Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Menorské „Stonehenge” zůstávají záhadou

Tajemný anglický Stonehenge nemusíme nikomu představovat. Na nejrůznějších místech světa má ovšem tato nejslavnější megalitická památka konkurenci. Desítkami mystických kamenných monumentů se pyšní také ostrov Menorca.

První známky o obyvatelích Menorcy se datují již více než 2 000 let před Kristem. Protože tento malý, na nejširším místě 50kilometrový ostrov je doslova protkán atraktivními prehistorickými nálezy, soustředí se sem pozornost archeologů z celé Evropy i mimo ni.

Lidé talayotské kultury, kteří populární kamenné stavby vytvořili, totiž nezanechali dostatek informací, jež by objasnily jejich původní účel. Nyní, o tisíciletí později, se tak vědci a archeologové stále dohadují o jejich významu.

O významu některých menorských staveb se stále vedou spory 

Kamenné stavby s tradicí

Po celém ostrově Menorca můžete spatřit zvláštní kamenné památky různých tvarů a uskupení (hovoří se o celkovém počtu několika stovek staveb). Všechny spadají do talayotské kultury (zhruba 2 000 let před naším letopočtem) a dají se rozdělit do tří kategorií, z nichž každá má svůj význam. Dnes se jedná o největší lákadla Menorcy, která navštěvují statisíce turistů ročně.

Lidé talayotské kultury nevyužívali žádný spojovací materiál, přesto jejich stavby vydržely tisíce let 

Slavné „bárkové hrobky“

Prvním typem jsou tzv. navety, megalitické stavby z rané doby bronzové. A kde se vzal jejich název? Naveta znamená v katalánštině malou loď a tvar těchto pro Menorcu nejcharakterističtějších staveb nápadně připomíná dnem vzhůru převrácené plavidlo. Navety sloužily jako hromadná pohřebiště. Jednotlivé kameny nebyly spojovány žádným materiálem, a přesto hrobky přežily tisíciletí.

Největší z nich, naveta d’Es Tudons, měří na délku 14 metrů, vysoká je 4 metry a široká téměř 6,5 metru. V 50. letech minulého století byla naveta vykopána a uvnitř – ve dvou propojených komorách – byly kromě ostatků více než stovky těl nalezeny i bronzové náramky, kostěné knoflíky a keramické artefakty.

Zub času se těchto starých hrobek v podstatě vůbec nedotkl 

Obranná síť ostrova

Druhým typem staveb jsou talajoty pocházející rovněž z talayotské kultury. Nesloužily ovšem k pohřbívání mrtvých, měly funkci obrannou.

Vyrostly na vyvýšených místech a pahorcích, odkud se dalo dobře střežit území celého ostrova, a někteří historikové se domnívají, že tvořily jakousi propojenou obrannou síť. Také uvnitř talajotů byly nalezeny různé artefakty, archeologové se však shodují na tom, že v porovnání se sousední Mallorcou jsou menorské nálezy chudší, ostatně stejně jako samotný ostrov.

V blízkosti talajotů se většinou nacházely také poslední ze zajímavých památek, tzv. tauly.

Talayoty pravděpodobně tvořily obrannou síť ostrova 

Tauly připomínají obrovský stůl

Tauly se nejvíce podobají britskému Stonehenge. Kameny seskládané do písmene T sloužily zřejmě jako svatyně, místo pro náboženské obřady. Někteří odborníci jim ale připisují jinou funkci – vymezení vlastnictví půdy v krajině. Na Menorce najdete kolem 35 těchto mystických megalitických staveb. V katalánštině jejich název znamená prostě „stůl“.

Nejvýznamnější taulou je Torralba d’en Salort, jež byla stejně jako mnohé jiné tauly po staletí pohřbena v hromadách kamení, rozvalin a špíny, než byla objevena a znovu odkryta. Dnes je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí ostrova.

Nejnavštěvovanější megalitická stavba Menorcy 

To nejlepší z Menorcy s námi můžete vidět na poznávacím zájezdu Krásy Menorcy, nebo na turistickém Pochodu kolem Menorcy. Desítky kilometrů pohádkových menorských pláži si zase můžete užít na pobytovém zájezdu Menorca 55+.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627