Betlémě. Její snoubenec, tesař Josef, totiž z Betléma pocházel a do města, v té době spíše ještě malé osady, se vydal kvůli sčítání lidu, které vyhlásil římský císař Augustus.
Když dvojice s oslíkem do Betléma dorazila, ukázalo se, že zdejší ubytovny jsou úplně plné, takže neměli kde složit hlavu. Jednomu z hostinských se však těhotné Marie zželelo a ubytoval je v podzemní stáji. Dnes se tomuto místu říká Grotto (Jeskyně) a nad ním v roce 326 nechala svatá Helena, matka římského císaře Konstantina, vybudovat kostel. Bazilika Narození Páně je tak nejstarším křesťanským chrámem na palestinských územích a je to úplně nejstarší nepřetržitě fungující kostel na světě vůbec.
Stříbrná hvězda označuje místo narození Ježíše v jeskyni nacházející se pod Bazilikou Narození Páně
Fronty návštěvníků před vstupem i v samotném kostele jsou v průběhu celého dne dlouhé a mnohým mohou připadat až nekonečné. Zejména v období před Velikonocemi a Vánocemi, kdy sem směřují tisíce poutníků z celého světa, návštěvu zvažte, ve frontách strávíte i pět hodin. Kvůli té jedné, maximálně dvěma minutám, které vám pak kostelní zřízenci dopřejí strávit ve svaté jeskyni, se to snad ani nevyplatí.
Většina návštěvníků se ale v Betlémě zdrží maximálně do čtvrté páté hodiny odpolední, pak všichni opět nasednou do taxíků a autobusů a odjedou. Proto je taktické do kostela zavítat klidně až před šestou hodinou (zavírá se o půl osmé). Když navíc vtisknete kostelnímu zřízenci do ruky deset šekelů, máte jeskyni i se stříbrnou hvězdou označující místo, kde se narodil Ježíš, celou úplně pro sebe a na neomezený čas.
Město Betlém není významné pouze pro křesťany, ale také pro Židy. Více než tisíc let před Ježíšem se zde totiž údajně narodil také nejmilovanější izraelský král David, který dobyl Jeruzalém a učinil z něj hlavní město židovského království.
Chrám Narození Páně nebo také Bazilika Narození Páně v Betlémě
Zúčastněte se našeho velmi oblíbeného poznávacího zájezdu Izrael – Velká cesta do Svaté země. Navštívíte nejvýznamnější svatá místa Izraele, moderní Tel Aviv a další města jako Jeruzalém, Betlém, Nazaret či Jericho. Poslední den si užijete relaxaci a koupání v Mrtvém moři.
Foto: shutterstock.com