Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Posvátná místa Maorů, kde legendy ožívají

Jedna z prvních věcí, která vás na Novém Zélandu zaujme, bude setkání s mystickou maorskou kulturou tváří v tvář. Už v příletové hale cestou na imigrační oddělení vás budou doprovázet připomínky maorských tradic.

Původní obyvatelé Nového ZélanduMaorové – ostrovy objevili zhruba před tisíci lety. Evropští přistěhovalci, kteří dnes tvoří převážnou část ostrovní populace, jejich tradice a kulturu podporují a jsou na ni hrdí. Kromě úchvatných muzeí můžete během cesty na Zélandu navštívit mnoho posvátných maorských míst. Po obou ostrovech jich je rozseto přes deset tisíc. Pojďte se podívat na pět nejznámějších.

Přístav ve Wellingtonu

Budete-li mít zastávku ve Wellingtonu, prozkoumejte určitě zdejší přístav, který nese maorské jméno Te Whanganui-a-Tara. Toto místo neodmyslitelně patří k mnoha legendám a mýtům – podle nich právě sem připluly lodě maorských kmenů hledajících nový domov.

Kromě památek nabízí novozélandské hlavní město také unikátní náhled do maorské kultury prostřednictvím muzea Te Papa Tongarewa. Zdejší muzejní expozice patří mezi nejkvalitnější a nejhezčí na světě a sbírky čítající stovky tisíc maorských artefaktů rozhodně stojí za návštěvu.

Národní park Tongariro

Podle maorských tradic je celá centrální část severního ostrova posvátnou půdou tzv. Te Kahui Tupua. Zahrnuje také tři hlavní posvátné vrcholy – Tongariro, Ngauruhoe a nejvyšší Ruapehu (mimochodem jedny z nejaktivnějších sopek na světě).

Maorská legenda praví, že tyto hory byly v minulosti uznávanými a silnými bojovníky, kteří se zúčastnili legendární bitvy, o níž si povíme v dalším odstavci. Kromě nich domorodí obyvatelé uctívají tři významné řeky Whanganui, WhangaehuRangitikei protékající touto oblastí.

Národní park Tongario a sopka Ngauruhoe 

Osamělá hora Taranaki

V blízkém sousedství národního parku Tongariro stojí osamělá perla čnící do oblak. Řeč je o 2 500 metrů vysoké sopce Taranaki. Hora je dle Maorů úzce spjata s předchozími třemi zmiňovanými.

Podle legendy „žil“ kdysi Taranaki s ostatními vulkány v poklidu a harmonii. Jednoho dne se ale rozhodl dvořit menší hoře Pihanga, což se stalo důvodem k ostré rozepři mezi TaranakimTongarirem. Spor skončil mohutnou bitvou, po níž se Taranaki musel od ostatních sopek odloučit směrem na západ k pobřeží, kde ho najdeme i dnes.

Kvůli svému duchovnímu významu pro původní obyvatelstvo sopka nedávno dostala stejná práva, jako by byla příslušníkem maorského kmene, a patří mezi nejvýznamnější posvátná místa Nového Zélandu.

 Národní park Tongario je podle tradic velmi posvátné místo 

Taupo, srdce severního ostrova

Maorové považují ohromné jezero Taupo obklopené horami za bijící srdce celého severního ostrova. V okolí zálivu Mine můžete obdivovat krásné rytiny z rukou domorodých umělců a nespočet vesnic, v nichž Maorové dnes žijí. Jezero vzniklo přibližně před dvěma tisíci lety při ohromné sopečné erupci. Díky všudypřítomné geotermální aktivitěTaupo celoročně příjemně teplou vodu, což je vítaný bonus – jezero můžete navštívit v kteroukoli roční dobu a nebudete zklamaní.

Horkokrevná Rotorua

Nedaleko jezera Taupo leží další maorská oblast opředená mýty. Bublající bahno v ulicích doslova na každém rohu dodává městu Rotorua unikátní tajemnou atmosféru. Jedna z nejzajímavějších legend se týká geotermálního parku Kuirau, který se nachází přímo v centru města a pro širokou veřejnost je přístupný zdarma. Jeho hlavní „atrakcí“ je horké bublající jezírko.

Legenda praví, že v minulosti bylo toto jezero studené. Muž jménem Tamahika a jeho žena Kuirau byli prvními obyvateli, kteří se usídlili na jeho březích. Jednoho dne se krásná Kuirau koupala, když tu ji do hlubin jezera stáhla příšera nazývaná Taniwha. Bohové vše viděli a jako výraz hněvu nechali vodu v jezeře vařit. Monstrum bylo zničeno, ale Kuirau život nikdo nevrátil. Proto jezírko dodnes nese její jméno.

Geotermální aktivita v Kuirau parku 

Dotknout se maorské tradice můžete s námi na zájezdu na Nový Zéland – Výprava do Středozemě. Modrá jezera, zurčící vodopády, panenské pláže, nekonečné pastviny i vysoko do nebe čnící hory vás přenesou do světa fantazie.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627