Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Co vám může nabídnout jeden z nejbohatších španělských regionů?

Často se mě lidé ptají, co je nejhezčí ve Španělsku. Pravda je taková, že kdo Španělsko zná, těžko se rozhodne mezi tolik odlišným jihem nebo šťavnatě zeleným severem. Nicméně je určitě jeden kraj, který přitahuje všechny, a to nejen kvůli své odlišnosti a historii. Země Basků.

Pokud se rozhodnete jet s námi, vězte, že od první chvíle budete překvapeni a po týdnu pochopíte, proč jsou Baskové na prvním místě v rámci HDP na hlavu v rámci celého Španělska.

Baskicko se skládá ze tří provincií, a v rámci zájezdu se podíváme do všech tří. Bilbao a San Sebastian jsou obecně známá města, ale Vitoria, která je skutečným hlavním městem, je tak trochu opomíjená.

Nachází se ve vnitrozemí, v oblasti po baskicku nazývané Araba, kastilsky Álava. Je největší provincií Baskicka, za to ale nejméně osídlenou.  Sousedí se slavnou vinařskou oblastí La Rioja a část tohoto úrodného vinařského kraje se nachází také v Álavě. Proto Španělé rozlišují víno Rioja Alavesa od vína z regionu La Rioja.

Úrodný vinařský kraj Rioja Alavesa 

Baskové dali v posledních desetiletích zelenou modernizaci, a tak se změnila i jejich vinařství.  V Baskicku se totiž nepije jen txacolí, lehké mladé bílé víno, nebo sidra z jablek, ale úžasná tělnatá vína. A těm bylo třeba postavit jiné, neotřele pojaté sklepy.

Snad proto byl slavný architekt Frank Gehry přizván i ke stavbě nádherného a architektonicky ojedinělého hotelu u sklepů starého vinařství Marqués Riscal. Hotel má střechu složenou z různobarevných plechů vlajících na střeše jak podzimní listí na vinici. Návštěva sklepů, hotelu a ochutnávka vín stojí za to.

Hotel a vinařství Marqués Riscal 

Vitoria neboli po baskicku Gasteiz, je město ležící na bývalé významné obchodní stezce.  Město zbohatlo obchodováním s kovy a vlnou a je jedním z prvních „zelených“ měst v rámci Španělska díky modernímu svozu odpadu podzemním kompresorovým způsobem.

Centrum města s typickými starými domy se zasklenými balkony je soustředěno kolem náměstí Virgen Blanca. Této Panně Marii je zasvěcena také největší místní slavnost, vždy v červenci. Začíná tím, že celé náměstí ve výšce 15 metrů přejede na laně pán s deštníkem zvaný Celedón.

Město má dokonce tři katedrály a staré město ve tvaru mandle obtáčí krásné uličky s kupeckými domy. A místní se vůbec nezadýchají při stoupání do kopce, protože ze všech stran vedou k jeho vrcholu mechanické schody. Vrcholem je jedna z katedrál.

 Jedna z katedrál španělského města Vitoria 

I přes dlouhodobou opravu je otevřená, protože cílem restaurátorů a architektů je, aby návštěvníci viděli, jak se taková středověká katedrála opravuje. Proto heslem, na které místní lákají návštěvníky je: „Z důvodu oprav otevřeno“. Jinou zvláštností města jsou graffiti, která jsou uměleckým veledílem a zdobí staré domy v centru města.

Graffiti na fasádách domů ve Vittorii   

Álava je kraj plný překvapení, ať je to takzvané Údolí soli, kde si bosýma nohama můžete osahat, jak se dělá sůl, anebo malé kostelíčky, kde neznámí středověcí umělci po sobě zanechali hlavolam pro budoucí generace. Malovali totiž v raném středověku na silně religiózních místech výjevy, které jsou ryze lidové, takzvaně ze života.

Álava a hlavně Vitoria, jsou oblasti plné zeleně a ekologové by zde měli radost. Vitoria je díky místním osvícencům jedno z nejzdravějších měst Španělska.

Údolí soli 

A co víc můžete vidět a zažít ve španělském Baskicku?

Poznávací zájezd Baskicko – svéráz, hrdost a špetka futurismu vám ukáže opět jinou tvář Španělska. Skvělou gastronomii, unikátní technickou památku UNESCO v Bilbau, vynikající víno,  majestátní přírodu i velkolepé historické památky a mnoho dalšího…..

Text: průvodkyně zájezdu Baskicko – Mgr. Zuzana Churanová, foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627