Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Na Lofotech se dá zažít polární noc i teploty ke třicítce

Norské souostroví Lofoty není běžnou turistickou destinací. Jeho severská krása a dechberoucí příroda s fjordy, ledovci, vodopády a hlubokými lesy fascinuje šťastlivce, kteří se sem dostanou nejčastěji se zájezdem nebo s jednou z velkých lodí, jež pořádají organizované plavby.

Cesta z pevniny je po zásluze odměněna drsnou, ale malebnou krajinou, kde je možné se setkat s původními obyvateli, Laponci, pozorovat polární záři a zažít polární noc.

Souostroví Lofoty lákají k nezapomenutelnému pozorování polární záře 

Severský „Hobitín“

Lofoty známe většinou z fotografií hor s protáhlými do nebe čnějícími vrcholy, jež vypadají téměř jako z fantasy románu. Jen málokoho by překvapilo, kdyby z domku v rybářské vesnici vyšel nějaký hobit nebo jeho severský příbuzný. Dalším typickým obrázkem je mořské pobřeží s klidnými a čistými písečnými plážemi a chráněnými zátokami.

 Lofoty jsou od rovníku nejvzdálenějším místem na světě, kde je průměrná teplota po celý rok kolem nuly 

„Letní dovolená“ za polárním kruhem

Lofoty jsou velmi dobře chráněny přírodní bariérou. Ostrovy jsou soustředěny tak, že je na severu chrání 1 100 metrů vysoká stěna hor a útesů na severní straně Vestfjordu. Skutečnou anomálii mají pak na svědomí Golfský a Severoatlantický proud, které se zde mísí a vytvářejí naprosto specifické klima. Příjemně vysoké teploty, pohled na zeleň a poklidně tekoucí řeky vybízí k pochybnostem, jsme-li skutečně až za „nehostinným“ polárním kruhem.

Lofoty bývají označována za nejkrásnější část celého Norska 

Skutečný severský ráj

Přestože leží až za polárním kruhem, právě ona teplotní anomálie nadělila souostroví unikátní a překvapivě velmi bohatou faunu a flóru. Původní osadníci si při objevení Lofot museli myslet, že narazili na skutečný arktický ráj. Kromě neuvěřitelně bohatého moře jsou zde doslova milióny mořských ptáků mnoha druhů, například orel mořský, kormorán a papuchalk, a velmi pravděpodobně zde narazíme také na vydry. Málokdo ví, že se zde nachází nejhlubší korálový útes na světě.

Papuchalkové jsou mořští ptáci, kteří se pro potravu potápí do hloubky 7 m a vydrží pod vodou až 30 sekund 

Zdejší treska si získala jméno

Místní obyvatelé jsou většinou rybáři, takže většina městeček a vesnic, jež je možné navštívit, je zaměřena na rybolov. Moře plné života je domovem hlavně pro tresku obecnou. Lofoty jsou nejvýznamnějším světovým dodavatelem této ryby, jež sem každoročně láká také „tiché blázny“, kteří se zde po týdny oddávají rybolovu. Treska se tady loví a suší již téměř tisíc let a stovky let se dováží do Evropy.

A co stojí za tajemstvím zdejší famózní sušené tresky? Aby se kvalita ryby zachovala, suší se na velkých stojanech. Není třeba ryby nasolovat ani udit, protože teplota je v zimě ideální – těsně pod bodem mrazu. Ryba tedy ani nezmrzne, ale ani se nezkazí, jen se přirozeně pozvolna vysuší na slunci a větru, což trvá až do jara. Dokonale suchá ryba se snadno přepravuje a stále si uchovává své klíčové živiny.

Tresky obvykle měří okolo 60 cm, výjimečně ale mohou dorůst do délky 2 m 

Neobjevený ráj

Přestože jsou Lofoty dobře známým a oblíbeným cílem mezi samotnými Nory, jejich reputace není naštěstí zatím globální. Díky poloze mezi 68. a 69. rovnoběžkou zde najdeme jedno z přírodně nejatraktivnějších a přitom nejklidnějších míst světa. Není divu, že souostroví je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO nebo že National Geographic Traveler nazval Lofoty třetími nejatraktivnějšími ostrovy na světě.

Za polárním kruhem bývá v červnu slunce nad obzorem 24 hodin denně, naopak na přelomu prosince a ledna jsou dny bez slunečního světla 

Pokud se zajímáte o život za polárním kruhem a toužíte probádat nezaměnitelnou norskou přírodu, malebná města a vesničky, úchvatné souostroví Lofoty nebo pozorovat velryby, vyrazte s námi do severního Norska!

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627