Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Ukrytá tajemství Jeruzaléma

Aktuální spory, zda Jeruzalém je, nebo není hlavním městem Izraele, nemohou mít nejmenší vliv na skutečnost, že je to duchovní metropole hned tří náboženství, a proto také jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst světa. Lhostejno, zda přijíždíte do jeruzalémského Starého města vybaveni křesťanským, muslimským nebo židovským vyznáním, v každém případě tady vždycky objevíte něco nového a překvapivého.

Panorama Jeruzaléma 

Přímo uprostřed muslimské části města, na rohu Křížové cesty (Via Dolorosa, zastavení 3) a ulice Al Wad narazíte na malý kousek Rakouska‑Uherska. Austrian Hospice není žádným špitálem, jak by se mohlo zdát, ale jednou z mnoha dodnes fungujících ubytoven pro poutníky. Otevřel ho před 150 lety Franz Josef I. při své návštěvě Jeruzaléma a věnoval ho poutníkům ze svého mocnářství.

Příznačné je, že v dodnes pečlivě uchovávané knize hostů je jako úplně první nocležník uveden jakýsi Franz Kreil z Prahy. Hospic fungoval až do konce 1. světové války, kdy město dobyli Britové. Pak střídavě sloužil jako sirotčinec, vězení, a dokonce i jako skutečná nemocnice (mimochodem v ní v roce 1951 zemřel po atentátu jordánský král Abdalláh I.).

V roce 1985 vrátila izraelská vláda budovu Rakousku, které ji pečlivě zrenovovalo k původnímu účelu. Stal se z ní velice komfortní hotel, v němž si můžete dopřát rakouské kulinářské speciality – tafelspitz, vídeňský řízek nebo jablečný štrůdl. Ze střechy budovy pak za malý poplatek máte nádherný výhled na celý Jeruzalém.

Pohled na ulici z trasy Austrian Hospice 

Nepsanou povinností každého křesťana při návštěvě Jeruzaléma je vystoupat po Křížové cestě vzhůru k biblické Golgotě, kde byl ukřižován Ježíš. Posledním, devátým zastavením těsně před vstupem do Chrámu Božího hrobu je místo, kde podle evangelií Ježíš pod křížem potřetí padl k zemi.

Poutníci obvykle toto zastavení míjejí velice rychle, protože spěchají do kaple Ukřižování. Nebuďte ale nedočkaví. Zpestřete si návštěvu svatých míst prohlídkou malého koptského patriarchátu.

Jeho součástí je malý kostelík, z nějž za drobný poplatek pěti šekelů můžete po úzkém schodišti sestoupat do podzemí, kde se nachází dva tisíce let stará kamenná nádrž na vodu. Skoro nikdo o tomhle místě neví, takže máte jistotu, že tu budete sami a že se budete moci v horkém jeruzalémském klimatu příjemně ochladit.

Koptský patriarchát s kostelíkem v Jeruzalémě 

Až vás Staré město unaví, můžete se vydat do nově vybudovaného Jeruzalémského parku. S rozlohou 1 500 hektarů je téměř dvacetkrát větší než pražská Stromovka a desetkrát větší než londýnský Hyde Park. Rozprostírá se ve čtyřech údolích západně, severně a jižně od města a stává se novou atrakcí nejen pro místní obyvatele, ale i pro zahraniční návštěvníky, kteří si chtějí odpočinout.

Parkem vede i nová komfortní cyklostezka, součást okružní cyklostezky v délce 42 kilometrů, která obepíná celé město. Hned na několika místech si můžete pronajmout horská kola, dokonce i elektrické skútry a pohodlná elektrokola a vydat se na příjemný výlet. Určitě to bude jeden z největších zážitků, který si ze zájezdu do Jeruzaléma odvezete.

Chcete také poznat neopakovatelné kouzlo Jeruzaléma a jedinečné historické památky Izraele? Vydejte se s námi na poznávací zájezd Izrael – Velká cesta do Svaté země. Kromě míst spjatých s křesťanskými dějinami a biblickými příběhy poznáte také na vlastní kůži blahodárné léčivé účinky Mrtvého moře na lidský organismus.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627