Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Menorca jak ji ještě neznáte

Menorca, krásný ostrov Baleárského souostroví, se může pochlubit jednou zvláštností. Právě tady můžete zažít úplně první ranní rozbřesk na území celého Španělska.

Východ slunce nad Menorcou

Na jihovýchodě ostrova se nachází přírodní přístav Mahón, který je svou délkou více než pět kilometrů druhým nejdelším na světě, hned po slavném Pearl Harbour. U vjezdu do přístavu se nachází malá pobřežní vesnička Es Castell, nebo Villacarlos či Georgetown, jak se jmenovala po dobu britské okupace ostrova.

Dnešní menorský název je Es Castell, což znamená hrad. Konkrétně hrad svatého Filipa. Zbývají z něj sice jen ruiny, ale jeho podzemí je velmi působivé. Připomíná doby, kdy na moři soupeřili piráti všech zemí, které měly přístup k moři, tedy nejen Francis Drake, ale také turecký pirát Keir Eddin zvaný Barbarroja čili Rudovous.

Foto2Mahón, druhý nejdejší přístav na světě

Císař Karel V., nad jehož říší prý slunko nezapadalo, nechal vystavět v roce 1558 velkou pevnost. Sloužila dobře nejen Španělům, ale později i Britům, kteří ostrov na sto let obsadili. V Es Castell po sobě zanechali červené domy ve stylu anglické cihlové architektury, které lemují přístav.

Od té doby již uteklo hodně vody a zapomenuty jsou spory a hádky mezi těmi, kteří usilovali o dobytí ostrova. V současnosti je Es Castell španělská obec, která se může chlubit prvním ranním svítáním. V zátoce Cales Fonts se nachází brána Puerta de Eos, vystavěná na počest řecké bohyně Aurory. Kdo je ranní ptáče, ten se skrze bránu může kochat pozorováním prvních ranních paprsků slunce.

Foto3První ranní paprsky slunce svítí skrze skalní bránu Puerta de Eos v zátoce Cales Fonts

S Taximar po nejkrásnějších plážích Menorcy

Jiným zázrakem na Menorce je nespočetné množství malých zátok s průzračně čistou a nádherně tyrkysovou vodou. Ale jak se k nim dostat, pokud nemáte auto?

K tomu slouží speciální služba zvaná Taximar, která rozváží zájemce do různých zátok na jižním pobřeží Menorky a odpoledne je zase vyzvedává. Vyjíždí se ze Ciutadelly nebo z Mahónu. Můžete tak strávit 5 až 6 hodin koupáním v zátoce, kterou si vyberete. Mezi nejkrásnější patří například Macarella, Macarelleta nebo Santo Tomas a další.

Služba funguje každou hodinu, a to od 9 do 19 hodin. Stačí poslat do firmy esemesku, nebo zavolat a Taximar vás vyzvedne přesně v dohodnutý čas. Kromě rozvozu si při projížďce prohlédnete i pobřeží, občas i nějakou jeskyni. Služba to sice není levná (22 eur na osobu), ale zážitek stojí za to. Do těchto zátok se totiž sami dostanete jen stěží.

Foto4Jedna z mnoha malých zátok na Menorce. Všechny s průzračně čistou a nádherně tyrkysovou vodou

Putování za majáky

Pokud nechcete ležet stále jen na pláži, doporučujeme vydat se za menorskými majáky.

Pouhých osm kilometrů od Ciutadelly, hlavního města na západě ostrova, se nachází maják Artrutx. Ze všech čtyř, které na ostrově jsou, je tím nejméně romantickým, jeho součástí je však příjemná restaurace. Můžete tu něco dobrého ochutnat a při tom pozorovat neustále měnící se obrazy moře.

Nejseverněji položeným a velmi zvláštním majákem je Cavallería, obklopený pomníčky z kamení, které zde staví turisté. Prý proto, aby jim maják dal své požehnání a oni se zase někdy vrátili na Menorku.

V severovýchodní oblasti ostrova, daleko od civilizace, uprostřed černého břidlicového kamení, se nachází maják Favaritx. Pověst praví, že kdo se prochází kolem majáku za úplňku, tomu se dostane zvláštní lunární energie. Je to fascinující místo, zajímavé i geologicky.

Foto5Pověst praví, že kdo se prochází kolem majáku Favaritx za úplňku, tomu se dostane zvláštní lunární energie

Naše povídání o Menorce jsme začali prvním ranním rozbřeskem a skončíme ho údajně nejkrásnějším západem slunce u majáku Punta Nati.

Sem se můžete vydat ze Ciutadelly i na kole, jen si nezapomeňte přibalit větrovku, a to i v létě. Vane tu poměrně silný vítr zvaný Tramuntana. Maják Punta Nati se nachází v polovině takzvané stezky pro koně Camí de Cavalls. Po ní si můžete udělat i krátký výšlap až k Pont d´en Gil. Ale hlavně si vychutnejte pohádkový západ slunce a klid, který z Menorky dělá odpočinkovou destinaci číslo jedna.

Žádný spěch. To je heslo místních, ale nemíní se tím nezájem o turisty, ba právě naopak. Znamená to užívat si pomalu Viva Menorca!

Foto6Kolem celého ostrova Menorca vede takzvaná stezka pro koně – Camí de Cavalls

Chcete také navštívit místa, o kterých píšeme v tomto článku? Prohlédněte si aktuální přehled zájezdů na Menorcu.

Autor článku: Delfín travel, foto: archiv Delfín travel

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627