Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Na Islandu se nudit nebudete, slibuje Pavel Dobrovský

Už jako malý kluk si plánoval, že se stane novinářem a bude cestovat po světě. A jak už to tak bývá, když si něco opravdu přejete, nakonec to vyjde. A Pavlu Dobrovskému to vyšlo na jedničku. Na kontě má desítky procestovaných zemí a vy teď máte šanci potkat se s ním osobně v jedné z jeho oblíbených destinací. Pavel Dobrovský je totiž průvodcem našeho zájezdu „Cesta do země ohně a ledu“! A po tom, co nám Pavel v rozhovoru prozradil, se máte rozhodně na co těšit.

Pavle, jak jste se dostal k cestování?

Začal jsem cestovat v devatenácti letech, kdy jsem odjel na půlroční cestu stopem z Kapského města do Nairobi v Africe. Cestování doplnilo mojí publicistickou práci a stalo se nedílnou součástí mého života. Cestování pro mě není jen o zážitcích nebo návštěvách známých míst, ale cestou k získání znalostí o světě a lidech. Každý den cesty rozšiřuje pochopení, na jak krásné planetě žijeme.

Je o Vás známo, že jste si oblíbil Island. Čím Vás tato země tak fascinuje?

Je spousta krásných zemí a dechberoucích ostrovů, ale Island, ten je jen jeden. Možná je to určitý pocit geologické divokosti spojený s buldočí vytrvalostí člověka, který se snaží krajinu zkrotit, osídlit a zaplnit významy, ale ona vzdoruje se silou vulkánů a razancí vodopádů. A i když to někdy nebývá jednoduché, lidé tu žijí v komfortu a s evropskými standardy.

Na co se mohou turisté, kteří s Vámi na Island vyrazí, těšit?

Na naší cestě navštívíme všechny zásadní přírodní památky Islandu, které se v tomto případě prolínají s kulturou a historií, dokonce s politikou. První parlament na světě vznikl poblíž místa, kde se potkávají kontinentální desky, nejkrásnější vodopády v Evropě jsou opředené mytologií a hrdinskými příběhy a snad nikde jinde na světě jsem neviděl takové prolnutí lidské civilizace s geologickými procesy pod zemí.

Kdybyste měl říct jedno místo, které máte na Islandu nejraději, které by to bylo?

Tak tohle je přesně ten typ otázky, na který se u Islandu nedá odpovědět. Jsou země, které mají jedno své nej. Island jich má ale celou řadu, jedno krásnější než druhé a volit mezi nimi favorita by bylo nečestné. Všechna dávají dohromady portrét Islandu, na kterém je pro mě nejoblíbenější – ostrov jménem Island.

Určitě je ještě spousta cestovatelů, kteří se rozhodují, zda s námi (a s Vámi) na Island jet. Co byste jim vzkázal?

Pojeďte. Není důvod se bát, snad jen deště a i ten ve vzpomínkách vybledne před krásou míst, která navštívíme. Kdo by se snad obával fyzické námahy, může v klidu vyrazit – všechna místa jsou kousek od parkoviště autobusu.

Jste mužem mnoha tváří – cestovatel, novinář, fotograf… Která z těchto profesí je Vám nejbližší?

Píšu, fotím a cestuji – vše se doplňuje a patří k sobě.

Procestoval jste téměř celý svět. Přirostla Vám nějaká země k srdci tak, že se opakovaně vracíte?

Vracím se pravidelně do Istanbulu, nejen pro mě brána do Orientu a nejkrásnější město na světě. Jinak se nevracím. Preferuji ta místa, která jsem ještě neviděl. Kdybych si měl vybrat, kam se vrátit, tak v Evropě by to byl určitě Island, na kterém mám ještě pár restů ve vnitrozemí a sen o přechodu ostrova pěšky ze severu na jih. V Africe by to byla Etiopie, v Asii Irán.

A naopak, je nějaká země, kterou byste už navštívit nechtěl?

Tak taková není. Špatné zkušenosti si člověk obvykle udělá sám vlastní hloupostí a ty kladné nad nimi převažují i v zemích jako je Afghánistán nebo Súdán.

Přineslo Vám cestování nějaký opravdu silný zážitek, na který dodnes vzpomínáte ať už v dobrém nebo špatném?

Tak o tomhle popovídám účastníkům zájezdu. Slibuji, že nudit se nebudou!

 

autor článku: Delfín travel, foto: shutterstock.com

Chcete zažít na Islandu opravdové dobrodružství? Pojeďte s námi na zájezd „Cesta do země ohně a ledu“!

Pavel Dobrovský pro vás natočil také přednášku „Povídání o Islandu„. Dozvíte se v ní mnoho zajímavostí o této krásné zemi i několik cestovatelských perliček.

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627