Hledat

Carský Petrohrad

Ruský skvost během bílých nocí

Náš poznávací zájezd do „Pitěru“, jak přezdívají místní Petrohradu, je naplněný zajímavostmi až po okraj. A neměl by tedy uniknout žádnému zapálenému cestovateli s touhou poznávat. více

Druhé největší město Ruska je jedním slovem skvost. Návštěva Petrohradu vám přinese nespočet zážitků, na které nezapomenete. Mimořádná historie a bohaté kulturní tradice, které inspirovaly a vychovaly jedny z největších světových spisovatelů, skladatelů a malířů. Nejkrásnější katedrály, vznešené paláce, carské zahrady a parky, muzea v čele s Ermitáží, řeka Něva, ruská gastronomie a mnoho dalšího. A to vše za dlouhých bílých nocí, které znamenají, že světlo je celých 20 hodin denně.

Program

1. den: PŘÍLET, TRANSFER, UBYTOVÁNÍ - PRVNÍ POZNÁVÁNÍ

Odlet z Prahy do Petrohradu. Po transferu na hotel a ubytování bude následovat vaše první poznávání ruské metropole. Vyrazíte metrem do samotného centra města. Projdete si hlavní ulici Něvský prospekt, Zelený most a navštívíte Dům knihy. Prohlédnete si Kazaňskou katedrálu, jeden ze symbolů Petrohradu. Dále uvidíte Palác Stroganov, budovu Admirality a vychutnáte si ruskou kuchyni v tzv. „ruském fast food“ – Teremok. Večer se vrátíte metrem na hotel.

2. den: ZAJEČÍ OSTROV – VASILIJEVSKÝ OSTROV - ERMITÁŽ

Dnes se vypravíte na Zaječí ostrov, kde navštívíte Petropavlovskou pevnost. Prohlédnete si katedrálu sv. Petra a Pavla. Zábavně se vzděláte v muzeu kosmonautiky a raketové technologie. V pravé poledne zažijete tradiční výstřel z děla. Pěšky se přesunete na Vasiljevský ostrov, odkud je nádherný výhled na město s jeho mosty. Následovat bude jeden z hlavních bodů našeho východního poznávání – návštěva světoznámého muzea umění Ermitáže. Dostanete dostatečný prostor k individuální prohlídce. V podvečer, ještě před návratem na hotel, stihnete prohlídku katedrály sv. Izáka.

3. den: PUŠKIN – PLAVBA LODÍ – ZVEDÁNÍ MOSTŮ

První část dne bude tvořit fakultativní výlet do města Puškin. Tam navštívíte Carské selo, letní carské sídlo. Jedno z největších lákadel je jistě Jantarová komnata. Ta je velmi unikátní a patří k jednomu z nejcennějších pokladů Ruska. Projdete si i působivé carské zahrady. Po návratu na hotel se vydáte do centra, kde vás čeká plavba lodí po petrohradských kanálech. Navštívíte impozantní chrám Kristova vzkříšení, jeden z největších pravoslavných chrámů na světě. Zájemci se pak před půlnocí budou moci s průvodcem opět vypravit do centra. Byl by hřích v Petrohradě nevidět typické zvedání mostů (probíhá cca v 01:00 hod.).

4. den: PETROHRADSKÝ OSTROV – AURORA - PETERHOF

Prvním cílem tohoto dne bude Petrohradský ostrov, kde stojí mimo jiné původní srub Petra Velikého. Dále budete pokračovat okolo Velké Mešity, jež připomíná, že Rusko bylo a je multikulturní zemí. Neminete ani proslulou loď Auroru – symbol bolševické revoluce. Poté se vydáte tramvají na molo k Ermitáži, odkud pojedete na výlet rychlolodí do města Peterhof. Tam vás čeká volný čas, který budete moci strávit například u krásného paláce s impozantními fontánami a zahradami. Návrat lodí zpět před Ermitáž a cesta metrem do hotelu.

5. den: VOLNÝ ČAS – ODLET DO PRAHY

Osobní volno. Transfer na letiště a odlet do Prahy.

POZNÁMKA

 • Zájezd je vhodný pro aktivní klienty, kteří zvládají chůzi po městě (denně je možné nachodit až 10 km).
 • Novinka: elektronická víza pro návštěvu Petrohradu a Leningradské oblasti
 • Platnost e-víza je 30 dní od data vystavení, maximální délka pobytu je 8 dní. Cestující nesmí opustit oblast pro kterou má vyřízené vízum. Elektronická víza se vyřizují na webovém portálu: E-visa (kdmid.ru).
 • Minimální počet účastníků zájezdu: 20
 • Změna programu vyhrazena.
 • Změna hotelu vyhrazena.
 • Pořadí navštívených míst může být změněno.
 • CK si vyhrazuje právo na zvýšení ceny zájezdu z důvodu zvýšení ceny letenky či letištních poplatků.
Rezervovat Termín Délka Stravování Doprava Poznámka Cena
ZRUŠENO
ODJEZD DO DESTINACE NÁVRAT DO ČR
TERMÍN Odjezd Příjezd Odjezd Příjezd

Delka prepravy test

Doplnujici text / Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod
tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam,
quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo
consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse
cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non
proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Letecká přeprava – obecné podmínky

Letecká přeprava je zajišťována charterovými lety smluvních leteckých společností, příp. jejich pravidelnými linkami. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny v pokynech na cestu.

Jednotlivá místa v letadle jsou přidělována cestujícím leteckou společností a CK bohužel nemůže předem zaručit přidělení vámi preferovaného místa v letadle. Z tohoto důvodu doporučujeme dostavit se na letiště 2 hodiny před plánovaným odletem.

Letový řád může být z technických důvodů dopravcem změněn, a to i jen několik hodin před odletem. Cestovní kancelář tyto změny nemůže ovlivnit. V případech, kdy letecká společnost případnou změnu času oznámí, jsou všichni klienti informováni na kontaktech uvedených ve smlouvě o zájezdu. Prosíme, mějte v den odletu a příletu zapnutý mobilní telefon, aby bylo možné se s Vámi telefonicky spojit.

Letecká společnost odbavuje cestující na základě jmenného seznamu zaslaného cestovní kanceláří. Odbaveni budete na základě předložení svého cestovního dokladu.

U leteckých zájezdů je první a poslední den určen k přepravě klientů do cílové destinace, nikoli k vlastní rekreaci.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou odpovědnost letecká společnost. Pokud dojde ke škodě, musí být tato skutečnost nahlášena ihned po příletu na příslušném místě na letišti a sepsán protokol (P.I.R.), který je potřebný pro další jednání s leteckou společností. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient. Dojde-li v průběhu letecké přepravy k poškození či ztrátě zavazadla, je nutné, aby cestující tuto skutečnost nahlásil ihned po příletu příslušnému pracovišti na letišti, kde bude sepsán reklamační protokol, nezbytný pro další jednání s leteckou společností. Za poškození či ztrátu zavazadla nenese cestovní kancelář odpovědnost.

Podrobný přepravní řád smluvních leteckých společností je k dispozici na https://www.delfintravel.cz/dokumenty-ke-stazeni/.

POZOR! ZMĚNY V BEZPEČNOSTNÍ KONTROLE ODBAVENÝCH ZAVAZADEL

V rámci zvyšování ochrany cestujících a v souladu s platnou legislativou Evropské unie provádí pracovníci bezpečností kontroly na Letišti Václava Havla Praha od 15. 5. 2017 detekční kontroly uvnitř zapsaných zavazadel. Během tohoto procesu mohou být některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost stopových prvků po výbušninách. Postup má chránit cestující a předejít naložení výbušných látek do nákladního prostoru letadla. Abyste předešli možnému poškození zavazadla při detekční kontrole, je nejlepší používat kufry s tzv. TSA zámky (jsou označeny červeným diamantem) balící fólie či visací zámky, které je možné přeštípnout bez poškození zavazadla. Více informací na stránkách Letiště Václava Havla: http://www.prg.aero/kontrola/

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT

 1. kulturní srdce Ruska
 2. unikátní památky a architektura
 3. Ermitáž – jedno z nejslavnějších muzeí světa
 4. sídlo carů – Carské selo
 5. zájezd v oblíbeném období bílých nocí

Praktické informace Petrohrad

1. Základní informace

Petrohrad (oficiálně Sankt-Petěrburg, dříve Leningrad a Petrohrad, hovorově Pitěr) je s téměř 5 000 000 obyvatel druhé největší město Ruska a z měst nad milión obyvatel je nejsevernější na světě. Leží v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu, který je součástí Baltského moře.

2. Cestovní doklad

Kromě vyřízení turistických víz je potřeba zároveň vlastnit biometrický cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po vašem návratu do ČR.

3. Turistická víza

Od 1. října 2019 existuje možnost získat elektronické vízum do města Petrohrad (Sankt Peterburg) a Leningradskou oblast.

Elektronické vízum RF se vystavuje zdarma na základě žádosti cizince vyplněné nejpozději 4 dny před plánovaným datem vstupu v elektronické podobě na uvedeném webu MZV Ruské federace s přiloženou digitální fotografií ve formátu elektronického souboru (JPEG). K cestě do RF je nutné také mít s sebou cestovní zdravotní pojištění platné pro území RF po celou dobu pobytu v RF. Žadatel o zmíněné vízum musí také disponovat platným cestovním pasem s platností minimálně 6 měsíců ode dne podání žádosti o udělení elektronického víza RF. V uvedeném pasu musí být také volné pasové stránky pro pohraniční razítka ruských pasových orgánů.

V souvislosti s výše uvedeným Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje občany ČR na skutečnost, že je nutné velice pečlivě vyplnit příslušný elektronický formulář na adrese http://electronic-visa.kdmid.ru/ , protože při nesouladu informací v systému (ve vyplněném elektronickém formuláři) a v cestovním dokladu občana ČR, tento občan nebude vpuštěn ruskými pasovými orgány na území RF (ve vyplněném elektronickém formuláři nemohou být překlepy, např. ve jménu, příjmení či čísle cestovního pasu ČR, musí být správně vyplněno datum narození žadatele). Nápravu shora uvedeného nelze již učinit na hranicích RF.

Elektronická víza RF se vystavují na dobu 30 dnů ode dne vystavení a s povolenou dobou pobytu na území Ruské federace do 8 dnů ode dne vstupu.

4. Vstupy, platební karty, měna

Doporučujeme si peníze vyměnit předem ještě v ČR – ideálně menší bankovky. Případně si s sebou vzít platební kartu a vybrat si na místě z bankomatu (v tomto případě, ale musíte mít u vaší banky možnost výběru mimo EU).

Doporučujeme kapesné ve výši minimálně 14 000 RUB na osobu. Orientační ceny vstupů: chrám vzkříšení Krista na Krvi – 350 RUB, Aurora 700 RUB. Petropavlovská pevnost 550 RUB,  Zimní palác 700 RUB, plavba rychlolodí do Petrodvorců 1700 RUB atd. Ceny za městskou dopravu se pohybují okolo 45 RUB za jednu jízdu.

5. Ceny v Rusku

Ceny potravin v Rusku jsou o něco vyšší nebo stejné jako v ČR. Pokud se budete stravovat v restauracích, připravte se na to, že si připlatíte, a to za ruskou i mezinárodní kuchyni, která je zde velmi oblíbená. Nejlépe vycházejí samoobslužné restaurace s typickými ruskými jídly (tzv. stolovoje) a pouliční stánky s rychlým občerstvením, jako jsou pirožky, pampušky, šašliky apod. Alkohol a tabákové výrobky se tu dají pořídit za až směšně nízké ceny (např. Marlboro kolem 40 Kč).

6. Celní předpisy

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rusko/cestovani/duty.html

7. Bezpečnost

Přesto, že se v ulicích velkých měst pohybuje značné množství milicionářů, drobná kriminalita je tu stále značně rozvinutá. Především ve večerních hodinách v méně frekventovaných čtvrtích hrozí také krádeže. Doporučuje se proto zachovávat některá elementární bezpečnostní opatření:

 • nosit u sebe jen část peněz, zbytek nechat na bezpečném místě
 • valuty měnit jen v oficiálních směnárnách a po výměně pečlivě přepočítat hotovost
 • nosit s sebou pas (kopii pasu nechat v hotelu)
 • při využití taxislužby, návštěvě restaurace či využití jiných služeb si předem zjistit ceny
 • pokud vás zastaví příslušník policie a chce vám zkontrolovat doklady, musí prokázat svou totožnost – každý příslušník musí mít na hrudi štítek s osobním číslem
 • na frekventovaných místech (nádraží, stanice metra, tržiště, obchodní centra atd.) je třeba věnovat zvláštní pozornost osobním věcem – kapesní krádeže jsou obvyklé, zvláště pokud člověk působí na první pohled jako turista
 • stejně tak se vyplatí obezřetnost při návštěvě barů a nočních klubů; jsou známy četné případy, kdy byli zahraniční turisté omámeni a následně okradeni
 • nedoporučuje se využívání “černých taxíků”, třebaže v porovnání s pražskou taxislužbou je relativně menší pravděpodobnost, že budete okradeni; v každém případě je třeba dohodnout se předem na ceně

8. Důležitá telefonní čísla

 • Přivolání hasičů: 101
 • Přivolání policie: 102
 • Záchranná služba a první pomoc: 103
 • Hlášení úniku plynu: 104
 • Univerzální pohotovostní číslo: 112

9. Zdraví, očkování

Do Ruska nepotřebujete žádné povinné očkování.

Pokud budete pobývat ve větších městech, zdravotní rizika nejsou téměř žádná. Na venkově nemusí být vždy pitná voda z kohoutku.

Zdravotní péče – odvíjí se od místa a typu zdravotního zařízení. Soukromé kliniky jsou na mnohem vyšší úrovni než státní nemocnice, ale rozdíl znatelně pocítíte na ceně. Cestovní pojištění je podmínkou k získání víza, ale zajímejte se kromě ceny i o pojistné krytí.

10. Léky

Léky vlastní potřeby. Je dobré mít sebou také léky na střevní potíže.

11. Cestovní zavazadla

Cestovní taška či kufr, dle preferencí klienta.

12. Počasí

Nejlepší čas k návštěvě Petrohradu je od půlky června do půlky září. V červnu se teploty během dne pohybují okolo 18 stupňů Celsia. Doporučujeme si přibalit také teplejší a neprofuk oblečení.

13. Stravování

Tradiční ruské pokrmy vycházejí hlavně z vesnického stravování, tedy surovin, které si byli schopni Rusové sami vypěstovat a zpracovat. V ruských jídlech je tedy často hodně zeleniny (někdy opravdu hodně, až to může být nepříjemné, třeba u kopru), oblíbené jsou různé druhy pečiva a jídel z těsta, které se dá snadno vyrobit. Tradiční ruská kuchyně ale obsahuje i hodně masa, především ryb, vepřového a hovězího.

Okurky, houby, řepa nebo kopr jsou přísadami většiny jídel. Mezi ta nejznámější patří:

Boršč: Ruská varianta známé polévky se vaří především z hovězího masa a řepy. Správně se podává s porcí smetany.
Soljanka: Výborná hustá zeleninová polévka se připravuje s kusy vepřového masa a má kyselo-slanou chuť způsobenou přidáváním rajčat, oliv, citronu nebo okurek.
Šči: Kyselá zeleninová polévka se dělá tradičně se šesti přísadami: maso, zelí, mrkev, petržel, kořenová zelenina a kyselá přísada, typicky smetana, jablka nebo nálev ze zelí.
Šašlik: Tradiční ruská obdoba tureckého šiš-kebabu (masa grilovaného na špejli) je jedním z nejoblíbenějších rychlých ruských jídel. Šašliky se prodávají doslova na každém rohu a v každé restaurace, ve městě i na nejmenších vesnicích.
Pelmeni: Jsou malé knedlíčky nebo taštičky z tenkého těsta plněné nejčastěji masem se smetanou. Pelmeně jsou jedním z nejčastějších jídel ruských domácností. Jejich obdoba, vareniki, se často plní i jinými přísadami, typicky bramborami, zelím, nebo sladkými náplněmi.
Bliny: Klasické palačinky tak, jak je děláme všichni doma, pochází původně z Ruska. Bliny se dělají nasladko i naslano a podobně jako pelmeně jsou typickým jídlem každé domácnosti.
Pirohy: Ruské pirožky jsou nejčastější formou rychlého občerstvení a prodávají se naprosto všude. Ve stáncích, na nádražích, v supermarketech i pekárnách. Jedná se o větší taštičky z kynutého těsta plněné prakticky čímkoli, co přijde pod ruku, nejčastěji však masem, zelím, špenátem, houbami, bramborami či sladkým tvarohem s ovocem. Až budete mít hlad na svačinu, vykašlete se na McDonald’s a kupte si ve stánku pirožky.
Hovězí stroganoff: Tradiční jídlo z hovězích nudliček, které se zprudka orestují na oleji a smíchají s cibulí, žampiony, smetanou a protlakem, pochází právě z Ruska. Stroganoff najdete v menu každé místní restaurace.
Kaviár: V našich končinách má punc luxusního pokrmu, v Rusku se jedná o zcela běžné jídlo. Ano, dražší než ostatní, ale stále ho jedí široké vrstvy obyvatel prakticky na denní bázi. Pravý kaviár z jiker jesetera je ten černý, běžní Rusové jedí spíš ten červený z jiker lososa, nejčastěji s toastovým chlebem. (zdroj: cestujlevne.com)

14. Časový posun

V Petrohradu je časový posun + 2 hodiny oproti ČR

15. Elektrické napětí

Není potřeba žádný adaptér. V Rusku je elektrické napětí 220 – 240 V.

Kompletní ceník

Doporučujeme

Přehled dalších zájezdů

PROČ DOVOLENÁ S NÁMI?

KLIENTŮ
ROČNĚ
13 000
LET
NA TRHU
19
VLASTNÍCH
ZÁJEZDŮ
103
CHARTEROVÝCH
LETŮ
427

Chcete dostávat aktuální informace o cestování, novinkách či akcích? Přihlaste se k odběru našich e-mailů.

Chcete pomoci s výběrem? Zavolejte nám! 222 937 627