Hledat

Ukrytá tajemství Jeruzaléma

Aktuální spory, zda Jeruzalém je, nebo není hlavním městem Izraele, nemohou mít nejmenší vliv na skutečnost, že je to duchovní metropole hned tří náboženství, a proto také jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst světa. Lhostejno, zda přijíždíte do jeruzalémského Starého města vybaveni křesťanským, muslimským nebo židovským vyznáním, v každém případě tady vždycky objevíte něco nového a překvapivého.

Panorama Jeruzaléma 

Přímo uprostřed muslimské části města, na rohu Křížové cesty (Via Dolorosa, zastavení 3) a ulice Al Wad narazíte na malý kousek Rakouska‑Uherska. Austrian Hospice není žádným špitálem, jak by se mohlo zdát, ale jednou z mnoha dodnes fungujících ubytoven pro poutníky. Otevřel ho před 150 lety Franz Josef I. při své návštěvě Jeruzaléma a věnoval ho poutníkům ze svého mocnářství.

Příznačné je, že v dodnes pečlivě uchovávané knize hostů je jako úplně první nocležník uveden jakýsi Franz Kreil z Prahy. Hospic fungoval až do konce 1. světové války, kdy město dobyli Britové. Pak střídavě sloužil jako sirotčinec, vězení, a dokonce i jako skutečná nemocnice (mimochodem v ní v roce 1951 zemřel po atentátu jordánský král Abdalláh I.).

V roce 1985 vrátila izraelská vláda budovu Rakousku, které ji pečlivě zrenovovalo k původnímu účelu. Stal se z ní velice komfortní hotel, v němž si můžete dopřát rakouské kulinářské speciality – tafelspitz, vídeňský řízek nebo jablečný štrůdl. Ze střechy budovy pak za malý poplatek máte nádherný výhled na celý Jeruzalém.

Pohled na ulici z trasy Austrian Hospice 

Nepsanou povinností každého křesťana při návštěvě Jeruzaléma je vystoupat po Křížové cestě vzhůru k biblické Golgotě, kde byl ukřižován Ježíš. Posledním, devátým zastavením těsně před vstupem do Chrámu Božího hrobu je místo, kde podle evangelií Ježíš pod křížem potřetí padl k zemi.

Poutníci obvykle toto zastavení míjejí velice rychle, protože spěchají do kaple Ukřižování. Nebuďte ale nedočkaví. Zpestřete si návštěvu svatých míst prohlídkou malého koptského patriarchátu.

Jeho součástí je malý kostelík, z nějž za drobný poplatek pěti šekelů můžete po úzkém schodišti sestoupat do podzemí, kde se nachází dva tisíce let stará kamenná nádrž na vodu. Skoro nikdo o tomhle místě neví, takže máte jistotu, že tu budete sami a že se budete moci v horkém jeruzalémském klimatu příjemně ochladit.

Koptský patriarchát s kostelíkem v Jeruzalémě 

Až vás Staré město unaví, můžete se vydat do nově vybudovaného Jeruzalémského parku. S rozlohou 1 500 hektarů je téměř dvacetkrát větší než pražská Stromovka a desetkrát větší než londýnský Hyde Park. Rozprostírá se ve čtyřech údolích západně, severně a jižně od města a stává se novou atrakcí nejen pro místní obyvatele, ale i pro zahraniční návštěvníky, kteří si chtějí odpočinout.

Parkem vede i nová komfortní cyklostezka, součást okružní cyklostezky v délce 42 kilometrů, která obepíná celé město. Hned na několika místech si můžete pronajmout horská kola, dokonce i elektrické skútry a pohodlná elektrokola a vydat se na příjemný výlet. Určitě to bude jeden z největších zážitků, který si ze zájezdu do Jeruzaléma odvezete.

Chcete také poznat neopakovatelné kouzlo Jeruzaléma a jedinečné historické památky Izraele? Vydejte se s námi na poznávací zájezd Izrael – Velká cesta do Svaté země. Kromě míst spjatých s křesťanskými dějinami a biblickými příběhy poznáte také na vlastní kůži blahodárné léčivé účinky Mrtvého moře na lidský organismus.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
19
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
427

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627