Napište nám rezervace@delfintravel.cz Rezervace +420 222 937 627

Servis CK +420 277 775 909

Hledat
Odběr novinek Odebírat

Král fjordů připraví o řeč i protřelé cestovatele

Norsko, země opředená pověstmi a bájemi, je skutečnou krajinou bohů. Jde o jedno z mála míst na světě, kde skutečnost překonává i naši nejbujnější fantazii.

Tento skandinávský stát proslul především svými fjordy – úzkými zálivy, které v hornatých oblastech vykouzlily svým působením ledovce stékající z prvohorního pohoří zvaného Skandy.

Sognefjord: Obr s šesti rameny

Nejdelší a nejmocnější norský fjord Sognefjord představuje jednu z nejkrásnějších lokalit této severské země. Se svou délkou 220 km, průměrnou šířkou 5 km, šesti hlavními rameny a stovkami vedlejších si právoplatně zaslouží přezdívku Král fjordů.

Skalní stěny řídce porostlé borovicemi se zvedají téměř kolmo vzhůru po obou jeho stranách a tyčí se do neskutečné výšky až jednoho kilometru. I protřelí cestovatelé ztratí řeč při pohledu na některou z neslyšně plujících turistických lodí, která se v porovnání s touto mohutnou kulisou promění v křehkou skořápku.

V okolí Sognefjordu se lze kochat nejen fascinující panenskou přírodou, ale i stavbami, v nichž se křesťanské tradice mísí s uměním dávných Vikingů. Vynechat určitě nesmíte návštěvu tří nejslavnějších roubených kostelů z 12. století, Kaupangeru, Urnesu a Borgundu, které během své existence přežily nespočet přírodních i historických pohrom.

 Sognefjord je králem všech norských fjordů 

Geirangerfjord a Nærøyfjord: Nejkrásnější úkazy světového dědictví

Zdejší krajina je opravdu chloubou celé Skandinávie. Fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord byly označeny organizací National Geographic Society jako nejkrásnější přírodní úkaz na světě a v roce 2005 je na svůj seznam světového dědictví zařadilo i UNESCO.

Geirangerfjord je 15 kilometrů dlouhá větev fjordu Storfjorden, nacházející se v regionu Sunnmore. Jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi je téměř povinnou zastávkou v programu snad každého zájezdu. V okolí fjordu najdete několik typicky barevných vesniček a farem, které navozují pravou severskou atmosféru.

Geirangerfjord je považován za nejkrásnější přírodní úkaz na světě 

Nedaleko opuštěné nejstarší farmy Knivsflå vás okouzlí seskupení sedmi vodopádů jménem De Sju Søstre (Sedm sester) s průměrnou výškou 250 metrů. Jen o pár metrů dále, na protější straně fjordu, stéká další vodopád ve tvaru lahve zvaný Friaren (Nápadník). Legenda praví, že v minulosti Nápadník několikrát požádal Sedm sester o ruku, avšak byl vždy odmítnut. Hrdiny romantického příběhu si nejlépe prohlédnete z paluby vyhlídkové lodi.

Nærøyfjord se už na první pohled liší od okolních sousedů. Do délky se rozpíná „pouhých“ 18 kilometrů, zato na šířku měří v některých částech jen 250 metrů. Tento nejužší norský fjord svou dostupností nabízí nekonečné vyžití především aktivním dovolenkářům. Láká vás projížďka na kajaku na dosah několika z více než dvaceti vodopádů, které do Nærøyfjordu stékají? Neváhejte si půjčit loďku v jedné z místních vesniček. Není se čeho obávat, vždyť právě tento fjord byl pojmenován po norském bohu Njördovi, který má za úkol chránit všechny mořeplavce.

  Nærøyfjord nejlépe poznáte při projížďce na kajaku

Toužíte na vlastní oči spatřit krásu jedinečné severské země a objevit opravdový přírodní ráj? Nechte se zlákat na Velkou cestu zemí fjordů, při níž poznáte gigantické ledovce, královské vodopády i dramatické fjordy. Přesvědčte se, proč je právě Norsko pro mnoho cestovatelů nejkrásnější zemí Evropy!

Foto: shutterstock.com

REFERENCE NAŠICH KLIENTŮ

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
22
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
466

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627