Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Koupel v Mrtvém moři – balzám pro tělo i duši

Je to jeden z nejpodivuhodnějších světových přírodních fenoménů, který by měl každý návštěvník Izraele vyzkoušet na vlastní kůži. Mrtvé moře, nejníže položené místo na povrchu naší planety (přibližně 430 metrů pod hladinou světových oceánů), je nejen unikátním přírodním úkazem, ale také vyhledávanými lázněmi. Vydejte se tam, dokud je čas, odborníci varují, že pokud lidstvo pro záchranu Mrtvého moře nic nepodnikne, za půl století by už nemuselo existovat.

Hladina Mrtvého moře, které je ve skutečnosti slaným jezerem, totiž klesá rychlým tempem přibližně o jeden metr ročně. Jen za posledních padesát let se tak jeho rozloha zmenšila o třicet procent a Mrtvé moře už dnes fakticky není jedinou vodní plochou, ale je uprostřed rozděleno písečnou dunou na plochy dvě.

Pokles hladiny Mrtvého moře je značný 

Důvodem vysychání nejsou klimatické změny, ale lidská činnost. Řeka Jordán, jediný významný přítok Mrtvého moře, přiváděla ještě před 60 lety do moře ročně asi půldruhé miliardy krychlových metrů vody. Výstavbou přehrad, kanálů a čerpacích stanic napájejících žíznivé zavlažovací kanály v Sýrii, Jordánsku a Izraeli se člověku podařilo snížit pravidelný přísun vody na pouhou dvacetinu. Zatímco okolní pouště se zazelenaly zeleninovými a datlovými plantážemi a bavlníkovými poli, Mrtvé moře beznadějně vysychá.

Z Jeruzaléma je to k Mrtvému moři pouze asi třicet kilometrů, jenže severní část moře se nachází na palestinském území, kde nejsou žádné pláže, a do nejbližšího izraelského resortu Ein Gedi musíte jet téměř třikrát tak daleko. Tady se na vlastní oči přesvědčíte, jak vypadá vysychání moře v praxi. Hlavní lázeňská budova v Ein Gedi, která byla v 70. letech vybudována přímo na mořském břehu, je od něj nyní vzdálená už několik set metrů a voda neustále ustupuje.

Neúprosný ústup Mrtvého moře z výšky. Vpravo propadající se jámy, které mají v průměru i několik desítek metrů. 

Přestože v areálu lázní je k dispozici několik bazénů napájených přímo mořskou vodou, vřele doporučujeme vydat se po dřevěných chodnících až na pláž – koupání v Mrtvém moři je prostě jedinečné. Hned na začátek je třeba říci, že si v něm moc nezaplavete. Prostě to nejde. Můžete zkoušet prsa, kraul, znak i motýlka, ale všechno marně.

Nadnášíte se na hladině jako nafouklý balón a brzy to vzdáte. Zdejší voda totiž obsahuje desetkrát víc soli než běžná mořská voda a tím, jak Mrtvé moře vysychá, jeho salinita stále stoupá. V současné době dosahuje přibližně 33 procent, takže utopit byste se tady nedokázali, i kdybyste chtěli. Záhy zjistíte, že nejlepší poloha na hladině moře je vsedě s nataženýma nohama. Můžete si přitom klidně i číst noviny. Voda je nádherně průzračná, ale bez jakéhokoli života… prostě Mrtvé moře.

Ideální poloha pro relax v Mrtvém moři 

Na zdejších plážích to ovšem žije, potkáte desítky naháčů pomazaných od hlavy k patě černým blátem. Ano, to je ono slavné bahno z Mrtvého moře, které se odsud exportuje do celého světa. Obsahuje totiž nezvykle vysoké množství různých vyživujících minerálů, jakými jsou například chlorid, hořčík, sodík, bromid, vápník a draslík. Ty zlepšují kvalitu pokožky a pomáhají nejen dámám vyrovnat se s přibývajícími vráskami, ale jsou účinné i při léčbě kožních onemocnění – akné, ekzému či lupénky.

Kromě toho zdejší bahno blahodárně působí při léčbě kloubního revmatismu. Samotné koupání v Mrtvém moři pak prokazatelně odstraňuje příznaky chronického zánětu nosních dutin. Proto na zdejší pláže přijíždějí alergici, revmatici a psoriatici prakticky z celého světa. Stačí několikatýdenní pobyt a mají od svých neduhů alespoň na nějaký čas pokoj.

Slavné bahno z Mrtvého moře určitě doporučujeme vyzkoušet 

Když se nabažíte zážitků z koupání v Mrtvém moři, můžete se vydat z Ein Gedi pěšky do vnitrozemí do stejnojmenného přírodního parku, jednoho z nejkrásnějších míst v Izraeli. S trochou štěstí spatříte kozorožce, vlky, lišky, hyeny, dokonce zde žijí i vzácní leopardi, z velkých ptáků pak supi, orli a sokoli.

V rezervaci uvidíte kaňony úplně stejné, jako jsou ty v Arizoně nebo v Utahu, a také se můžete pokochat pohledem na vyhlášený Davidův vodopád. Ein Gedi je v každém případě místo, na které se v životě jen tak nezapomene.

Toužíte se vykoupat v Mrtvém moři a navíc poznat Jeruzalém, Betlém, Tel Aviv, Qumran, Masadu, Jeriho, Nazaret a další krásy jedinečného Izraele? Vydejte se s námi na poznávací zájezd Izrael – Velká cesta do Svaté země. Čeká vás 10 dnů poznávání toho nejlepšího co vám tato rozmanitá země může nabídnout.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627