Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Rio de Janeiro. Poznejte Zázračné město zblízka

Každý výlet do Ria je příliš krátký, říká se o brazilské metropoli, která je mnohdy víc než městem životním stylem všech, kteří nikam nespěchají.

Proč se vlastně Riu de Janeiru přezdívá Zázračné město? Místní mají desítky vysvětlení, nicméně jedním z důvodů může být magická kombinace ve dne i v noci pulzujících ulic, třpytící se hladiny moře a dvou majestátních vrcholů: hory Corcovado se sochou Krista a Cukrové homole.

Socha Krista Spasitele v Riu je jedním ze sedmi nových divů světa 

Druhé největší brazilské město je nejnavštěvovanějším místem Latinské Ameriky. V Riu žije okolo šesti milionů obyvatel a úředním jazykem je brazilská portugalština, která se zde vyznačuje typickým šišlavým přízvukem, s oblibou napodobovaným krajany z ostatních brazilských států.

Těší mě, Carioca!

Obyvatelé Ria jsou oficiálně nazýváni Cariocas. Přezdívku jim dala řeka, jež pramení v národním parku Tijuca, který náleží městu. V koloniálním období byla zdrojem pitné vody, a proto se pro místní vžilo označení „ti, kteří pijí z řeky Carioca“.

Les Tijuca je největším městským lesem na světě 

Mezi ostatními Brazilci mají neblahou pověst. Jsou prý líní a tráví většinu dní tančením samby a poleháváním na pláži. Cariocas zase pomlouvají Paulistanos (obyvatele Sao Paula), že pracují příliš a místo dovolené vyrážejí na túru po obchodních centrech, protože nevydrží bez klimatizace. Z nezaujatého pohledu Evropanky mohu potvrdit, že na obojím je trochu pravdy. Na obhajobu Cariocas ale musím říct, že jsou milovníky přírody, sportovních aktivit a mají vždy úsměv na rtech.

Na Rio se dívejte z výšky

K hlavním lákadlům patří výšlap na dvě nejdůležitější dominanty Ria, na horu Corcovado se sochou Krista (Cristo Redentor) a Cukrovou homoli (Pão de Açúcar). Množstvím návštěvníků se tyto turistické taháky vyrovnají Eiffelově věži či Karlovu mostu, ale výhledy na celé město včetně kilometrů pláže svinuté okolo slunce odrážejících mrakodrapů rozhodně stojí za to.

Na „cukrovou homoli“ – vrchol Pāo de Açúcar se dostanete pohodlně lanovkou 

Pokud po přírodních scenériích máte chuť vydat se za městským životem, začněte Národním muzeem. Kromě stálé expozice představující zrození brazilského národa budete mít možnost pocítit na vlastní kůži pohnutou historii samotného komplexu kulturní instituce. Jeho součástí byla v minulosti pevnost Santiago (1603), ke které se v průběhu století přidaly další budovy jako například vězení Calabouço (1693), kde byli trestáni otroci.

Osvěžení ve městě

Až se vám bude z bohaté historie točit hlava, zajděte do jedné z lanchonetes (bistro) na kávičku neboli cafezinho. Pokud si objednáte jednoduše kávu (um café), dostanete malé silné espresso, které je palivem Brazilců podobně jako vychlazená dvanáctka pro Čechy.

Káva se podává zdarma v mnoha restauracích po obědě (jednoduše si načepujete do kelímku při odchodu) a také v supermarketech nebo ve veřejných institucích.

Vynikající kávu si můžete dát i ve vyhlášené historické cukrárně Colombo 

Pokud se neobejdete bez mléka v kávě, objednejte si café com leite (káva s mlékem půl napůl) anebo typické pingado, horké mléko s kapkou kávy podávané ve skleničce.

Osvěží vás výběr sucos naturais (přírodní mixované šťávy z čerstvého či mraženého ovoce a vody) a vyzkoušejte také krémový koktejl Vitamina (banán, papája, avokádo a mléko).

Stánky s čerstvou ovocnou šťávou nechybí v Riu na žádném rohu  

Jak v Riu splynout s davem

Pokud nechcete jako turista příliš poutat pozornost, snažte se k vycházkovému outfitu vzít plátěnou tašku přes rameno místo batohu. Šperky a líčení vynechte a nezapomeňte na havaianas neboli brazilské obutí, kterému v Čechách říkáme „žabky“. Cariocas na ně nedají dopustit a nosí je i do divadla. Klasické turistické sandály se suchým zipem poutají pozornost asi stejně jako kamera visící na krku.

Stejně jako v ostatních světových metropolích doporučuji vyjít na ulici jen s papírovou kopií pasu namísto originálu a finančním obnosem potřebným na jeden den. Dodržte výše zmíněná pravidla oblékání, ať nejste zbytečně na mušce kapsářů.

A ještě jedna zajímavost. Místní nikdy nechodí na pláž s ručníkem, ale s obřím šátkem zvaným canga, který slouží k posezení v písku nebo na trávě, ale využije se také jako stylová sukně anebo převlékací závěs.

Pestrobarevné „cangas“ se mohou stát i pěkným suvenýrem, který si z Ria odvezete 

Pokud po cestě z pláže uvidíte na ulici pojízdný stánek s nápisem Açaí, dejte si pořádnou dávku. Mražený krém z bobulí superpotraviny açaí, podávaný s kolečky banánu a sladkým kondenzovaným mlékem, je nejen zmrzlina s typickou nakyslo-sladkou chutí, ale také zdroj energie na další poznávání Zázračného města.

Mražené ovoce açaí dodá potřebnou dávku energie i antioxidantů 

Chcete vědět o Riu ještě víc a poznat toto Zázračné město na vlastní oči? Poznejte ho s nám v rámci poznávacího zájezdu Brazílie a Argentina 55+ – Jižní Amerikou v rytmu samby a tanga.

Autor: Lenka Rejfířová, Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627