Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Gibraltar – malý konec světa

Při pohledu na mapu se zdá, že Gibraltar patří ke Španělsku, ale nenechte se zmýlit. Stejnojmenná úžina na Pyrenejském poloostrově oddělující africký kontinent od evropského se stala v 18. století britskou kolonií, což výrazně poznamenalo kulturu na tomto, jak říkali staří Řekové, malém konci světa.

Přestože mini státeček Gibraltar zabírá pouhých 6 kilometrů čtverečních, každoročně přiláká spoustu turistů ze všech koutů světa. Na popularitě mu jistě přidalo i to, že se objevil hned ve dvou filmových příbězích Jamese Bonda. Jak jinak – Britové jsou na svou kolonii náležitě pyšní.

Rovina? O ní si nechme zdát…

Na kopcovitém a hornatém území Gibraltaru není snadné vybudovat silnice, natož najít kousek roviny pro malé letiště. To zdejší proto stojí za zmínku. Jeho jediná runway se kříží s nejfrekventovanější silnicí vedoucí do Španělska. Když přistává nebo odlétá letadlo, musí se tedy cesta zavřít a auta čekají, než letadlo přeletí. Letištní dráha navíc vybíhá přímo do moře, takže přílet a odlet rozhodně není nic pro nervóznější pasažéry.

Gibraltarské letiště křižuje nejfrekventovanější silnice vedoucí do Španělska 

Divoká populace makaků

S názvem Gibraltar se každému v hlavě vynoří několik asociací. Nejčastěji vysoká skála, která toto místo zosobňuje a je hlavní dominantou čnící přes 400 metrů nad mořskou hladinou. Někomu se vybaví plán německé bojové operace z druhé světové války známý pod kódem Operace Felix.

A většina lidí určitě zmíní opice, jež patří k nejlákavějším turistickým atrakcím. Přesto je lepší mít se před nimi na pozoru a hlavně si dobře hlídat své věci – zvědavá zvířata zvyklá na turisty proslula svou drzostí a agresivitou. Přibližně tři stovky bezocasých makaků jsou jedinou volně žijící opičí populací v Evropě a čím výše se vyšplháte po famózní Gibraltarské skále, tím více opic potkáte.

Díky makakům je většina Gibraltarské skály přísnou rezervací  

Slavné gibraltarské lásky

Fanoušci skupiny Beatles zase Gibraltar znají díky tomu, že se zde vzali John Lennon a Yoko Ono. Rovněž britský princ Charles a lady Diana začali své líbánky právě na Gibraltaru, takže toto místo zná mnohá tajemství. Přestože řada známých osobností ho vyhledává jako hnízdečko lásky, patří jižní cíp Evropy ve světovém žebříčku paradoxně k místům s velmi vysokou rozvodovostí.

Unikáty na pevnině i pod hladinou

Gibraltarská úžina spojující Středozemní moře s Atlantikem je známější než samotné město Gibraltar, ale i ono jistě za návštěvu stojí. Stejně jako dar saudskoarabského krále – mešita Ibrahim-al-Ibrahim, jedna z největších mešit vybudovaných v nemuslimské zemi a vůbec nejjižnější mešita Evropy.

Mešita Ibrahim-al-Ibrahim na úpatí Gibraltarské skály 

Další zajímavostí, která láká nejen místní děti, ale hlavně potápěče a šnorchlaře, jsou četné podmořské poklady. Zdaleka se nejedná pouze o pozůstatky lodí z druhé světové války. Traduje se, že každé nechtěné nebo staré auto, které doslouží, se jednoduše shodí z útesů do moře, a to dokonce s vědomím vlády. Nicméně kromě automobilů se blízko pobřeží najdou i skutečné lodní vraky, jež jsou součástí plánu mořských biologů na záchranu korálového útesu.

Gibraltar je místem, které vzkvétá nejen na pevnině, ale i pod mořskou hladinou.

Maják střežící Gibraltarskou úžinu 

Gibraltar je místem, které na svých cestách určitě musíte navštívit. S námi se tam můžete vydat hned na několika zájezdech. V rámci poznávacího zájezdu Krásy Andalusie – během jeho dobrovolné části, nebo během fakultativních výletů u pobytových zájezdu do Andalusie – na Costa del Sol, Costa Tropical a Costa de la Luz.

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627