Hledat

Írán

Za poklady starobylé Persie

Dnešní Írán stále trochu zápasí se svou pověstí ve světě. Když však vypnete televizi, odložíte noviny a zaposloucháte se do vyprávění těch, kteří Írán osobně navštívili, začnete přemýšlet, zda je to opravdu jedna a ta samá země. Země cestovatelům zaslíbená, plná přátelských lidí, jejichž pohostinnost je pro našince vskutku obdivuhodná. více

Kdysi bohatá a mocná Perská říše zde zanechala úžasné historické a kulturní dědictví, na něž jsou Íránci již po staletí právem hrdí. Na vlastní oči spatříte pozůstatky velkolepého sídla vládců Persepolis, navštívíte svatá místa nejstaršího náboženství na světě zoroastrismu a budete se toulat spletitými uličkami bazarů. V rušných ulicích hlavního města Teheránu poznáte moderní stránku země a pozadu nezůstane ani nádherná místní příroda. Zapomeňte na předsudky a poznejte Írán takový, jaký opravdu je – pestrobarevný, hrdý a pohostinný.

 

Program

1. den: odlet z ČR

Odlet z Prahy do Teheránu s leteckou společností Qatar Airways.

2. den: PŘÍLET DO TEHERÁNU

V brzkých ranních hodinách přílet do Teheránu. Ihned po příletu transfer do hotelu, ubytování a odpočinek do oběda. Poté již začnete objevovat krásy íránského hlavního města. Navštívíte Sa’ad Abad Palace a večer se vydáte na krásně nasvícenou Milad Tower, 6. nejvyšší věž na světě.

3. den: TEHERÁN

Po snídani se vypravíte na prohlídku íránské metropole. Za městem se tyčí vysoké hory pokryté sněhem, které dodávají tomuto místu majestátnost. Vy se ale dnes zaměříte na kulturní a architektonické památky města.  Navštívíte Golestanský palác, komplex zahrad a královských budov s bohatou kolekcí umění. Vydáte se také do Národního muzea, které je doslova pokladnicí orientální historie.

Poté si užijete barvy, vůně a ruch tradičního velkého bazaru a den zakončíte procházkou po krásně nasvíceném mostě Tabiat, který je jednou z ukázek moderní architektury v Teheránu.

4. den: TEHERÁN - KASHAN

Po snídani se vydáte do města Kashan. Cestou se zastavíte v městečku Qom, kde si prohlédnete svatyni Fatimy Masumeh, známé poutní místo v Íránu a zároveň jednu z nejkrásnějších zdejších mešit. Po příjezdu do města Kashan, které se nachází na okraji pouště, se vydáte do perských zahrad Fin. Užijete si bezpočet přírodních pramenů a fontán s azurově modrou vodou, odkud si odnesete zážitek jako z Pohádek tisíce a jedné noci.

Poté navštívíte tradiční dům Borujerdi a přesvědčíte se o řemeslné zručnosti místních architektů. Den zakončíte v centru Kashanu prohlídkou mešity Agha Bozorg z 18. století.

5. den: KASHAN - ABYANEH - ISFAHAN

První zastávku si uděláte v rudé vesničce Abyaneh, která leží 2 500 metrů nad mořem a je jednou z nejstarších vesnic v Íránu. Ale není to jen stáří, co dělá tuto vesničku z červené hlíny zajímavou. Je to především nápaditá architektura a místní kultura, zejména pak tradiční ženské oděvy. I proto je vesnice od roku 2007 na seznamu UNESCO.

Poté budete pokračovat do Isfahánu, kde si prohlédnete ikonické mosty Siosepol a Kahaju, jež se klenou přes řeku Zayanderud přinášející vláhu do města vystavěného uprostřed pouště.

6. den: ISFAHAN

Den odstartujete prohlídkou „Půlky světa“, jak se kdysi Isfahánu přezdívalo. Toto označení si získal v době, kdy byla Persie jednou z nejmocnějších říší na světě a Isfahán jedním z největších měst. I když jsou tyto doby již minulostí, zachoval si  mnoho památek na toto slavné období a říká se, že kdo neviděl Isfahán, neviděl Írán.

Proto celý den věnujete poznání tohoto historického města a jeho pamětihodností, ať už je to slavné náměstí Meidan Emam, Šáhova mešita či místní tržiště. Den zakončíte návštěvou paláce Chechel-Sotun neboli paláce čtyřiceti sloupů.

7. DEN: ISFAHAN - NAIN - YAZD

Vydáte se na návštěvu městečka Nain, které se pyšní jednou z nejstarších mešit v Íránu. Nasajete atmosféru karavansaraje – orientální osvěžovny pro karavany, která v dávných dobách sloužila k odpočinku lidí a jejich zvířat během dlouhých cest. Další zastávkou bude tradiční dům Pirnia, který je typickou ukázkou místní „pouštní“ architektury dynastie Safíovců.

Následně se přesunete do města Yazd, kde se ubytujete.

8. den: YAZD

Pojedete pouští až k nejposvátnějšímu místu prastarého náboženství zoroastrismu – chrámu Chak Chak. Již samotná jízda vyprahlou krajinou s výhledem na vysoké hory je fascinující. Naším hlavním cílem je ale právě zmiňovaná svatyně s posvátným věčným ohněm.

Po návratu do Yazdu budete obdivovat církevní komplex Amir Chakmakh, který je obklopen malými obchůdky s ručně vyráběnými produkty. Tento den zakončíte prohlídkou zahrad Dowlat Abad s nejvyšší větrnou věží na světě (větrná věž je typický prvek v perské architektuře, zajišťuje přírodní ventilaci v budovách – tzv. chytač větru).

9. den: YAZD - PASARGADAE

Před odjezdem z Yazdu navštívíte ještě starodávnou Věž mlčení, kterou zoroastriáni používali k pohřbívání mrtvých. Poté si prohlédnete Ohnivý chrám s 2 500 let starým ohněm a zakončíte tak své poznávání Yazdu.

Budete pokračovat směrem do města Shiraz. Po cestě se zastavíte v archeologickém areálu Pasargadae, bývalém hlavním městě Achaimenovské říše. Zde uvidíte hrobku Kýrose II., jednoho z největších dobyvatelů starověku a budete pokračovat do města Shiraz.

10. den: SHIRAZ - PERSEPOLIS - SHIRAZ

Vzbudíte se do velkolepého města básníků a vzdělanosti. Jeho krásy si však necháte až na odpoledne a nejprve se vypravíte do legendárního starověkého města Persepolis (UNESCO 1979). Svého času nejvznešenějšího paláce na světě a jednoho z vrcholů tehdejší architektury. Ze zbytků paláců zde dýchá ta pravá perská historie. Nedaleko od Persepole se nachází skalní stěna Nakš-e Rustam, do níž jsou vytesány hrobky achaimenovských králů.

Odpoledne zamíříte zpět do Shirazu a vydáte se na prohlídku mešity Násir al Mulk (Růžová mešita), která je považována za jednu z nejkrásnějších v Íránu. Následně se vydáte na místní perský bazar, kde budete moci spatřit typické tkané koberce. Den zakončíte u hrobky Hafeze, známého perského básníka.

11. den: SHIRAZ - QESHM

V Shirazu dnes uzavřete poznávací část pevninského Íránu a vypravíte se na cestu do Bandar Abbas (cca 7 hodin). Odtud na palubě lodi vyplujete vstříc největšímu íránskému ostrovu Qeshm, kde se zaměříte více na přírodní krásy a zajímavosti. Ostrov má v tomto směru totiž opravdu co nabídnout.

12. den: QESHM

První místo, které navštívíte, bude fotogenický kaňon Chahkooh, který je až 100 m hluboký. Další okouzlující zastávku si potom uděláte v lese Hara, jenž je zvláštní tím, že vyrůstá z mořské hladiny a tvoří jej plovoucí mangróvie. Mořské stromy vyrůstají do výšky až osm metrů a vytvářejí zde úžasnou kulisu.

Poté se přesunete do přístavu, kde budete pozorovat západ slunce a budete mít také čas i na nákup suvenýrů.

13. den: QESHM - OSTROV HENGAM

Ráno se vypravíte do Údolí hvězd (UNESCO), které vzniklo erozí před zhruba dvěma miliony let. Charakteristické tvary jednotlivých zákoutí v tomto údolí způsobují, že když fouká silný vítr, údolím se začnou linout tajemné zvuky. To je důvod, proč místní věří, že se zde vyskytují duchové.

Poté se přeplavíte na vedlejší ostrov Hengam. Ten je domovem pro gazely, vzácné ptáky a delfíny. Za těmi se vydáte na moře a při troše štěstí je uvidíte skákat okolo lodi. Navštívíte i tradiční rybářskou vesničku, kde si budete moci zakoupit čerstvé plody moře. Večer návrat na ostrov Qeshm.

14. den: QESHM - OSTROV HORMUZ

Přeplavíte se na ostrov Hormuz, který je díky své geografické poloze znám jako brána do Perského zálivu. Pláže a vnitrozemí tohoto ostrova jsou tvořeny půdou, která hraje snad všemi barvami. Červené hory jsou toho krásným příkladem. Místní používají tuto půdu k pečení speciálního chleba a přidávají ji také do pokrmů jako koření.

Vy se nejprve vypravíte do Údolí soch a budete obdivovat prazvláštní tvary, které zde příroda vytvořila. Pokračovat budete na Červenou pláž, kterou obklopují do ruda zbarvené kopce a moře. Prohlédnete si také zbytky portugalské pevnosti, což je jedna z posledních přežívajících vzpomínek na portugalskou kolonizaci. Odpoledne se navrátíte zpět na ostrov Qeshm.

15. den: QESHM - TEHERÁN

První část dnešního dne věnujete odpočinku před cestou domů a volno budete moci využít dle svých představ. Poté bude následovat transfer na letiště a přelet do Teheránu.

16. den - TEHERÁN - ODLET

Čeká vás poslední den v Íránu. Check out z hotelu proběhne ve 12:00.  Poté se ještě přesunete na tradiční trhy Tajrish Bazaar, kde budete moci ještě nakoupit poslední suvenýry.

Transfer na letiště a odlet zpět do Prahy.

17. den - PŘÍLET DO PRAHY

Rezervovat Termín Délka Stravování Doprava Poznámka Cena
PŘIPRAVUJEME NOVÉ TERMÍNY.

Letecká přeprava – obecné podmínky

Letecká přeprava je zajišťována charterovými lety smluvních leteckých společností, příp. jejich pravidelnými linkami. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny v pokynech na cestu.

Jednotlivá místa v letadle jsou přidělována cestujícím leteckou společností a CK bohužel nemůže předem zaručit přidělení vámi preferovaného místa v letadle. Z tohoto důvodu doporučujeme dostavit se na letiště 2 hodiny před plánovaným odletem.

Letový řád může být z technických důvodů dopravcem změněn, a to i jen několik hodin před odletem. Cestovní kancelář tyto změny nemůže ovlivnit. V případech, kdy letecká společnost případnou změnu času oznámí, jsou všichni klienti informováni na kontaktech uvedených ve smlouvě o zájezdu. Prosíme, mějte v den odletu a příletu zapnutý mobilní telefon, aby bylo možné se s Vámi telefonicky spojit.

Letecká společnost odbavuje cestující na základě jmenného seznamu zaslaného cestovní kanceláří. Odbaveni budete na základě předložení svého cestovního dokladu.

U leteckých zájezdů je první a poslední den určen k přepravě klientů do cílové destinace, nikoli k vlastní rekreaci.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou odpovědnost letecká společnost. Pokud dojde ke škodě, musí být tato skutečnost nahlášena ihned po příletu na příslušném místě na letišti a sepsán protokol (P.I.R.), který je potřebný pro další jednání s leteckou společností. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient. Dojde-li v průběhu letecké přepravy k poškození či ztrátě zavazadla, je nutné, aby cestující tuto skutečnost nahlásil ihned po příletu příslušnému pracovišti na letišti, kde bude sepsán reklamační protokol, nezbytný pro další jednání s leteckou společností. Za poškození či ztrátu zavazadla nenese cestovní kancelář odpovědnost.

Podrobný přepravní řád smluvních leteckých společností je k dispozici na https://www.delfintravel.cz/dokumenty-ke-stazeni/.

POZOR! ZMĚNY V BEZPEČNOSTNÍ KONTROLE ODBAVENÝCH ZAVAZADEL

V rámci zvyšování ochrany cestujících a v souladu s platnou legislativou Evropské unie provádí pracovníci bezpečností kontroly na Letišti Václava Havla Praha od 15. 5. 2017 detekční kontroly uvnitř zapsaných zavazadel. Během tohoto procesu mohou být některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost stopových prvků po výbušninách. Postup má chránit cestující a předejít naložení výbušných látek do nákladního prostoru letadla. Abyste předešli možnému poškození zavazadla při detekční kontrole, je nejlepší používat kufry s tzv. TSA zámky (jsou označeny červeným diamantem) balící fólie či visací zámky, které je možné přeštípnout bez poškození zavazadla. Více informací na stránkách Letiště Václava Havla: http://www.prg.aero/kontrola/

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT

 1. bohaté kulturní dědictví Perské říše
 2. posvátné mešity zdobené pestrobarevnými mozaikami
 3. pozůstatky legendárního starověkého města Persepolis
 4. přátelské a pohostinné obyvatele
 5. magickou atmosféru tradičních íránských čajoven
 6. Isfahán – nejkrásnější město Íránu

Praktické informace

1. Základní informace

Hlavní město: Teherán
Rozloha: 1 648 195 km², z toho 0,7% vodní plochy
Počet obyvatel: 82 000 000
Jazyk: perština (úřední), lúrština, kurdština, arabština
Státní zřízení: islámská republika
Měna: íránský riál (IRR)
Náboženství: šíitští muslimové (90%), sunnitští muslimové (8%), křesťané, židé, zoroastriáni

2. Cestovní doklad

Vedle vyřízení turistických víz je potřeba zároveň vlastnit biometrický cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po vašem návratu do ČR. V pase nesmí být vízum do Izraele (ani razítko hraničního přechodu s tímto státem, např. z Egypta)!

3. Turistická víza

Vzhledem ke snaze íránských úřadů podpořit turistický ruch bylo zrušeno udělování vstupních razítek do pasu. Vízový štítek se do pasu již nevylepuje a taktéž vstupní a výstupní razítka se do pasu nedávají. Turistické vízum se uděluje max. na dobu 30 dnů pobytu. Vízum doporučujeme vyřizovat minimálně 1 měsíc před odletem.

Turistické vízum si můžete zajistit:

1) osobně na pražské ambasádě – Na Hřebenkách 2371/70, Praha 5 – Smíchov, 150 00, Tel.: +420 257 090 252 (konzulární oddělení), e-mail: info@iranemb.cz.

Poplatek íránské ambasádě za udělení víz je 50 Eur. Upozorňujeme, že jeho výše může být příslušným úřadem kdykoli změněna. Ambasádu musíte pro vyřízení žádosti osobně navštívit.

2) prostřednictvím CK – za poplatek 2 100 Kč. V takovém případě je potřeba do CK dodat barevnou kopii dvojstránky s fotografií vašeho pasu, naskenovanou průkazovou fotografii s bílým pozadím a vyplněný dotazník, který vám CK zašle. Na základě tohoto obdrží CK referenční číslo k vašemu vízu, které bude mít u sebe váš průvodce. Vízum si pak hromadně vyzvednete na letišti v Teheránu po příletu. Upozorňujeme, že tento proces může být zdlouhavý, záleží na momentální vytíženosti letiště. Pokud si zvolíte individuální zajištění víz do Íránu, CK nenese odpovědnost za zajištění víz.

Při vstupu do země je íránskými úřady také požadováno potvrzení, kde musí být výslovně uvedeno, že vaše pojištění platí v Íránu. Pokud si pojištění sjednáte od CK, tak vám před odletem toto potvrzení zašleme. Pokud se budete pojišťovat individuálně, požádejte prosím vaši pojišťovnu o toto potvrzení. V případě, že takové potvrzení mít nebudete, je pravděpodobné, že se budete muset pojistit na letišti, kde toto pojištění stojí cca 14 euro.

4. Platební karty, měna

Íránský riál je oficiální měna Islámské republiky Írán. Mezinárodní kód riálu je IRR. Dílčí jednotky jsou dináry.  Aktuální kurz můžete sledovat na https://www.cnb.cz/cs/financni-trhy/devizovy-trh/kurzy-ostatnich-men/kurzy-ostatnich-men/.

Z důvodu stále přetrvávajícího mezinárodního hospodářského embarga se kurz může i v průběhu několika dní značně měnit. Obecně buďte připraveni na to, že za své stovky dolarů či eur obdržíte milióny riálů, tudíž pořádný svazek bankovek. V současnosti jsou v oběhu bankovky nominální hodnoty od 1.000 do 500.000 riálů.

Směnárny a platba kartou

Svoji platební kartu můžete nechat doma. V Íránu je velmi mizivá šance, že by došlo na její využití. Výjimečně mohou někteří obchodníci nabízet takovou platbu, ale tato situace bude velmi vzácná. Co určitě možné nebude, je výběr z bankomatu.

Bezpodmínečně (!) nutné je přivézt si dostatečnou hotovost eur nebo amerických dolarů, které jsou ve směnárnách vždy směnitelné.

Kapesné dle potřeb klienta, minimálně 300 USD nebo 270 Eur/na osobu.

5. Ceny v Íránu

Spropitné není obvyklé a neočekává se. Smlouvání je nutnost na bazarech. Je dobré si před smlouváním zjistit cenu podobného produktu i u dalších obchodníků. Kroťte přílišný zájem, pokud bude nabízená cena příliš vysoká, můžete předstírat odchod, prodejce vás třeba zavolá zpět a nabídne nižší cenu. Při cestě taxíkem je dobré se na cenu zeptat předem.

6. Dovoz hotovosti

Limity pro dovoz valut nejsou stanoveny, při odjezdu ze země je možné vyvést valuty v hodnotě max. 5.000,- USD.

7. Celní předpisy

Do Íránu nesmí být dováženo:

– alkoholické nápoje

– vepřové maso

– zbraně

– hořlaviny a výbušniny

– hazardní hry

– tiskoviny, filmy, fotografie – znevažující náboženství, erotické, pornografické

– je zakázáno dovážet syrské libry, saúdskoarabské rijály, emirátské dirhamy, irácké dináry či libanonské liry

8. Bezpečnost

Írán je bezpečnější než jeho pověst, v hlavních turistických oblastech je naprosto bezproblémový. Vzhledem k dlouhodobě citlivé povaze íránské vnitropolitické situace i diplomatickým vztahům Íránu se západními státy je doporučeno se vyhýbat jakékoli aktivitě, která by mohla být úřady vnímána jako politická či náboženská propaganda. V případě setkání s jakýmkoli incidentem politické povahy (protestní shromáždění, střety s policií apod.) se důrazně doporučuje se z dějiště okamžitě vzdálit a nepořizovat žádné fotografické snímky ani videozáznamy.

V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. Za takové objekty jsou považovány například i komunikační prvky jako antény apod. Při pořizování snímků se proto doporučuje postupovat velmi obezřetně.

9. Důležitá telefonní čísla

 • Předvolba pro Írán: +98
 • Policie: 110
 • Hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)
 • Záchranná služba: 123, 115
 • Státní taxislužba: 133

10. Zdraví

Klientům doporučujeme dodržovat základní hygienická pravidla, zejména pít pouze balenou vodu a ovoce před požitím omýt tekoucí vodou.

11. Očkování

Povinné očkování není vyžadováno. Pro doporučené očkování se poraďte se svým lékařem.

12. Léky

Léky vlastní potřeby. Je dobré mít sebou také léky na střevní potíže.

Pokud máte s sebou osobní léky na předpis, správně byste měli mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od vašeho lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíte. Zároveň mějte léky v originálním balení, na kterém bude napsáno vaše jméno.

13. Cestovní zavazadla

Cestovní taška či kufr, dle preferencí klienta.

14. Co si zabalit sebou

Íránci jsou velmi citliví na dodržování tradičních zásad oblékání, hlavně u žen na veřejnosti.  Nutný je však dlouhý rukáv a šátek, který bude zakrývat vlasy. Toto nařízení platí i pro cizí státní příslušnice. Muži musí mít zahalenou vrchní část těla a není jim dovoleno chodit v krátkých kalhotách. S sebou nezapomeňte také teplejší bundu. Večery v centrálních městech mohou být pro zimomřivé povahy chladnější.

Součástí vaší výbavy by měl být i opalovací krém s vysokým UV faktorem, pokrývka hlavy proti slunci, sluneční brýle a v neposlední řadě pohodlná obuv.

15. Počasí

Všeobecně se březen považuje za jeden z nejpříjemnějších měsíců pro cestování v Íránu. Vše se probouzí a zelená. V Teheránu a dalších vnitrozemských městech se dá očekávat teplota mezi 15 – 20 °C, což je velice příjemná teplota pro poznávání památek. Směrem na jih teplota roste a pohybuje se okolo 25 °C, je zde také větší vlhkost.

16. Stravování

Íránská kuchyně byla historicky ovlivňována kuchyněmi sousedních regionů. Nejdeme v ní stopy kavkazské, turecké, řecké, středoasijské a ruské kuchyně.

Typickými íránskými hlavními pokrmy jsou různé kombinace rýže s masem, zeleninou a ořechy. Často jsou používány i bylinky spolu s plody jako švestky (včetně sušených), granátová jablka, kdoule, meruňky a rozinky. Charakteristické íránské aromatické látky či koření jsou šafrán, sušená limeta, skořice, kurkuma a petržel. Ty jsou míchány a používají se v mnoha různých pokrmech. Rozšířena je také pec tandúr, známá v celém regionu, využívaná k pečení masa a tradičního arabského chleba.

17. Časový posun

Časový posun oproti České republice je +2:30. UTC +3:30.

18. Elektrické napětí a internetové připojení

Zástrčky jsou na evropské dvouvidlice, napětí 220 V/50 Hz.

Telefon: Ve větších městech lze volat do zahraničí ze speciálních center, ceny jsou nízké. V Íránu jsou tři mobilní operátoři, smlouvu se všemi má zatím pouze T-mobile. V některých místech není pokrytí signálem, časté jsou i technické problémy. Ceny roamingu jsou navíc vysoké.

Internet: Připojení je dostupné ve větších městech a turistických centrech za nízké ceny.

19. Ostatní

Konzumace alkoholických nápojů je přísně zakázána!

Kompletní ceník

Doporučujeme

Přehled dalších zájezdů

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
19
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
427

Chcete dostávat aktuální informace? přihlášení k newsletteru

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627